fbpx

Devlet Tarafından En Çok Desteklenen Sektörler Hangileri

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Bazı sektör ve ürünler devlet için stratejik öneme sahiptir çünkü bu ürün ya da sektör sürekli olarak ithalata mahkum ediliyor olabilir ve bu hiç istenen bir durum değildir. Hal böyle olunca da devletin teşvik mekanizmasında bazı ayrıcalıkların gündeme gelmesi oldukça anlaşılabilir bir durumdur, çünkü bu stratejik öneme sahip ürün ya da hizmetler ülke içerisinde üretilmeye başladığında ithalata bağımlılık azalacak, kalkınma gerçekleşecektir. Geçmiş yıllarda onaylanan projelerden hareketle devlet tarafından en çok desteklenen sektörler hangileri değinmek yararlı olabilir.

KOSGEB’in Desteklediği Sektörler

KOSGEB, en çok veya en az şeklinde sıralama yapmamıştır fakat desteklediği tüm sektörleri tek bir dosya içerisinde toplamıştır. KOSGEB’in bu listeyi hazırlamaktaki amacı işletmelerin başvuru yaptığı destek kapsamında olup olmadığını anlamayı kolaylaştırmak, iş sürecine birlik getirmektir. Yani bu listede yer alan sektörler ve meslekler en çok destek alacaklar anlamına gelmemektedir, anlaşılması gereken bu listede yer almayan bir meslek ya da sektörün KOSGEB tarafından desteklenmeyeceğidir. Dolayısıyla en çok desteklenen sektörlere geçmeden önce desteklenen sektörlerin neler olduğunu görmek yararlı olacaktır.

KOSGEB’in desteklenen sektörler listesine erişmek için buraya tıklayın.

En Çok Desteklenen Sektörler

En çok desteklenen sektörlere değinmeden önce devletin ilk önceliğinin mikro ölçekli işletmeleri büyütmek olduğunu iyi kavramak gerekir. KOSGEB, TKDK ya da benzeri herhangi bir destekte iş planı ya da projesine bakmadan önce işletmenin kaç kişi istihdam ettiği ve yıllık cirosunun ne olduğu öğrenilir. Bunun sebebi küçük işletmelerin büyümesine yardımcı olunmak istenmesidir. Çünkü küçük ölçekli işletmeler büyüyüp diğer işletmelerle rekabet edebilir düzeye geldiğinde ortaya çıkan rekabet kaynaklı ürünler daha kaliteli olacak, daha ucuza satılacak ve yeni üretim süreçleri keşfedilmeye çalışılacağı için AR-GE yapılacak bilgi üretilecektir. Dolayısıyla sektörden önce küçük işletmelerin büyük işletmelere nazaran daha yüksek ihtimalle destek alacağını bilmek önemlidir.

1 – İmalat Sektörü

Devlet tarafından en fazla destek imalat sektörüne istinaden verilmektedir. Avrupa Birliği’ne komşu olmamız ve kaliteli materyalleri ucuza mal edebilmemiz sayesinde imalat sektörü ülkemizin ciddi bir ihracat kalemidir ve her geçen gün büyümektedir. Bazı dönemlerde çeşitli olumsuzluklar söz konusu olsa da halen yurt dışı talebin en yüksek olduğu sektörlerden birisi imalat sektörüdür. Bu kapsamda:

 • Gıda imalatı,
 • İçecek imalatı,
 • Et imalatı,
 • Balık imalatı,
 • Sebze ve meyve suyu imalatı,
 • Süt imalatı,
 • Giyim imalatı,
 • Deri imalatı,
 • Ağaç ve ağaç ürünleri imalatı,
 • Mantar ürünleri imalatı,
 • Kağıt ve kağıt ürünleri imalatı,
 • Kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı,
 • Kimyasal ürün imalatı,
 • Kauçuk ve plastik imalatı,
 • Ana metal sanayii,
 • Mobilya imalatı,
 • Ulaşım aracı imalatı,
 • Motorlu taşıt imalatı en çok destek alan sektörlerdir.

2 – Ticaret

110 farklı meslek başlığı altında en çok desteklenen ikinci sektör ticarettir. Başta motorlu kara taşıtları ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti olmak üzere akla gelebilecek her türlü konuda girişilmek istenen faaliyet ticaretle ilgili olduğu sürece yüksek oranda destek alabilmektedir. Yaratıcı bir iş fikri ve güzel bir iş planı projesiyle destek alma ihtimali katbekat artmaktadır.

3 – İnşaat

Ülkemizin lokomotif sektörü kabul edilen inşaat sektörü için bina inşaatına 4, bina dışı yapı inşaatına 12, özel inşaat faaliyetine 17 farklı başlık altında destek sunulmaktadır. İmalat sektörü ve ticaretten sonra KOSGEB başta olmak üzere devlet tarafından en fazla desteklenen sektörlerden birisi inşaat sektörüdür.

4 – Ulaştırma ve Depolama

Gelecek vaat eden sektörlerden birisi olarak ulaştırma ve depolama faaliyetleriyle ilgili olan 38 farklı meslek tanımına harikulade destekler sunulmaktadır. Başta kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı olmak üzere suyolu, hava yolu ve kurye hizmetleri gibi çeşitli konularda milyonlarca TL destek sunulmaktadır.

5 – Konaklama ve İçecek Hizmeti

Otel vb. olmak üzere turizmle ilgili olabilecek konaklama hizmetleri ve içecek sunum sektörüne ciddi oranda destek verilmektedir. Bar, taverna ve kokteyl salonları da dahil olmak üzere döviz kazandırıcı turizm faaliyetiyle ilgili olabilecek iş planı projelerini KOSGEB vb. kurumlara sunarak yüklü miktarda destek almanız mümkündür.

devlet tarafindan kredi ve hibe desteği verilen sektorler
devlet tarafindan desteklenen sektorler

İnovasyonun Ayrı İncelenmesi

Hangi sektörde faaliyet gösteriyor olursanız olun, en çok desteklenen sektörler arasında olmayan bir işle ilgili dahi inovasyon yapmanız halinde destek alma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. İnovasyon iş sürecinin iyileştirilmesi, üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve karın artırılması anlamı taşır ki bu da ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu konulardan birisidir. Dolayısıyla aklınızdaki fikir yukarıdaki sektörlerden birisine uymuyor olsa dahi işinizde bir yenilik söz konusuysa ve iyi hizmet verebileceğinizi düşünüyorsanız destek talebinde bulunabilirsiniz. Yeniliğin katacağı standarda bağlı olarak farklı bir destek planına dahil edilip, yüklü miktarda destek almanız dahi söz konusu olabilir.

KOSGEB ile İş Yeri Kurarken Alınabilecek Tüm Hibe Krediler konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/kosgeb-ile-is-yeri-kurarken-alinabilecek-tum-hibe-krediler/ ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku