fbpx

Digibyte Coin Nedir Ne İşe Yarar ve Geleceği

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

En kısa sürede dünyanın en uzun blok zincirini oluşturma iddiasıyla kripto para dünyasının yıldızı olmaya aday DigiByte geçtiğimiz haftalarda yaptığı ani yükselişin ardından adından en çok bahsettiren kripto para birimi olmuştur. Gün geçtikçe hakkında daha fazla konuşulması ve yerli kaynaklarda yeterince yer almaması itibariyle bu yazıda DigiByte coin nedir, ne işe yarar, diğerlerinden ayrılan özellikleri nelerdir ve yatırım yapılmalı mıdır gibi çeşitli konulara değinmek yararlı olacaktır.

DigiByte Temelleri

Merkezi olmayan bir dijital varlık olan DigiByte açık kaynak tabanlı bir blockchain platformudur. DGB kısaltmasına sahip olan DigiByte toplam 273,6 milyon tane arz ile kısıtlanmıştır.

10 Ocak 2014 tarihinde başlanan DGB genesis bloğu token satışı olmaksızın piyasaya arz edilmesi, yani farklı bir pazara giriş stratejisi benimsemesiyle adından söz ettirmişti. Madencilik yönteminde de bir farklılığa imza atan DigiByte, madencilik havuzlarına erişim için çoklu algoritma yaklaşımını kullanır ve merkezileşmeyi önleyip ağın en az % 51’ini kesin olarak saldırılardan korur.

Jared Tate tarafından geliştirilen DigiByte, herhangi bir özel şirkete bağlı değildir ve kurulan ekip tarafından düzenli geliştirmeler yapılmaktadır. DigiByte ekibi madenciliğin daha merkezsiz olması için bu konuda sürekli güncellemeler yapmaktadır. En büyük projesi kullanıcılarının blok zincirindeki akıllı sözleşmelere girmesini mümkün kılan 4.1.3 protokolüdür. Ekip, DigiByte’ın güvenlik çemberini IoT cihazlarında ve çeşitli iletişim hizmetlerinde kullanmak için çalıştığını iddia etmektedir.

DigiByte Teknolojisi

digiByte madencilik desantralizasyonunu sürdürülebilir kılmak için 5 farklı ileri madencilik algoritmasına sahiptir. Proof of Work algoritmaları olarak tanınan bu yöntemler güvenli işlemlerin daha kolay şekilde yapılmasını sağlamak için operasyonların gücünü bölmeyi amaçlar.

5 madencilik algoritması üzerindeki yükü MultiShied teknolojisini kullanarak dengelemeye çalışan DigiByte, düğümlerin zorluğunu ve bir algoritmanın daha baskın hale gelmesini kısacası manipülasyonu bu sayede önler.

Segregated Witness teknolojisi sayesinde defter boyutu daha kompakt hale gelmekte ve ölçeklenebilir olmaktadır. Çapraz zincirleme işlemleri ve tek onay işlemleri de bu teknoloji sayesinde mümkün hale gelmektedir.

Özellikler

DigiByte, SegWit kullanarak blokta gizlenen işlem onaylarını ve bu onaylara ilişkin bilgileri ayırır, bu sayede işlemlerin çok daha kısa süre içerisinde yapılmasını mümkün kılar. 15 saniyelik bu süreyle en hızlı bloklar arasındaki yerini sağlamlaştırmaktadır.

Dünya çapındaki 100 binden fazla sunucu, bilgisayar, telefon ademi merkeziyetçi DGB’nin ayakta kalmasını sağlar.

DiguSign sayesinde kullanıcılar herhangi bir belge ya da sözleşmeyi yerleştirip doğrulayabilir. DigiByte’nin merkezi olmayan blok zincirlerine gönderilen bu sözleşme farklı kurumlar tarafından eş zamanlı olarak kullanılıp doğrulanabilir.

Digibyte Coin Nasıl Satın Alınır?

DigiByte coin satın alacak kişilerin Bittrex, Poloniex, Kucoin, Cryptopia ve benzeri kripto para borsalarından istifade etmesi mümkündür. DGB para birimini birçok farklı borsadan satın almanız fiyatın çok farklılaşmamasına neden olmaktadır. Türkiye’den DigiByte coin satın almak isteyen kişiler öncelikle yerel bir kripto para borsasından bitcoin satın almalı, daha sonra bu bitcoini yurt dışındaki bir borsada bulunan cüzdanına aktarmalıdır. Yurtdışı borsasına aktarılan bitcoini burada DigiByte coine çevirmek mümkün olacaktır.

DigiByte Cüzdanları

DigiByte hali hazırda Trezor, Ledger ya da Coinomi gibi çeşitli cüzdanlarsa saklanabilmektedir. Resmi cüzdan ise Windows 64, Mac Os, Digibyte Go, Android Beta, Linux 64 Bit, Windows 32 Bit ve açık kaynaklı olmak üzere farklı şekilde indirilebilmektedir.

DigiByte’in Geleceği

Ocak 2018’de 0,45 seviyelerini zorlayan DigiByte coinin hali hazırda değeri 0,13 kuruş seviyelerindedir. Hali hazırda 233 milyon dolarlık bir market hacmine sahip olan DigiByte, ölçeklenebilir ve hızlı bir işlem platformunu mümkün kılması itibariyle pazarlaması kolay bir coindir.

Çoğu kripto para analisti daha fazla dijital para cüzdanının DGB kabul etmeye başlaması itibariyle DigiByte coinin geleceğini olumlu gördüğünü, ilerleyen zamanlarda çok daha yüksek rakamlardan bahsedilebileceğini öne sürmektedir.

DigiByte’in Diğer Kripto Paralardan Farkları

Yazının başında da belirttiğimiz gibi DigiByte coin, çeşitli açılardan diğer kripto para birimlerinden farklıdır.

  1. Bir Bitcoin’in işlem süresi 10 dakikayı bulabilirken DigiByte coin ile yapılan bir işlem 15 saniye içerisinde tamamlanabilmektedir, bu hızı onu en hızlı kripto para birimlerinden birisi yapmaktadır.
  2. DigiByte, diğer kripto para birimlerinden farklı olarak süreçlerin daha verimli hale getirilmesi konusunda çok ciddi reformlara imza atmıştır ve bu sayede ağın % 51’i herhangi bir saldırıya karşı tamamen korunma altındadır.
  3. DigiShield ve MulstiShield gibi uygulamalar sayesinde işlem süresi uzayacak blok zincirleri parçalara ayrılır ve daha kısa süre içerisinde daha fazla işlem yapılması mümkün olur. Aynı zamanda zincirler saldırıya karşı da koruma altında tutulur.
  4. Kullanıcılara tamamen şeffaf bir global blok defteri sağlayan DigiByte dünyanın en uzun blok zinciri olma ünvanına sahiptir.
digibyte coin nedir nasıl alınır
digibyte coin

DigiByte Yatırımı Yapılmalı Mı?

  1. DigiByte’in nihai amacı ticari faaliyetlerle uğraşan tüccarların küresel ödemeleri alabilmesini mümkün kılmak ve ödemelerini çok daha kısa süre içerisinde daha az işlem maliyetine katlanarak almasını sağlamaktır, bu açıdan hızı ve güvenliği düşünüldüğünde DigiByte’ın küresel bir ödeme sistemi haline gelmesi mümkün olabilir.
  2. Oyun endüstrisi için de çeşitli geliştirmelere imza atan DigiByte, oyuncuların DGB değiştirebilmesini mümkün kılacak bir teknolojiye sahiptir. Bu açıdan gelişen oyun endüstrisinin ödeme aracı haline gelmesi de mümkündür.
  3. Uzun dönemli yatırım yapmak isteyen kişiler için DigiByte’ın tercih edilmesi konusunda çekimser davranmak anlaşılabilir olsa da orta vadede DGB’nin Bitcoin’in en önemli rakiplerinden birisi haline geleceği aşikardır.
  4. DigiByte güvenlik konusunda da oldukça başarılı işlere imza atmıştır. Şirketlerin güvenlik çözümlerine milyonlarca dolar harcadığı şu günlerde kısa süre içerisinde karmaşık güvenlik sorunlarını beklenenden daha iyi şekilde çözebilen DigiByte, güvenlik çözümleri konusunda da pazarlanma imkanına sahiptir.

Bir kripto paraya yatırım yapacaksanız ve bu yatırım uzun vadeli olacaksa, ilgili kripto paranın kullanım alanlarını, geleceğini iyi analiz etmeniz gerekir. Gelecekte bu alanın ne kadar potansiyele sahip olduğunu tahmin edip, ilgili kripto paranın bu potansiyelin neresinde yer alacağını fark etmek yapacağınız yatırımın başarılı ya da başarısız olmasına neden olacaktır. Bu açıdan yüklü miktarda yatırım yapmadan önce hangi kripto para birimi olursa olsun, arkasındaki ekibi, hedefleri ve ortaklıkları iyi araştırmalı buna göre kendi yol haritanızı çıkarmalısınız.

Yazımız içeriği sadece bilgilendirmeden ibaret olup, herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Daha önceden sizler için yayımlamış olduğumuz benzer konudaki Litecoin Nedir Ne İşe Yarar konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/litecoin-nedir-ne-ise-yarar-nasil-alinir/ okuyarak değerlendrebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku