fbpx

İşletmemin Cirosunu İnternet Gücüyle Nasıl Arttırabilirim

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Pazarlama faaliyetini yürütmek gerçekten sanılandan daha zordur ve yeni yöntemler keşfedip ciro artırmaya çalışmaksa bazen içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi pazarlama yapmaksızın işlerinizin kendiliğinden büyümesini beklemek pek mantıklı olmayacaktır. En güzel ürün ve hizmetlerin dahi pazarlanmaya, tanıtılmaya ihtiyacı vardır ve bu nedenle internetin sunduklarından ciddi şekilde faydalanılması gerekir. Bu kapsamda işletmemin cirosunu internet gücüyle nasıl artırabilirim sorusunu çeşitli açılardan yanıtlamak yararlı olacaktır.

Televizyon, gazete reklamı vermek, tabela kiralamak ya da türevi reklam faaliyetleri ciddi maliyetlere gebedir ve yapılan maliyetin geri dönüşünün sağlanabileceğinin de pek garantisi yoktur. Bu gibi geleneksel pazarlama yöntemlerine güvenip ciddi maliyetlere katlanmak yerine internetin nimetlerinden faydalanmak ve hızla satışların artması için strateji geliştirmek faydalı olabilir.

İnternet pazarlaması çok daha kişi bazlı yapılabilir ve bu da her müşteriye kendisini özel hissettirecek stratejiler geliştirmenize yardımcı olur. Dolayısıyla internet pazarlamasının yaratıcılığınıza açık olduğunu da bilmek önemlidir.

Web Sitesi Kurulumu ve Arama Motoru Optimizasyonu

İnternet üzerinden pazarlama faaliyetlerine başlamadan önce mutlaka bir web sitesi oluşturmalısınız. Web sitesi kurulumu için yüksek maliyetlere katlanmanıza da gerek yoktur, internette wordpress kurulumu, hosting ve domain satın alınması, tema yerleşimi ve düzenlemelerle ilgili binlerce farklı kaynak vardır herhangi birisinin adımlarını takip etmeniz halinde kendi web sitenizi de oluşturabilirsiniz.

Kendi web sitenizi oluşturduktan sonra arama motoru optimizasyonu konusuna odaklanmalısınız çünkü asıl önemli nokta web sitesinin kurulumu değil bu web sitesine erişimin mümkün kılınmasıdır. Arama motoru optimizasyonu en basit haliyle arama motorlarındaki sorgularda daha üst sıralarda çıkmanızı ve müşterilerinize ulaşmanızı mümkün kılar.

Web sitesi kurulumu için olmasa da arama motoru optimizasyonu için yardıma ihtiyacınız olabilir, çünkü arama motorları ve arkasındaki algoritmaların nasıl işlediği konusunda kendinizi geliştirmeniz uzun sürebilir. Dolayısıyla en azından kendinizi geliştirene ve çeşitli sorularınızı cevaplayana kadar bir uzmanla çalışmanız iyi olacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Daha Fazla Para Kazanmama Yardımcı Olabilir?

Web siteniz yapılan aramalarda daha üst sıralarda çıkmaya başlayınca potansiyel müşterileriniz de sitenizi daha sık ziyaret etmeye, ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi almaya başlayacaktır. Eğer gerçekten iyi ürünlere sahipseniz sizinle iletişime geçecek ya da internet üzerinden sipariş verecektir. En basit haliyle doğrudan satışlarınızı artırmaya yardımcı olan arama motoru optimizasyonu aynı zamanda otorite haline gelmenizi de sağlayabilir.

Tıklama Bazlı Reklamlar

Google, Facebook, Twitter, Instagram ya da Youtube gibi internet sitelerine veya kişisel bloglara tıklama bazlı reklamlar vererek satışlarınızı artırabilirsiniz.

Tıklama bazlı reklamlar arama motorlarında daha üst sıralarda yer edinmenizi sağlar. Bu sayede ürün ve hizmetlerinizle ilgili soruları olan müşterilerinize daha üst sıralardan erişmiş olursunuz. Ayrıca bu alanlarda bulunduğunuz için değil, kişiler reklamlarınıza tıkladığı için ödeme yaparsınız yani tıklamayan kişiler için ücret ödemezsiniz, ancak yine de en üst sırada görünürsünüz.

Diğer yöntemlere nazaran daha maliyetsiz ve etkili olabilen tıklama bazlı reklamlar cironuzu artırabilir.

Tıklama Bazlı Reklam Nasıl Ciromu Arttırı?

Çiçek satın almak için sevgililer günü için çiçek araması yapan bir kişiyi baz alalım. Normal şartlar altında bu sorgu sonrasında Google’da tam 8 milyon 830 bin sonuç gösterilecektir. Bu denli yüksek rekabetin içerisine öylece açtığınız web sitesiyle girmek size pek fazla şey kazandırmayacaktır, ancak tıklama bazlı reklam verdiğinizde ilk sırada çıkacaksınız ve web sitenizi ziyaret eden kişi çiçeklerinizi beğenip sipariş verecek, bu da cironuzu artıracak. Bu oldukça basit bir örnek fakat çok daha karmaşık bir yapıya bürünmesi mümkün, yukarıda da değinildiği gibi internet pazarlaması yaratıcılığa oldukça açık bir iş.

Sosyal Medya

Sosyal medya gerçekten çok büyük bir güç ve hala bu güçten yararlanamadıysanız büyük şeyler kaybediyorsunuz demektir. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Pinterest ve türevi sosyal platformlar anlık milyonlarca kişiye hizmet veriyor ve her biri de dakikalarca bu platformlarda kalıyor. Muhtemelen bunların bir kısmı sizin müşteriniz, ancak ürün ve hizmetlerinizden haberdar değil. İşte çözmeniz gereken problem sosyal medyada dakikalarca zaman geçiren, her bir gönderiyi inceleyen potansiyel müşterilerinizin ürün ve hizmetlerinizi görmesini sağlamak.

Sosyal medyayı sadece işiniz için yapacağınız duyurularda kullanmak büyük bir başarısızlık örneği olacaktır. Çünkü potansiyeli yalnızca duyurularınızı yayımladığınız bir platform olmasının çok ötesinde. Sunduğunuz ürün ve hizmetleri ilginç şekilde tanıtıp merak uyandırarak bağlılık yaratmaya çalışın, ek olarak sektörünüzle ilgili uzmanlığınızı ortaya koymak için spesifik bilgiler paylaşarak takipçilierinizi eğitin.

Takipçi Sayısı Nasıl Artırılır?

Eğer henüz başladıysanız sosyal medyada takipçi sayınızı artırmak zor olabilir, ancak imkansız değildir. Olay aslında çok basit bir mantığa dayanıyor ürün ve hizmetlerinize ilgi duyması muhtemel kişilere yaratıcı biçimde erişmek ve haberdar olmasını sağlamak. Bunun için viral içerikler üretmeyi düşünebilir, doğrudan pazarlama yapabilir ya da bu kişileri takip ederek orada olduğunuzu hatırlatabilirsiniz. Sosyal medya takipçi sayısının artırılması için hizmet veren dijital pazarlama şirketleri de var, en azından takipçi sayınız artana ve otorite kazana kadar kendileriyle çalışabilirsiniz.

Sosyal Medya Nasıl Ciromu Artırabilir?

Ürün ve hizmetlerinize, daha doğrusu faaliyet gösterdiğiniz sektöre ilgi duyan kişilerden oluşan bir takipçi kitlesiyle cironuzu artırmak için yapmanız gereken tek şey ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak. Sosyal medyada takipçi sayınız arttığında ve paylaşımlarınız beğenildiğinde arama motoru optimizasyonu ve türevi maliyetlere katlanmaksızın, kar topu gibi büyüyen bir güce sahip olacaksınız. Üstelik tamamen ücretsiz.

İçerik Pazarlaması

Güzel yazılar yazabiliyorsanız ya da farklı bir kişiye yazdırabilecekseniz sektörünüzle ilgili yazılar hazırlayıp, potansiyel müşterilerinizin takip ettiği mecralarda bu içeriğinizi yayınlatabilirsiniz. Bu yayınlama için çoğu zaman para ödemeniz gerekir, ancak doğru yerlerde yayın yaptırdığınızda geri dönüşün yüksek olacağını bilmeniz gerekir.

İçerikler sizi, hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi tanıtacak sayfalarca uzunluğa sahip makaleler olmamalıdır. Nihai amaç sektörle ilgili spesifik bir konuda ilgi çekici şekilde yazı yazmaktır, ancak yazının son kısmında ya da ortalarında çok küçük bir alanda ürün ve hizmetlerinizle konuyu ilişkilendirmeniz okuyucunun sizden haberdar olmasını sağlayacaktır. Kendinizi ve hizmetlerinizi tanıttığınız alanı ne kadar kısa tutarsanız o kadar sempatik, tam tersi ise o kadar antipatik olacaktır.

isletme cirosu arttirma
isletme cirosu arttirma

İçerik Pazarlaması Ciromu Nasıl Arttırır?

İçerik pazarlaması sayesinde bilgi birikiminizi ve sektöre olan hakimiyetinizi müşterilere de empoze etmiş olacaksınız, bu sayede ürün ve hizmetlerinizin standardı da otomatik olarak yükselmiş olacak. Bu durumda ürün ve hizmetlerinize ilgi duyan bir kişi diğer markalardansa size yönelecektir, çünkü konunun uzmanı olduğunuzu biliyor ve satın alırken tereddüt etmeyecektir.

Faizsiz İş Yeri Kredisi Çekmek İçin İzlenmesi Gereken Yol konulu yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku