fbpx

Faizsiz Çalışan Finans Kurumları Hangileri

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Katılım bankacılığının ilkelerine uygun olarak faaliyet gösteren çeşitli finans kurumları vardır ve bu kurumlar sayesinde yatırım yapılmasının yanısıra, finansman tahsisi, çek, bono vb. çeşitli hizmetler de alınabilir. Bu kapsamda faiz konusunda hassasiyet taşıyan tüketiciler için faizsiz çalışan finans kurumları hangileri, katılım bankaları, faizsiz bankalarla çalışmak caiz mi, en iyi katılım bankası hangisi ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

Faizsiz Katılım Bankaları

Katılım bankaları İslami prensiplere uygun olarak faaliyet gösterir ve tüketicilerin kullandığı ürünlerle birlikte yatırımların ortak olduğu yatırımların da faize bulaşmamasını sağlar. İşlemlerinde üstün bir hassasiyetle hareket eden katılım bankaları faize bulaşmadan finansal sistemin içerisinde yer almak isteyen tüketicilerin ilk tercihlerinden birisi olmalıdır.

Hali hazırda faaliyette olan 5 katılım bankası bulunmaktadır ve bunların 2 tanesi de hazine sermayesiyle kurulmuş, devlete aittir.

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası hali hazırda yararlanılabilecek en kolay ulaşılabilir faizsiz kurumlardır, ancak tüm kurumlar bunlarla sınırlı değidlir. Bu kurumlara ek olarak bu kurumlara bağlı olarak çalışan yatırım kurumları ve emeklilik, sigorta acenteleri de faizsiz çalışır.

Bilindiği gibi katılım bankacılığı sadece faizsiz kredi sağlamak ya da faizsiz yatırım fırsatı sunmak için değil, aynı zamanda sigorta ihtiyacını karşılamak için de vardır.

Faizsiz Sigorta Mı Olur?

Faizsiz sigortacılık, sanılandan biraz farklı işlemektedir. Hiç teknik ifade kullanmadan basitçe anlatmak gerekirse tüketiciler katılım bankasına sigorta yaptırmak için gittiğinde kendisi gibi sigorta yaptırmak isteyen diğer kişilerden kurulan bir gruba dahil olur ve gruba her ay para yatırır. Bu para bankada toplanır, banka grup üyelerinden başına bir şey geldiğinde bu parayla ona yardım eder, tüketici sigortadan çıkmak istediğinde kullanılmayan parasını geri alır.

Dolayısıyla burada da zarara ortak olunması söz konusudur, faiz yoktur çünkü para faiz havuzunda işletilmez. Buna karşın grup üyesinin başına bir şey geldiğinde tıpkı sigortalıymış gibi zararı tanzim edilir ve bu gruptaki diğer üyelerin yardımıyla olur. Grup üyeleri gruba katıldığında tüm bunları kabul etmiş sayılacağından iş sürecinde herhangi bir problem yaşanması gibi bir durum söz konusu değildir.

Dolayısıyla bu sigorta acentelerini de faizsiz finans kurumlarına dahil etmek gerekir.

Faizsiz Kredi Mi Olur?

Katılım bankaları tıpkı sigorta da olduğu gibi krediyi de biraz farklı kullandırır. Katılım bankaları bilindiği gibi nakit para teslim etmez, çünkü bunu yapması halinde borç üzerinden gelir elde etmiş yani faiz geliri elde etmiş olur. Bunun yerine satın alınmak istenen mal ya da hizmeti tüketici adına satın alır ve daha sonra bunun vadeli satışını tüketiciye gerçekleştirir. Arada ne fark olduğunu soranların murabaha usulüyle gerçekleştirilen ticareti daha yakından araştırması, burada verilen basit bir anlatımla yetinmemesi gerekir.

Teknik ifade kullanılmamak için yapılan bu anlatım sadece bir özet niteliğindedir, katılım bankasının arka planda yaptığı işler ve süreci idare etme şekli özel mevduat bankası yani faizle çalışan bankalardan çok daha farklıdır. Detaylı bilgi için katılım bankalarının çağrı merkezlerini arayıp, fetva hattına bağlanabilirsiniz.

Faizsiz Yatırım Şirketleri

Yukarıda değindiğimiz gibi katılım bankalarına bağlı olarak çalışan yatırım şirketlerinin de faizsiz olduğunu bilmek önemlidir. Faizsiz yatırım şirketleri sayesinde tasarrufların faizsiz yatırım araçlarında değerlendirilmesi, gelir elde edilmesi mümkün olur.

Sanılanın aksine faizsiz yatırım araçları karsız değildir, hatta geçtiğimiz yıl bir faizsiz yatırım aracı olan altına dayalı kira sertifikası en çok getiri sağlayan yatırım fonlarından birisi olmuştur. Bu kapsamda yatırım alternatifleri ve ilgili kurumların ürünleri hakkında bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Çalışabileceğiniz faizsiz yatırım şirketleri şunlardır:

  • Bizim Menkul Kıymetler,
  • KT Portföy,
  • Albaraka Türk Yatırım,
  • Ziraat Katılım Yatırım,
  • Vakıf Katılım Yatırım,
  • Türkiye Finans Yatırım.

Bunlara ek olarak faizle çalışsa bile bir yatırım firmasıyla çalışabilir, ancak yatırımlarınızın faizsiz olmasını istediğinizi belirtebilirsiniz. Bunun nedeni yatırım firmasının emri iletmekle yükümlü olması, dolayısıyla katılım bankalarının yatırım fonlarına ortak olmanızı mümkün kılabilmesidir. Faizle çalışan bir bankaya ait dahi olsa faizsiz yatırım yapmak istediğinizi belirterek çalışabilirsiniz.

faizsiz calisan finans kurumları hangileri
faizsiz yatırım şirketleri

Faize Bulaşmadan Yapılan Yatırım Ne Kadar Getiri Sağlar

Faize bulaşmadan yapılabilecek yatırım sayısı oldukça fazladır. Spot döviz işlemleri, yatırım fonlarına ortaklık, hisse senedi alım-satımı, kıymetli maden alım-satımı, faizsiz bonolar vb. bunlardan sadece birkaçıdır.

Dolayısıyla net bir orandan bahsetmek imkansıza yakındır, bu tamamen yaptığınız yatırıma, yatırım yaptığınız zamana, dahil olduğunuz fona, hangi para cinsiyle yatırım yaptığınıza vb. bağlı olarak değişir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi talep etmek isteyenler yatırım kurumlarıyla temas kurabilir.

Faizsiz Bankalar Caiz Mi?

Faizsiz katılım bankaları caizdir ve bununla ilgili gerekli belgeleri de almıştır. Faizsiz katılım bankaları atacağı her adımdan önce bununla ilgili fetva alır ve daha sonra ilgili ticari adımı atar. Atmadan önce de bunun caiz olup olmadığını araştırır, caiz olduğundan emin olur fakat bağımsız temsilcilerden oluşan denetim heyetinden gerekli belgeyi alabilmek için bunun bu şekilde olması gerekir.

Katılım bankalarının caizliğini Diyanet İşleri’nden teyit edebilir, bankaların fetva hattından gerekli icazet belgelerini talep edebilirsiniz.

En İyi Katılım Bankası Hangisi 2019?

2019 yılının en iyi katılım bankası henüz seçilmemiş olsa de geçtiğimiz yılın en iyi katılım bankası Albaraka Türk Katılım Bankası seçilmiştir. İslami Finans Ödülleri töreninde en iyi katılım bankası ve en iyi sukuk işlemi ödüllerini alan banka, ciddi bir dijital revizyonun ardından özellikle yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Konuyla ilgili daha çok bilgi edinebilmek için Faizsiz Yatırım Araçları yazımızı https://sifirfaizli.com/faizsiz-yatirim-araclari-nelerdir-enine-boyuna-arastirdik/ adresinden incelemeniz faydalı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku