fbpx

Albaraka Türk Katılım Bankası Faizsiz Altın Hesabı Açma

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Albaraka Türk Katılım Bankası’nın tasarruf sahiplerine sunduğu imkanlardan birisi de Karlı Altın Hesabı isimli altın katılım hesabı ürünüdür. Bu ürün sayesinde tüketiciler hem tasarruflarını banka yatırımlarında değerlendirerek kar elde edebilir hem de cari hesap açarak birikimlerini güven içerisinde saklayabilir. Çeşitli prosedür ve özellikleri de barındıran bu hesap itibariyle Albaraka Türk Katılım Bankası faizsiz altın hesabı açma işlemine değinmek yararlı olabilir.

Altın Hesabı Nedir

Altın hesabının tanımlamasını iki farklı şekilde yapmak gerekir. Çünkü altın hesabı cari hesap ve altın katılım hesabı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Tasarrufların banka hesabında değerinde korunması ve istenilen zamanda nakit paraya çevrilmesi gibi imkanları beraberinde getiren hesaba altın cari hesap denilmektedir.

Tasarrufların katılım bankası aracılığıyla yatırıma dönüştürülmesi ve nominal değerindeki nakit yatırımlarda kullanıldıktan sonra elde edilen getiri kadar değerde altın karı ile kara ortak olunmasını sağlayan hesaplara ise altın katılım hesapları denilmektedir.

Altın Hesabı Açmak Caiz Midir?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın atlın hesabı açmakla ilgili verdiği fetva ilgili ürünün kullanımının caiz olduğuyla ilgilidir. Olayın dini boyutuna Diyanet İşleri Başkanlığı’nın web sitesi aracılığıyla erişilebilir, ancak süreç ve ekonomik prosedürler kısmına burada kısaca değinmek yararlı olacaktır.

Cari hesap zaten ilgili ürünün sadece bankada tutulması ve herhangi bir kar ya da zarara ortak olmaması nedeniyle caizdir ve herhangi bir finansal açıklamaya gerek yoktur. Fakat vadeli altın hesabı anlamına gelen altın katılım hesapları daha önceden belirlenen vade sonunda kar elde edilmesini sağlayabilir.

Altın katılım hesapları ilgili hesaba yatırılan altının nominal değerindeki nakit paranın katılım bankasının koordine ettiği yatırımlarda kullanılması sonucu kar elde edebilir fakat sözleşmede de belirtildiği gibi zarar da söz konusu olabilir. Katılım bankalarının reel sektöre yatırım yapıyor olması ve bir nevi ticaret gerçekleştiriyor olması itibariyle kar/zarar ortaklığı söz konusu olsa da banka hiçbir koşulda ilgili vade sonunda ne kadar kar elde edilebileceğini belirleyemez. Ne kadar kar ya da zarar edileceği ilgili vadenin son bulduğu gün ortaya çıkmış olur. Yine de katılım hesabı açıp da zarar eden bir kişiye dahi rastlanmamıştır, çünkü bankalar hem uzmanlığın bir gerekliliği olarak başarılı stratejiler kullanıyor hem de reel sektöre yani kısa süreli değişimlerin yaşanmadığı bir sektöre yatırım yapıyor.

Albaraka Türk Altın Hesabı Özellikleri

Albaraka Türk Katılım Bankası’nın cari hesap ürünü sayesinde tasarrufların, yastık altında tutulan altınların bankaya yatırılması ve altın cari hesabında tutulması mümkündür. İlgili hesap Tasarruf ve Mevduat Sigortası Fonu (TMSF) kapsamında 100 bin TL’ye kadar güvence altındadır.

Altın katılım hesabı açacak tüketiciler ise:

  • Hesap işletim ücreti ya da hesap açılış masrafı ödemesi yapmasına gerek kalmaksızın 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl vadeyle altın katılım hesabı açarak tasarruflarını yatırıma dönüştürebilir,
  • Altınların güvenlikli bir ortamda tutulması sağlanmış olur,
  • 1 ay vadeli altın katılım hesabını en az 100 gram altınla, 32 gün ve üzerindeki vadeler için altın katılım hesabını en az 50 gram altınla açmak gerekir,
  • 5 kilogram üzerindeki altın birikimlerinin hesaplarda 1 kilogram ve katları şeklinde fiziki olarak tutulması mümkündür,
  • Altın cari hesaba ek olarak altın katılım hesabı açılabilir.

Altın Katılım Hesabı Nasıl Açılır

Altın katılım hesabı açmak için en yakın Albaraka Türk Katılım Bankası’na nüfus cüzdanıyla gitmek ve hesap açılışı için gereken minimum altın gereksinimini karşılamak mümkündür. Hali hazırda Albaraka Türk Katılım Bankası müşterisi olan tüketicilerin internet şube veya mobil şube üzerinden de nakit parasıyla altın satın alarak altın hesabı açması mümkündür.

albaraka faizsiz altin hesabi açmak
albaraka turk faizsiz altin hesabi

Fiziki Altın Yatırılabilir Mi?

Fiziki altınlarını altın katılım hesabına yatırmak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken altın toplama günlerinde altın toplanan şubeye giderek altınını teslim etmektir. Albaraka Türk internet sitesi aracılığıyla altın toplama günlerinin hangi günler olduğunu ve hangi şubede toplandığını açıklamaktadır. Dilenirse 0850 222 5 666 numaralı çağrı merkezini arayarak altın toplama günü talebinde de bulunulabilir.

Sitemizde yer alan yazılarımızdan birisi olan Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir konulu yazımızı buradan https://sifirfaizli.com/faizsiz-yatirim-araclari-nelerdir-enine-boyuna-arastirdik/ ortalama 3 dk okuyabilir ve alternatif yatırım imkanları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku