fbpx

Sıfır Faizli Esnaf Kredisi

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tahsis edilen kredilerin katma değerinin yüksek olması ve üretime katkıda bulunulması nedeniyle esnaf ve sanatkarlara verilen finansmanların bazı durumlarda sıfır faizli olması mümkündür. Söz konusu durum genel itibariyle kredinin kullanım amacıdır. Sıfır faizli esnaf kredisi kullanmak isteyen esnaf, tahsis edeceği krediyi üretime ve istihdama katkıda bulunabilecek bir iş ya da amaç için harcayacaksa ve bunu belgeleyebiliyorsa çeşitli kurumlardan rahatlıkla faizsiz kredi tahsis edebilir. 2019 yılı itibariyle güncellediğimiz içeriğimizi istifadenize sunalım.

Halkbank Sıfır Faizli Kredi Desteği

Kamu sermayeli bankalar arasında yer alan Halkbank, esnafın sıfır faizli kredi kullanabilmek adına başvuru iletebileceği kurumlardan birisidir. Halkbank, kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden esnafa, ustalık belgesi olan ve kendi iş yerini kurmak isteyen esnafa ve KOSGEB’e ilettiği projesi için onay alan esnafa sıfır faizli kredi tahsis edebilmektedir.

Kültürel Meslekleri İcra Eden Esnafa Sıfır Faizli Kredi

Kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden Esnaf, Halkbank’a ilettiği kredi başvurusu ile ihtiyaçlarını karşılarken herhangi bir faiz ödemesi yapmak durumunda değildir.

Hangi Mesleklere Veriliyor?

Kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarının tümü Gelir Vergisi kanunun 193’üncü maddesinde belirtilmiştir. Söz konusu maddede yer alan meslekleri icra eden esnaf gelir vergisi muafiyetinden de yararlanacağı için bu belgeyle başvuru yapma imkanına da sahiptir.

Son 5 yıllık süreç içerisinde KOSGEB’in sıfır faizli kredi imkanından yararlanan esnaflara bu kredi tahsis edilememektedir.

Ustalık Belgesi Olana sıfır Faizli Kredi

En az 3 yıldır ustalık belgesi sahibi olan kişilerin son 1 yıl içerisinde ustalık belgesini aldığı konuyla ilgili bir iş kurmuş olması halinde Halkbank’tan sıfır faizli kredi tahsis etmesi mümkündür.

Sıfır faizle tahsis edilebilen bu krediden yararlanmak isteyen esnafın son 5 yıllık süreç içerisinde KOSGEB’in faizsiz kredi desteklerinden yararlanmamış olması gerekir.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Desteği

Sıfır faizli kredi denildiğinde akla ilk gelen kurum KOSGEB’dir. KOSGEB, işletme kurmak isteyen, işletmesini büyütmek isteyen, teknoloji geliştirmek isteyen, fuarlara katılmak isteyen, ürününü pazarlamak isteyen vb. esnafa sıfır faizli kredi desteği sunabilmektedir. Söz konusu desteklerden yararlanabilmek için destek özelinde çeşitli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

KOSGEB’in en sık başvuru yapılan destek programı Genç Girişimci Destek Programı’dır. Bu program uyarınca hazırladığı iş planı projesi KOSGEB heyeti tarafından onaylanan girişimcilere 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi tahsis edilmekte ve gerekiyorsa işletmenin kuruluşu sırasında oluşabilecek masrafların karşılanması amacıyla 30 bin TL’de hibe edilmektedir. Söz konusu hibenin geri ödemesi yapılmayacakken 100 bin TL’lik kredinin 48 ay vadeyle (12 ay ödemesiz dönem) eşit taksitler halinde geri ödenmesi gerekmektedir.

faizsiz esnaf kredisi
sifir faizli esnaf kredisi

KOSGEB’in sıfır faizli kredi desteklerinden yararlanabilmek için her yıl güncellenen başvuru tarihlerini takip etmek ve prosedürlere uygun şekilde başvuru iletmek gerekmektedir.

Son 5 yıl içerisinde KOSGEB’in sıfır faizli kredi imkanından yararlanmış olan esnafın tekrar KOSGEB’in aynı kredi destek programından yararlanması mümkün değildir.

Sitemizde yer alan Küçük Esnafa 100 Bin TL Faizsiz Kredi 50 Bin TL Hibe Kredi konulu yazımızı buradan okuyarak alternatifleri de değerlendirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku