fbpx

Kredi Çekmeden Nasıl Ev Alınır Tüm Yöntemler

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşların yararlanabileceği tek ürün ya da hizmet özel mevduat bankalarının kredileri değildir, gerekli araştırma yapıldığı halde aynı evi çok daha düşük maliyetlerle satın almanın mümkün olduğu görülecektir. Bu kapsamda kredi çekmeden nasıl ev alınır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

Kredi Çekmeden Nasıl Ev Alınır?

Kredi çekmeden ev satın almak isteyen vatandaşların bilmesi gereken en önemli şey bunun mümkün hatta en az banka kredileri kadar güvenli olduğudur. Hakların bilincine varıldığında ve herşey usulüne uygun yapıldığında senetle dahi ev satın alınması mümkündür.

Tüketicilerin ev satın almak için istifade edebileceği en sık tercih edilen yöntemler:

  1. İnşaat şirketlerinin proje özelinde sağladığı finansmanlar,
  2. TOKİ’nin proje özelinde sağladığı ödeme kolaylıkları,
  3. Organizasyonlar aracılığıyla fon oluşturulması ve organizasyon içerisindeki bir kişiye ev satın alınması (Eminevim, Birevim, Fuzulev vb.)
  4. Katılım Bankaları’nın konut finansmanı ürünleri,
  5. Belediyelerin düzenlediği projeler,
  6. Senet düzenlenmesi usulüyle ev satın alınmasıdır.

1 – İnşaat Şirketleri

Özel mevduat bankaları başta olmak üzere bankaların konut kredisi faiz oranları ya da kar payları aracılığıyla emlak sektörünü kontrol etmeye başladığını düşünen inşaat şirketleri düzenlenen kongrede bir karar aldı ve kendi finansman şirketlerini kurarak proje özelinde ev satın almak isteyen tüketicilere çok daha düşük faiz oranları ya da sıfır faiz imkanıyla finansman sağlamaya başladı.

Bu inşaat şirketlerinin Sinpaş, Emlak Konut vb. bir kısmı ayrı bir finans kurumu kurup bu kurum aracılığıyla ev satın almak isteyenlere finansman imkanı sunarken, bazıları doğrudan senet ya da sözleşme aracılığıyla borç ilişkisi kurup tahsis ücreti dahi talep etmeden ev sahibi yapmayı mümkün kıldı.

Tüketicilerin inşaat şirketlerinin proje özelinde düzenlediği sıfır faizli kredi kampanyaları aracılığıyla ev sahibi olabilmesi için sıkı araştırma yapması gerekiyor. İlgili projeler her yerde ve her zaman hayata geçirilmiyor, bu nedenle ev satın alınmak istenen bölgede yükselen inşaat projelerini araştırmak ve satış ofisleriyle irtibat kurup ödeme imkanları hakkında bilgi almak gerekiyor.

2 – TOKİ

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hayata geçirilen projelerin tümü başta dar gelirli aileler olmak üzere konut satın almaya gücü yetmeyen vatandaşları hedefliyor. Bu kapsamda konut satın almak isteyen fakat ödemeleri yapmakta güçlük çeken aileler için bir ödeme planı geliştiren TOKİ, aylık 500 TL’nin altında taksit ödemeleriyle düzenlenen konut projelerinden herhangi birisi aracılığıyla ev sahibi olunmasını mümkün kılıyor. Bunun için bir bankayı ya da kurumu aracı kılmayan TOKİ, emeklilere, dar gelirlilere, özel ihtiyaçları olanlara vb. çekilişte ayrıcalık da tanıyor ve kendilerini ayrı bir çekiliş havuzuna dahil ederek daha yüksek şansla ev sahibi olmalarını mümkün kılıyor.

TOKİ’nin düzenlediği ve düzenleyeceği projeler hakkında bilgi almak için kendi web sitesini düzenli aralıklarla ziyaret etmek yararlı olacaktır.

3 – Organizasyonlar (Fuzulev, Birevim, Eminevim)

Ev satın almak isteyen kişileri bir araya getiren ve katılan her kişinin yapmak istediği kadar ödeme yaparak grup içerisindeki bir kişi için ev satın alınmasını mümkün kılan bu organizasyonlar da her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Organizasyona dahil olan kişilerin hangi ay ev satın alacağı yapılan kura ile belirlenmektedir, bu tarz organizasyonlar yıllardır faaliyettedir ve binlerce aileyi ev sahibi yapmıştır.

4 – Katılım Bankaları

Katılım Bankaları’nın konut finansmanı ürünleri aracılığıyla da ev sahibi olmak mümkündür. Konut finansmanları özel mevduat bankalarının sunduğu konut kredisinden farklı bir üründür ve faiz ödemesi talep edilmez. Kar payı talep eden katılım bankası, eğer istenirse kendi gerçekleştirdiği konut projelerinden herhangi birisi için de talepte bulunulmasını mümkün kılmaktadır. Katılım Bankaları aracılığıyla ev sahibi olmak isteyen tüketiciler çoğu durumda özel mevduat bankalarına nazaran daha avantajlı bir şekilde ev sahibi olur.

5 – Belediye Projeleri

Bazı belediyeler bulundukları bölgedeki yatırım potansiyelini analiz ettikten sonra olumsuz bir tabloyla karşılaşması halinde teşvik amacıyla çeşitli inşaat şirketleriyle ortaklık kurmakta ve konut ihtiyacını karşılamaktadır. Belediyelerin öncülük ettiği, inşaat şirketlerinin faaliyetiyle hayata geçirilen bu projelerin çoğu faizsiz ya da vade farkı olmaksızın yapılacak taksit ödemeleriyle ev sahibi olunmasını mümkün kılmaktadır. En yakın örneği Akyazı Belediyesi tarafından 2018’in Nisan ayında düzenlenen Yıldız Konutları projesidir. Bu tarz projelerden haberdar olabilmek için takip edebileceğiniz tek portal ev satın almak istediğiniz bölgeyi kapsayan belediyenin internet sitesi ya da çağrı merkezidir.

kredi cekmeden ev almak
kredi cekmeden ev almak

6 – Senetle Ev Satın Almak

Hakkında çekimser davranılsa ve diğerlerine nazaran çok daha uğraştırıcı bir yöntem olsa da senetle ev satın almak da mümkün olabilir. Talep edenler bu yöntemle dilediği konutu satın almayı teklif edebilir.

Sitemizde sizler için ayrıntılı bir şekilde anlattığımız bir başka faizsiz ev alma yöntemi Emin Evim Sistemi Nedir konulu yazımızı buradan okuyabilir, bunun yanı sıra Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar 250 Bin TL 120 Ay konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku