fbpx

Faizsiz Altın Fonu Nedir ve Ne Kadar Kazanç Getirir

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faize bulaşmadan yatırım yapmak isteyen kişilerin tasarruflarını sadece katılım hesaplarında değil, zaman zaman çok daha karlı olabilen katılım fonlarında da değerlendirmesi mümkündür. Özellikle faiz hassasiyeti bulunan yatırımcıların tercih ettiği katılım fonları en basit haliyle bir yatırım grubuna dahil olunması ve kar ya da zarara gruptaki diğer kişilerle beraber ortak olunması anlamı taşır.

Hali hazırda katılım sağlanabilecek onlarca farklı katılım fonu vardır, ancak en çok merak edilen konulardan birisi olarak altın fonu nedir, ne kadar kazanç getirir, Ziraat Portföy kira sertifikaları ve sukuk katılım fonu daha mı avantajlıdır, altın katılım fonu için Halk Bankası nasıl bir teklifte bulunuyor, farklı hangi bankalar katılım fonu bulunduruyor ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

(Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir, tasarruflarınızın değerlendirilmesi konusunda uzman kişilerle görüşmeniz tavsiye olunur.)

Katılım Fonu Anlamı Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlendikten sonra faize dayalı olmadığı tespit edilen kira sertifikaları, katılma hesapları, ortaklık payları, altın fonu ve diğer kıymetli maden katılım fonlarına dayalı fonlara katılım fonu denir.

Katılım fonları içerisinde yer alan emtiaların ne şekilde dağılacağı, ne kadar risk içereceği vb. tasarruf sahibinin tercihine bağlı olsa da katılım fonunun içerisine kesinlikle faize dayalı bir varlık eklenemez.

Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun şekilde yönetilen katılım fonları tasarruf sahiplerine faize bulaşmadan gelir elde etme imkanı sunar. İşinin uzmanı kişiler tarafından yönetilen katılım fonları sayesinde tasarruflarını ne yapacağını bilemeyen kişiler mümkün olan en iyi yatırım araçlarında parasını değerlendirme imkanına kavuşur.

Yatırım fonunun en önemli amacı faize dayalı olmayan varlıklardan oluşan portföyle yatırımcıyı zarara uğratmadan maksimum kar elde etmeye çalışmaktır.

Katılım Fonu Mantıklı Bir Yatırım Yöntemi Mi?

Katılım fonuna dahil olmak ve tasarrufların burada değerlendirilmesini sağlamak oldukça mantıklı bir yöntemdir. Tasarrufunu bankada değerlendirmeyi daha mantıklı bulacak olan kişilerin katılım fonunun banka katılma hesaplarını da kapsadığını aklına getirmesi gerekir.

Katılım fonlarına yatırılan paranın bir kısmı katılım hesaplarında değerlendirilir, yani tasarruf sahibi bu gelirden mahrum kalmaz, ancak buna ek olarak diğer emtialardan elde edebileceği fırsatı da kaçırmaz, alternatif maliyeti daha düşük olur.

Buna ek olarak katılım fonlarının en önemli avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Katılım fonları işinin uzmanı kişilerce yönetilir, bu sayede önemli kararlar verilirken işini gerçekten bilen kişilerle muhatap olmanız kesindir.
  • Normal şartlar altında tasarruf sahiplerinin katılım sağlayabileceği yatırım fonları ne kadar para yatıracağına bağlı olarak şekillenir, ancak katılım fonlarında en küçük tasarruf sahibi de en büyük tasarruf sahibiyle eşit haklara sahip olur, aynı avantajları elde eder.
  • Yatırım fonu portföyüne dahil edilecek menkul kıymetlerin sabit getirilir, dövize endeksli ya da hisse senedine bağlı olması gibi tercihler yapılabilir.
  • Yüksek kazançlı emtialara küçük tasarruflarla yatırım yapıp, ciddi gelirler elde etmek mümkün olabilir.

Ziraat Portföy Kira Sertifikaları Sukuk Katılım Fonu

Ziraat bankası’nın faize dayalı olmayan 6 fonu bulunmaktadır. Bu fonlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Ziraat Portföy Katılım Fonu (TZF)
  • Ziraat Portföy Kısa Vadeli Kira Sertifikası Katılım Fonu (ZPK)
  • Ziraat Portföy Altın Katılım Fonu (TCA)
  • Ziraat Portföy Kira Sertifikaları (SUKUK) Katılım Fonu (ZPG)
  • Ziraat Portföy Katılım Fonu (Döviz)
  • Ziraat Portföy Katılım Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon)

Bu fonlar arasında yer alan sukuk katılım fonunun toplam değeri 36.097.730,09 TL’dir. Fonun birim fiyatı 1.153981’dir ve risk değeri 2 olarak hesaplanmıştır. Fonun ölçütü % 90 KYK Kira Sertifikaları Endeksi – Kamu + % 5 KYD Kira Sertifikaları Endeksi – Özel Sektör + % 5 KYD 1 Aylık Kar Payı Endeksi TL’dir.

Ziraat Bankası Altın Fonu Getirisi

Toplam değeri 17.252.012,57 TL olan Ziraat bankası Altın Fonu’nun risk değeri 6 yani oldukça yüksektir. Riskin yüksek olması tabii ki getiri beklentisinin de yüksek olması anlamına gelmektedir, getiri sürekli değiştiği için takibinin Ziraat Portföy’ün web sitesi üzerinden yapılması tavsiye olunur, son dönemlerde altın fiyatındaki yükseliş göz önüne alındığında % 98.41’i altından oluşan bu fonun yatırımcısına ciddi bir gelir elde ettirdiği aşikardır. Ziraat Bankası’nın altın fonu geçtiğimiz dönemde birkaç kez en yüksek getiri sağlayan fonlar arasına girmiştir.

Getiri takibi için tıklayın: https://www.ziraatportfoy.com.tr/fund.aspx

21.01-2019 itibariyle Ziraat Bankası Altın Fonu katılımcıları 1 yılda % 38 civarında kazanç elde etmiştir.

Altın Katılım Fonu Halk Bankası

Altın katılım fonuna dahil olunabilecek bankalardan birisi de Halk Bankası’dır. Halk Portföy Altın Katılım Fonu HPS ismiyle piyasadadır. 21.01-2019 itibariyle 1 yılda yatırımcısına % 34 oranında getiri sağlamıştır. Altın katılım fonuna dahil olmak isteyenlerin Halk Bankası ya da Halk Portföy şubeleriyle temas kurması gerekmektedir.

faizsiz altin fonu nedir nasıl alınır
faizsiz altin fonu

Katılım Fonu Olan Bankalar

Katılım fonu neredeyse her bankada vardır, özellikle altın katılım fonu gerek geleneksel bir yatırım aracı haline gelmesi gerekse son dönemlerde en yüksek getiriyi elde ettirmesi nedeniyle tüm bankaların ortak tercihlerinden birisidir. Herhangi bir banka aracılığıyla altın katılım fonlarına rahatlıkla dahil olunabilir, tasarruf sahiplerinin son dönemlerde incelemeyi isteyebileceği fonlardan birisi de dövize dayalı kira sertifikalarıdır. Ayrıntılı bilgi ve tavsiyeler için portföy temsilcinizle görüşebilirsiniz.

Faizsiz Altın Hesabı konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/faizsiz-altin-hesabi-acabileceginiz-5-banka-nasil-acilir/ okuyabilir alternatif yatırım yöntemleri hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku