fbpx

Kadın Esnafa 15 bin TL – 100 bin TL Arasında Sıfır Faizli Kredi

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Kadın istihdamının arttırılması ülkemiz açısından ciddi bir amaçtır, çünkü kadınların iş gücüne katılması halinde ekonomide ciddi bir büyüme sağlanacak ve optimum düzeye ulaşma çabası bir nebze daha yerine getirilmiş olacaktır. Hali hazırda hem çalışmayan hem de eğitimde olmayan kadın sayısı çok yüksektir ve bu durum ekonominin dinamikleri açısından büyük bir başarısızlık olarak nitelendirilmektedir. Konuyla ilgili harekete geçen hükumet, gelir sahibi olmayan fakat iş kurmak isteyen kadınlara ilk etapta 15 bin TL’ye kadar daha sonra ise 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi vermektedir.

İlgili krediden yararlanmak isteyen kadınların ilk başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile daha sonra ise KOSGEB ile muhatap olması gerekmektedir.

İş Kurmak İsteyen Kadınlara 15 bin TL Faizsiz Kredi

İş hayatına kuracağı küçük bir işletmeyle başlamak isteyen kadınların şahıs şirketi kurması, muhasebe giderlerini karşılaması ve diğer sabit maliyetlerin üstesinden gelebilmesi için ihtiyaç duyduğu sermayeyi sağlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  8 yıl vade imkanıyla 15 bin TL faizsiz kredi vermektedir.

Kredinin miktarı çok yüksek olmasa da vadesinin 8 yıl olması işin batması halinde ciddi bir sorunla karşılaşmadan geri ödemelerin yapılabilmesine imkan vermektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı geçtiğimiz yıllar süresince bu proje özelinde yapılan başvurular sonrasında 17 bin 476 proje için destek verdiği duyurmuştu.

Bakanlık, işletmesini kuran kadınların ilk 2 yıl hiçbir taksit ödemesi yapmamasını daha sonra 6 yıl süresince sabit taksitlerle geri ödemeyi tamamlamasını talep etmektedir. Meyvecilik yapmak isteyen kadınların hazırlayacakları proje ise ilk 5 yılı ödemesiz, daha sonra 6 yıl sabit taksit ödemeli olmak üzere totalde 11 yıl kredi imkanına sahip olmaktadır.

Herhangi bir projeyi kredilendiren kadınların projesini hayata geçirmek ve işletmek konusunda başarı göstermesi halinde geri ödeme yapmasına da gerek yoktur.

Bakanlık, projenin başarılı olması için en az 2 kadının daha istihdam edilmesini baz almaktadır.

  • SGK kaydı olmayan,
  • Düzenli bir geliri olmayan,
  • Bankalardan kredi çekme olanağı olmayan,
  • Proje konusunu gerçeğe dönüştürecek kadar bilgi sahibi olan her kadın ilgili kredi ürününe başvurabilir.

Kredi başvurusu yapmak isteyen kadınların görüşmesi gereken kurum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır.

KOSGEB Kredileri

Bilindiği gibi KOSGEB aracılığıyla girişimcilere 50 bin TL’ye kadar hibe 100 bin TL’ye kadar da faizsiz kredi imkanı sağlanmaktadır. İlgili kredi ve hibe desteğinden yararlanmak isteyen kadınlar ayrıcalıklı sınıfta tutulmakta ve daha yüksek oranlarla hibe ve faizsiz kredi çekebilmektedir.

İlgili kredi desteğinden yararlanmak isteyen kadınlar öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmalı ve eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra Girişimci Sertifikası alarak e-KOBİ beyannamesi doldurmalıdır.

İlgili beyannamenin KOSGEB’e teslim edilmesi sonrasında proje hazırlanması ve sunum yapılması gerekmektedir.

Sunum sonrası iş planı projesi olumlu yanıt alan girişimcilerin proje dosyalarında belirttiği maliyetler faizsiz kredi ya da hibe ile karşılanmaktadır.

kadin esnafa sifir faizli kredi
kadin esnafa sifir faizli kredi

Kadınlara Özel Mikrokredi

Kefil, teminat ya da benzeri herhangi bir garanti olmaksızın tahsis edilebilen mikrokredi kendi işini kurmak isteyen fakat buna maddi gücü yetmeyen her kadının kullanımına açıktır. TGMP ya da şubesi olmayan illerde valiliklerin il özel idaresine yapılan başvurular sonrasında kullanılabilen kredi kapsamında 1000 TL’ye kadar kredi tahsis edilmektedir.

Sitemizde yer alan KOSGEB Girişimcilik Hibe Kredisi Başvuru Rehberi konulu yazımızı da buradan ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku