fbpx

İZTO (İzmir Ticaret Odası) Faizsiz Kredi İmkanları

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Ülkemizin en büyük ve ticari faaliyetin en yoğun olduğu illerden birisi olan İzmir’de faaliyet gösteren esnaf, sanatkar ve sanayiciler İZTO üyesi olmaları halinde imzalanan çeşitli protokoller kapsamında düşük faizli ya da faizsiz kredi kullanma imkanına sahip olabilmektedir. Kısa prosedürlerin yerine getirilmesi sonrasında tahsis edilen kredilerin üst limiti 200 bin TL’ye kadar ulaşabilmektedir.

Bu açıdan İzmir Ticaret Odası nefes kredisi 2019, İzmir Ticaret Odası tarafından verilen krediler, başvuru yapmak için borçların ödenmiş olmas gerekliliği nedeniyle İZTO borç sorgulama ve diğer çeşitli konulara değinmek yararlı olacaktır.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Kredi Veriyor Mu?

İzmir Ticaret Odası aracılığıyla kredi talebinde bulunmak mümkündür, ancak bu krediler İZTO tarafından değil anlaşmalı bankalar üzerinden tahsis edilir. Bu açıdan İZTO sadece bir aracı konumundadır, firmaların her halükarda bankacılık mevzuatına uygun durumda olması ve bankaların yapacağı kredi başvurusu değerlendirmesini başarıyla geçmesi gerekmektedir.

Bu noktada öz sermayesi yüksek firmalar daha kısa süre içerisinde daha yüksek limitli kredilere erişim sağlayabilirken, öz sermayesi düşük firmalar yüksek miktarlı kredi talebinde bulunduğunda çeşitli teminatlar göstermek zorunda kalabilir. Yine burada da Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğinden yararlanmak mümkündür, ancak KGF desteğiyle teminat göstermek isteyen işletmeler kullanacağı kredinin toplam tutarının % 0,03’ünü KGF’ye ödemek zorunda kalır.

Kredi Garanti Fonu (KGF) teminat göstermekte zorluk çeken işletmelere kefil olmakta, kefaleti karşılığında da kefalet fonuna % 0,03 oranında ödeme yapılmasını talelp etmektedir.

İZTO aracılığıyla çekilebilecek krediler şunlardır:

 • TOBB nefes kredisi,
 • Vakıfbank Halden Anlayan Kredi,
 • İş Bankası Taksit Ödemeli Ticari Kredi,
 • A Bank Ticari Kredi.

İZTO Nefes Kredisi

İzmir Ticaret Odası aracılığıyla firmaların nakit problemini çözmek ve yeni mal ya da hizmet alımlarını finanse etmek amacıyla nefes kredisine başvuru iletmek mümkündür.

TOBB öncülüğünde oluşturulan 50 milyon TL’lik fon kapsamında 100 bin TL üst limitle kredi çekebilen firmalar söz konusu krediyi en fazla 18 ay vadelendirebilmektedir. İlk 6 ayı ödemesiz dönem olan bu kredi ürününden yararlanan üyelerin aylık % 1.85 brüt faiz oranına razı olması gerekmektedir. Ödenecek faize ek olarak kredi toplam tutarının % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti, sigorta primi ve teminat imkanından yararlanılacaksa KGF için kredi toplam tutarının % 0,03’ü kadar bedel ödenmesi gerekmektedir.

Nefes kredisinden yararlanacak üyelerin öncelikle İZTO’ya giderek üzerinde KOBİ Destek (NEFES) kredisi içindir ibaresi yer alan bir faaliyet belgesi alması gerekmektedir. Alınan bu belgeyle birlikte en yakın Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Denizbank ya da Halkbank şubesine gidilmesi gerekmektedir. İlgili banka şubelerinden herhangi birisine giderek faaliyet belgesini ibraz eden firma yetkilileri bankalar tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında olumlu yanıt alınması halinde kredilerine kısa süre içerisinde erişim sağlayabilir.

Nefes kredisinden yararlanmak isteyen üyelerin İZTO’ya borcu olmaması, kara listede olmaması, kredi notunun yüksek olması, kredi borcunu geri ödeyebileceğini finansal tabloyla ispat edebilmesi, gerektiğinde teminat gösterebilmesi gerekmektedir.

Bankanın talep ettiği teminatı gösteremeyecek durumda olan firmalar KGF’ye % 0,03 bedel ödemek kaydıyla KGF kefaletinden yararlanarak kredi başvurusunu yineleyebilmektedir. Yapılan ikinci başvuru yüksek ihtimalle onaylanacaktır.

Vakıfbank Halden Anlayan Kredi

Nefes kredisine ek olarak yararlanılabilecek en cazip kredi fırsatlarından birisi İZTO ve Vakıfbank arasında imzalanan protokol sayesinde ortaya çıkmıştır.

İZTO üyesi firmalar Vakıfbank ile imzalanan bu protokol sayesinde % 0,97 faiz oranıyla kredi kullanabilmektedir.

8 milyon TL’ye kadar ciroya sahip olan KOBİ niteliğindeki tüm üyelerin 36 ay vadeyle tahsis edilebilen “Halden Anlayan Kredi” ile % 0,97 faiz oranıyla kredi çekmesi mümkündür. En fazla 36 ay vadeyle kullanılabilen bu krediden yararlanmak isteyen üyeler İzmir Ticaret Odası’ndan (İZTO) alacakları kayıt belgesiyle birlikte Vakıfbank şubesine giderek başvuru yapmak durumundadır.

Yapılan başvuru için gerekli olan faaliyet belgesi içerisinde Vakıfbank kredisi içindir ibaresi yer almalıdır. Kredi başvurusu için alınacak bu belge için üyelerden ücret alınmayacaktır.

Bu kredi protokolü neticesinde 84 ay vadeli masrafsız işyeri edindirme kredisi ve 60 ay vadeli araç ve filo kredisi çekilmesi de mümkünüdür.

Talep olması halinde üyeler kendi lehlerine olacak şekilde spot kredi, rotatif kredi ve çek karşılığı avans kredi kullanma imkanına da sahiptir.

İhracatla uğraşan İZTO üyelerinin 24 ay vadeyle ihracat finansmanı kullanması da mümkündür, spot kredi kullanacak üyeler en fazla 12 ay vade talebinde bulunabilir.

A Bank Kredisi

İZTO ile A Bank arasında imzalanan protokol sayesinde oda üyeleri özelinde:

 • KGF kredisi,
 • 60 ay vadeli taksitli işletme kredisi,
 • 84 ay vadeli işyeri edindirme kredisi,
 • 60 ay vadeli araç kredisi,
 • 60 ay vadeli filo kredisi,
 • Spot kredi,
 • Rotatif kredi,
 • Çek karşılığı avans kredi.

Bu krediler TL cinsinden kullanılabilir, buna ek olarak ihracatla uğraşan üyeler 24 aya varan vadeyle döviz cinsinden, Eximbank kaynaklı döviz cinsinden kredi kullanabilir.

A Bank ile imzalanan protokolden yararlanmak isteyen İZTO üyelerinin A Bank’ın İzmir’de yer alan şubelerinden birisine giderek başvuru yapması gerekmektedir.

Başvuru için A Bank’a iletilmesi gereken belgeler şunlardır:

 • İZTO’dan alınan “A Bank kredisi içindir” ibareli faaliyet belgesi,
 • Son 3 döneme ait kurumlar vergisi beyannamesi ve detay mizanları,
 • Vergi levhası, Ticaret sicil Gazetesi kaydı, kurucuların nüfus cüzdanları,
 • Kapasite raporu ve son 3 döneme ait üretim miktarları (üreticiler için)
 • Son 3 döneme ait dış ticaret rakamları (varsa)
izto izmir ticareti odasi faizsiz kredi
izto izmir ticareti odasi faizsiz kredi

İZTO Borç Sorgulama

İZTO borç sorgulaması yapmak isteyen üyelerin bunu internet üzerinden yapması mümkündür. Bu https://eoda.izto.org.tr/web/aidat_borc_odeme.aspx?id=290 sayfa üzerinden borç sorgulaması ve ödemesi yapabilen üyelerin sorgulama için sadece oda sicil numarasını bilmesi yeterlidir. Oda sicil numarasını bilmeyen üyeler, oda sicil numarasının girilmesi gereken kutunun sağındaki dürbün simgesine tıklayarak ticaret ünvanına göre oda sicil numarasını sorgulama imkanına sahiptir.

Faizsiz Esnaf Kredisi konulu yazımızı okuyabilir, bunun yanı sıra Faizsiz Kredi bölümümüzü buradan inceleyebilir ve genel olarak verilen faizsiz krediler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku