fbpx

Faizsiz Arsa Kredisi Nasıl Çekilir Hangi Bankalarda Var

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faize bulaşmadan yatırım yapmak isteyen tüketicilerin istifade edebileceği araçlardan birisi de arsa yatırımlardır. Bilindiği gibi ülkemizin lokomotif sektörü gayrimenkul sektörüdür ve bu açıdan arsa alım satımı konusunda ciddi bir sirkülasyon olduğundan söz edilebilir. Dolayısıyla doğru yerde doğru değerde yapılan arsa yatırımları yatırımcısına ciddi miktarlarda kazanım sağlayabilir. Bu kapsamda faizsiz arsa kredisi nasıl alınır ve faizsiz arsa kredisi veren bankalar gibi konulara kısaca değinmek yararlı olabilir.

Faizsiz Arsa Kredisi

Arsa bir rant olarak düşünülebilir ve artan nüfus, şehirleşme vb. veriler dikkate alındığında arsanın değerinin düşmesinden söz etmek uzun vadede pek mantıklı olmayacaktır. Arsa, en kötü haliyle değerini koruyan bir yatırım aracı olması nedeniyle ülkemizde sık tercih edilmekte ve altın, döviz vb. araçlara nazaran talebi giderek artmaktadır.

Arsa kredisi kullanmak isteyen tüketiciler bankadan bankaya değişen kar payı oranları arasında seçim yapmalıdır. Kar payı oranı katılım bankalarının arsayı alıp talep edene teslim etmesi nedeniyle katlanılması gereken bir maliyet olarak düşünülebilir, bu kapsamda arsanın değerine ve yatırım getirisine ek olarak kar payı ödemelerini de iyi hesap etmek gerekmektedir.

Arsa kredileri imarlı ve imarsız olmak üzere iki çeşittir. Tüketiciler hangi tipteki arsa için kredi kullanacaksa buna istinaden bankalarla görüşme yapmalıdır. Zira bankalar bazen imarsız arsalara kredi tahsis etmeyebilmektedir.

Faizsiz Arsa Kredisi Veren Bankalar

Faiz ödemeden arsa kredisi çekmek isteyen tüketiciler Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası arasından bir seçim yapmak durumundadır. Her bankanın kar payı oranı farklıdır ve belirlenmiş sabit nominal bir kar payı oranı bulunmamaktadır.

Bu kapsamda satın alınacak arsaya karar verildikten sonra ilgili arsa için bankalarla görüşülmeli ve teklif alınmalıdır. Her bankadan teklif almadan kesinlikle bir bankayla çalışmaya başlanılmamalıdır, zira arsa kredisinin miktarı dikkate alındığında % 0,1’lik bir oranı dahi ciddi bir maliyet anlamına gelmektedir.

Hangi Arsalar Krediye Uygundur

Arsa kredisi diğer kredilere nazaran banka özelinde en net değişikliklere maruz kalan ürünlerdendir. Bu kapsamda her banka farklı tipteki arsaları kredilendirebilmektedir. Dolayısıyla net bir şey söylemek pek mümkün değil fakat arsanın belediye sınırları içerisinde olup imar iznini alması banka kredisi kullanmak için yeterlidir.

Bu şart dışında kalan arsaların kredilendirilip kredilendirilmeyeceği bankayla yapılacak görüşme sonrasında belli olacaktır.

Ek olarak bilinmesi gereken diğer bir detay da hiçbir bankanın arsa hissesi için kredi tahsis etmediğidir. Yani arsa yatırımı yapacak tüketici ilgili arsanın tamamını satın almalı, aksi taktirde belirli bir payı için kredi kullanması mümkün değildir.

faizsiz arsa kredisi
faizsiz arsa kredisi

Arsa Vergisi

Yatırımcının bilmesi gereken diğer bir detay da tıpkı konut vergisi gibi arsa vergisinin de olduğudur. Her yıl 2 eşit taksit halinde ödenmesi gereken arsa vergisi şehir içerisindeyse % 0,06 şehir dışındaysa % 0,03 oranındadır. Arazilerde ise şehir içerisinde % 0,02, şehir dışında % 0,01 oranında vergi ödemesi yapılması gerekecektir.

Sitemizde yer alan yazılardan Faizsiz Ev Almak İsteyenler İçin Detaylarıyla Emin Evim Sistemi konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/faizsiz-ev-almak-isteyenler-icin-detaylariyla-emin-evim-sistemi/ okuyabilir ve alternatif yöntemleri de değerlendirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku