fbpx

Türkiye Finans Döviz Kar Payı Hesabı Açmak

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

En karlı faizsiz yatırım araçlarından birisi olarak katılım hesaplarının döviz cinsinden açılması da mümkündür. Kısa süre içerisinde açılabilen ve yatırım yapılmasına imkan tanıyan katılım hesaplarına yatırılacak dövizler için getiri de döviz cinsinden yapılacaktır. Bu kapsamda TL’nin değer kaybetme riskine karşı döviz cinsinden parasının değerini korumayı seçen yatırımcıların tasarrufları katılım bankası tarafından çeşitli faaliyetlerde kullanılır ve elde edilen gelirin % 80’lik kısmı yatırımcıya, % 20’lik kısmı da bankaya kar payı olarak ödenir. Bu açıdan önemli bir yatırım aracı olması ve bunu mümkün kılan bankalardan birisi olması itibariyle Türkiye Finans Katılım Bankası döviz kar payı hesabı açma getiri hesaplama gibi çeşitli ayrıntılara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kar Payı Nedir?

Bankanın girdiği finansal faaliyetler için ihtiyaç duyduğu yatırım fonu katılım hesapları yardımıyla sağlanır. Katılım hesapları içerisine yatırılan paralar bankaya yapacağı yatırımlarda kullanacağı bir fon anlamı taşır ve bu yapılan yatırımlardan elde edilen getiri de % 80 oranında yatırımcıya, % 20 oranında bankaya olmak üzere paylaşılır.

Kar payı yapısı ve felsefesi itibariyle garanti bir getiri değildir çünkü ne oranda olacağı satışa konu mal ya da hizmetin fiyatı ve söz konusu mal ya da hizmetin maliyeti arasındaki fark kadardır. Bu açıdan satılan mal ya da hizmetin maliyetiyle fiyatının birbirine eşit olması durumunda kar payı sıfır ya da sıfırın altında da olabilir. Bu açıdan katılım bankaları geleceğe ilişkin bir getiri oranınca gelir garantisi verememektedir.

Faizle arasındaki farkları merak edenler için ise en basit haliyle faizin zaman boyutuna göre, kar payının ise satış fiyatı ve maliyet olmak üzere iki farklı boyut tarafından belirlendiğini anlamak yeterli olacaktır.

Kar payı hesapları İslam otoritelerince helal kılınmıştır ve işlemlere faizin bulaşmadığı bağımsız denetim kurullarınca da belirtilmektedir. Buna ek olarak herhangi bir katılım bankasının yaptığı yatırımların ne olduğunu sorma hakkı da yatırımcıda vardır. Dolayısıyla banka şubesine giderek yatırdığınız paranın ne için kullanıldığını öğrenebilir, merakınızı giderebilirsiniz. Buna karşın faizle çalışan özel mevduat bankalarında böyle bir hassasiyet söz konusu değildir, vadeli hesaplara yatırılan paralar sadece miktarı kadar değerde ve önemdedir, faizli kredilerde ya da finans piyasalarında çeşitli işlemlerde kullanılırlar.

Türkiye Finans Kar Payı Hesaplaması

Yukarıda da değinildiği gibi kar payı hesabı açtıracak yatırımcılar için geleceğe yönelik bir getiri garantisi vermek mümkün değildir. Yapılan yatırımdan ne kadar getiri sağlanacağı yatırımın vadesi geldiğinde belli olacaktır. Teoride yapılan yatırımın zarar etmesi de imkan dahilindedir, ancak katılım bankalarının yaptıkları yatırımlardan zarar ettiği henüz görülmemiştir. Çünkü bu yatırımlar finansman ihtiyacı olan tüketicilerin satın almak istediği mal ya da hizmeti satın almak için de kullanılır ve vadeli satış sonrasında yani murabaha usulüyle gerçekleştirilen bu ticaret sonrasında elde edilen getirinin % 80’lik kısmı yatırımcıya, % 20’lik kısmı bankaya kar payı olarak yansır.

50 bin USD yatırım yapılması halinde:

  • 1 ay vade için 88 USD,
  • 3 ay vade için 244 USD,
  • 6 ay vade için 482 USD,
  • 12 ay vade için 1046 USD gelir elde edilebilir.

50 bin EUR yatırım yapılması halinde:

  • 1 ay vade için 62 EUR,
  • 3 ay vade için 171 EUR,
  • 6 ay vade için 347 EUR,
  • 12 ay vade için 825 EUR gelir elde edilebilir.

Türkiye Finans Kar Payı Hesabı Özellikleri

Türkiye Finans Katılım Bankası aracılığıyla açılan kar payı hesaplarının USD ve EUR’a ek olarak Altın ya da Gümüş olarak da açılması mümkündür. Toplam vade esnek vadeli katılma hesabının açılıyor olması halinde 32 günle 450 gün arasında herhangi bir gün olarak belirlenebilir. Türkiye Finans Katılım Bankası aracılığıyla elde edilecek getirinin paylaşım oranları vadeye göre belirlenmektedir. Vade ne kadar uzun olursa yatırımcının kar paylaşım oranı o kadar fazla, bankanınki de o kadar az olur.

turkiye finans doviz kar payi hesabi
turkiye finans doviz kar payi hesabi

Türkiye Finans Katılım Hesabı Açma

Türkiye Finans Katılım Bankası aracılığıyla katılım hesabı açmak isteyen yatırımcıların yapması gereken tek şey 100 birim döviz ve nüfus cüzdanıyla birlikte en yakın Türkiye Finans şubesine gitmektir. İlgili şubeye gidildiğinde döviz hesaba yatırılacak, hesap aktif hale gelecektir. Katılım hesabı açmak ücretsizdir ve çok kısa bir süre içerisinde açılışı gerçekleştirilebilir.

En Yüksek Kar Payı Veren Bankalar konulu yazımızı buradan okuyarak, katılım bankaları arasında getiri anlamında bir kıyaslama yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku