fbpx

E Ticaret Siteme Nasıl Facebook Reklamı Verebilirim

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Doğru bir facebook reklamı vermek için tıklanabilecek onlarca farklı buton arasından en uygununu seçmeniz gerekir. Birçok farklı seçenekle ve fırsatla karşılaştığınızda da hangisini seçmekte zorlanmanız oldukça anlaşılabilir. Dolayısıyla en yalın ve doğru şekilde reklamın nasıl verilebileceğini açıklamak adına e-ticaret siteme nasıl facebook reklamı verebilirim sorusunu adım adım yanıtlamak, bilinmesi gereken en önemli detaylara değinmek yararlı olacaktır.

1.4 milyardan fazla kullanıcısı ve günlük 900 milyondan fazla ziyaretçisi olan Facebook halen reklam verilebilecek, potansiyeli en büyük mecralardan birisi ve düşük reklam ücretleri sayesinde de ROI’nin yükselmesini yani daha düşük maliyetle daha yüksek kar etmeyi mümkün kılıyor.

Facebook Reklamı Oluşturmak ve Optimize Etmek

Facebook onlarca farklı türde ücretli reklam imkanı sağlasa da tüm reklamları üç ana kategori altında incelemek mümkündür.

 1. Kampanyalar: Tüm düzenlenen reklamları içerisinde barındıran, bir amaca hizmet eden birden fazla reklamı içerisine dahil eden ürün.
 2. Reklam kümeleri: Farklı amaçlara hizmet eden birden fazla reklamdan oluşan kümelerin bir araya gelmesiyle oluşan ürün.
 3. Reklamlar: Bir amaca hizmet eden bir amaç özelinde özelleştirilmiş ürün.

1. En Uygun Aracı Belirleyin

Reklam vermeye başlamak için yapmanız gereken ilk şey hangi reklam oluşturma aracıyla bunu yapacağınız konusunda karar vermektir. Hali hazırda yararlanabileceğiniz reklam araçları ADS Manager ve Power Editor’dür. Hangisinin sizin için uygun olduğunu seçmeden önce şirketinizin büyüklüğünü ve oluşturmak istediğiniz reklam sayısını göz önünde bulundurmanız iyi olacaktır. Çoğu kişi ADS manager kullanır.

Power Editor de kendi içerisinde çok kapsamlı bir programdır hatta ADS Manager’den daha detaylıdır, ancak genellikle büyük reklamverenler tarafından kullanılır. Çünkü hem çok detaylı ve izole özelleştirmeler yapılması gerekir hem de çok daha fazla uzmanlık ister. Bu makalede her ihtiyaca yanıt vermesine ek olarak herkes tarafından basitçe kullanılabileceği için ADS Manager üzerinden anlatım yapılacaktır.

2. Hedeflerin Belirlenmesi

Facebook’un Reklam Yöneticisi çeşitli hedefleme imkanları sunmaktadır. Bu hedef reklamlarınızın hangi kişilere gösterileceği konusunda büyük önem arz edeceğinden dolayı reklamın size dönüşünün ne olması gerektiği konusunda karar vermiş olmanız gerekmektedir.

Ayarlar kısmı içerisinde seçim yapabileceğiniz 10 farklı hedef bulunmaktadır. Bu listede yer alan hedefler amacına hizmet eden reklamlar oluşturabilmeniz için çok önemlidir.

Bu hedeflerden birisini seçerek Facebook’a reklamınızla ne yapması gerektiğini de anlatmış olursunuz.

 • Web sitesine ziyaretçi çekmek,
 • Web sitesinin etkileşimini arttırma,
 • Paylaşımın etkileşimini arttırma,
 • Facebook sayfasını öne çıkarma,
 • Uygulama yüklemelerini teşvik etme,
 • Uygulama etkileşimini arttırma,
 • İş yeri adresine yakın oturan insanlarla etkileşime girme,
 • Etkinliğe daveti arttırma,
 • Tekliflerinizi insanlara ulaştırma,
 • Video görüntülemesi alma.

Yapacağınız seçime göre bir sonraki adımlarda yapmanız gerekenler de değişecektir, ancak hepsi çok basittir. Örneğin web sitenize ziyaret çekme hedefini seçtiyseniz bir sonraki adımda web sitenizin adresi sorulacak, paylaşımın etkileşimini arttırmayı seçerseniz hangi paylaşım olduğunu seçeceksiniz.

3. Kitlenin Seçimi

Facebook’a ilk defa reklam veriyorsanız bu durumda uygun bir kitle edininceye, hangi kitlenin en uygun tercih olacağını anlayıncaya kadar birden fazla kitle üzerinde deneme-yanılma yöntemine başvurun.

Odak noktanızı daraltmak her zaman beklediğiniz sonucu vermez, dolayısıyla birden farklı stratejiyle deneme-yanılma yapmak ve maksimum performansı göstereni seçmek her zaman için daha akıllıca olacaktır.

Geniş bir kitleye göre belirli bir kitle seçmek konusunda ısrarcıysanız doğru seçimi yapacağınızdan emin olun ve özel bir istekte bulunduğunuz için reklam maliyetinin bir nebze daha yüksek olacağını da aklınızdan çıkarmayın.

Seçeceğiniz kitleyi ilgi duydukları şeylere, oturdukları yerlere, beğendikleri sayfalara ya da kullandıkları cihazlara göre belirleyebilirsiniz. En klasik hedefleme yöntemi yaş, cinsiyet, dil, ilgi alanı, inanç ve bağlantı tipine göre yapılmaktadır.

Buna ek olarak şirket veri tabanınızdan özel bir hedefleme talebinde bulunmanız da imkan dahilindedir. Facebook daha önceden topladığınız verileri Özel Kitle başlığı altında reklam hedefi haline getirmenizi mümkün kılmaktadır.

4. Bütçenin Ayarlanması

Facebook, reklamverenlerin günlük ya da ömür boyu bütçe belirleme imkanı edinmesini sağlar. Bu kapsamda günlük bütçe kullanmak ya da ömür boyu bütçe kullanmaktan hangisi sizin için daha yararlı olacaksa bunu belirlemeli ve buna göre tercih yapmalısınız.

 • Günlük bütçe kapsamında reklamlarınız gün içerisinde günlük limit bakiyeniz bitene kadar yayınlanır. Bir reklam grubu için günlük bütçe sınırı 4 TL’dir. TBM ise bunun en az 2 katı kadar olmalıdır.
 • Ömür boyu bütçe kapsamında Facebook reklamınızı bakiye limitine ulaşılıncaya kadar yayınlar ve bütçeyi aşmadan optimal gösterimi yapmaya çalışır. Günlük bütçeden farklı olarak Facebook bakiyeyi doldurmak için bir zaman kısıtlamasına gitmez, reklamların daha doğru şekilde uygun kişilere gösterilmesi mümkün olur.

5. Zamanlama

Reklam kampanyasının derhal ya da belirli periyotlarla yayınlanmasını isteyebilirsiniz. Başlangıç ve bitiş tarihlerini özelleştirmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey başlangıç ve bitiş tarihini Facebook’un size sunduğu panel üzerinden seçmektir.

6. Optimizasyon ve Fiyatandırma

Hedefinize bağlı olarak reklamınızı optimize etmeniz gerekmektedir. Bu optimizasyon beklediğinizden çok daha büyük bir başarı yakalamanızı sağlayabileceği gibi yaptığınız reklamın hiçbir şeye yaramamasına da sebebiyet verebilir. Reklamlarınızın daha önce belirlediğiniz hedefe uygun davranış sergileyen bir kitleye gösterileceğinden emin olun, ilgi çekici basit bir reklam hazırlayın.

Facebook’un otomatik belirlediği fiyat teklifleri genelde pahalı olur, bu kapsamda reklamverenlerin kendi reklam fiyat politikasını manuel olarak belirleme olanağı da vardır. Reklamını manuel fiyatlama sonrasında yayınlanmasını isteyenlerin tek yapması gereken TBM ve bütçeyle ilgili çeşitli sınırlandırmalar getirmek.

7. Teslimat

Facebook’un reklam kampanyası kapsamında iki farklı teslimat yöntemi vardır: standart ve hızlandırılmış. Standart teslimat yöntemi kapsamında reklamlar üzerinde herhangi bir baskı olmaksızın en uygun olabilecek kişilere en uygun olabilecek zamanlarda gösterilmeye çalışılır. Hızlandırılmış teslimatta ise olabildiğince kısa süre içerisinde olabildiğince uygun kişilere reklam gösterimi gerçekleştirilir. Bu kapsamda verilecek karar hedefinizin ne olduğuna bağlı olarak belirlenmelidir.

8. Reklamınızı Oluşturun

Reklamlarınızın nasıl görüneceğini önizleyebileceğiniz bu adımda nereyi ve ne şekilde hedefleme yapacağınızı seçeceksiniz. Bu adımda nasıl reklam görüntüsü imkanlarıyla karşılaşacağınız tamamen seçtiğiniz hedefe bağlı olarak belirlenecektir. Örneğin web sitesinin hitini arttırma hedefi olan bir kişinin reklamında daha fazla bilgi al ya da ziyaret et gibi aksiyon butonları yer alırken etkileşim hedefi olan bir kişinin paylaşımında beğen ya da yorum yap gibi butonlar olacaktır.

Reklam verilebilecek alanlar resimli bağlantılar ve çoklu resimli reklam olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

9. Performans Raporları

Bir önceki adımda reklamınızı önizleyip reklam ver butonuna tıkladıktan sonra yapmanız gereken tek şey performans raporlarını takip etmektir. Performans raporları yardımıyla kampanyanızın ne denli başarılı olduğunu anlamak için farklı denemelerinizle karşılaştırma yapmanız mümkün olur.

Facebook’a Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Facebook’a reklam vermek isteyen kişilerin bazı konularda dikkatli davranması ve emek harcaması umduğundan daha büyük bir başarı yakalamasını mümkün kılabilir. Bu açıdan Facebook reklamı verirken dikkat edilmesi gereken, denenmiş en başarılı 6 tekniğe ve bilinmesi gerekenlere değinmek yararlı olacaktır.

1. Resimlerde İnsan Görünsün

Birçok başarılı ve başarısız reklam kampanyası üzerinde yapılan analizler gösteriliyor ki hedeflere ulaşmak için kullanılan resimlerde mutlu insanların yer alması performansın ciddi şekilde yükselmesine neden oluyor.

Bu açıdan sıkıcı ve anlamsız görseller kullanmaktansa mutlu insanları amacınıza uygun betimlemeyle birlikte reklamlarınıza dahil etmeniz iyi olacaktır.

2. Çağrışım Çok Önemli

Vereceğiniz reklamı diğerlerinden ayırabilecek, en önemli imkan resimdir. Bu açıdan reklamınızda kullanacağınız resmin çok önemli olduğunu unutmamalı ve ilgi çekici resimler kullanırken amacınıza da hizmet etmesini sağlamalısınız. Kullanacağınız resmin yaptığınız işi çağrıştırması ya da bu algıyı uyandırması çok önemli bir faydadır.

Yazılım firmasının reklam resminde hamburger yiyen mutlu insanları kullanması kadar, kozmetik firmasının kedi resmi kullanması da anlamsızdır. Bu açıdan resmin de bir çağrışımda bulunması konusunda çok dikkatli davranılmalıdır.

e ticaret facebook reklam
e ticaret facebook reklam

3. Basit Renkler Kullanın

Vereceğiniz reklam için kullanacağınız resimde kurumunuzu yansıtan çeşitli basit renkleri kullanmanız yararlı olabilir. Resim bir gökkuşağını andırmasın, ancak kendi içerisinde göze hoş gelen bir renk paletine de sahip olsun. Bu sayede hem çok daha yüksek performans gösteren bir reklam oluşturmuş hem de kurumsal kimliğinizden ödün vermemiş olursunuz.

4. Anahtar Kelime: ‘Sadelik’

Reklamınızı olabildiğince sade ve ilgi çekici yapın. Aşırı kelime kullanımından kaçın ve mümkün olan en az kelimeyle mümkün olan en büyük mesajı vermeye çalışın.

Dijital reklamcılık konusunda bir diğer alternatif sosyal medya platformu olan E Ticaret Sitesine Etkili Instagram Reklamı Vermek konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/e-ticaret-sitesine-etkili-instagram-reklami-vermek okuyabilir ve size fayda sağlayacak ilave bilgiler edinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku