fbpx

Vakıf Katılım Bankası Kar Payı Hesabı Nasıl Açılır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faize bulaşmadan yatırım yapmak isteyen tasarruf sahiplerinin istifade edebileceği katılım bankacılığı ürünlerinin başında en sık kullanılan kar payı hesapları gelmektedir. Kişilerin belirli vadelerle faizsiz ve reel sektör endeksli yatırımlar yapabilmesini olabildiğince basit hale getiren bu ürünü sunan bankalardan birisi olarak Vakıf Katılım Bankası kar payı hesabı nasıl açılır, hesap açılışı sırasında nelere dikkat edilmesi gerekir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kar Payı Hesabı Nedir

Kişilerin tasarruflarını yatırıma dönüştürmesini mümkün kılan ve belirli vadelerle reel sektöre yatırım yapmasını sağlayan türdeki hesaplara kar payı hesapları denilmektedir.

Bu hesapların isminin kar payı olmasının nedeni ise katılım bankasının yapacağı yatırım içerisinde ne kadarlık yer tutulduğuna bağlı olarak bir paya sahip olunması ve bu pay oranınca kar ya da zarar edilmesidir. Katılım Bankaları kar taahhüdünde bulunamasa da şu ana kadar hiçbir katılım bankasının yaptığı yatırım sonrasında zarar ettiği görülmemiştir.

Vakıf Katılım Bankası Kar Payı Hesabı

Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla kar payı hesabı açacak tüketiciler piyasada yararlanabileceği en yüksek kar paylaşım ve kar payı oranlarından birisine sahip olacaktır. Vakıf Katılım Bankası TL ya da yabancı para cinsinden 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 12 ay vadeli olarak hesap açılışı gerçekleştirilmesini mümkün hale getirmektedir.

Açılan hesapta tutulan bakiyenin 100 bin TL’ye kadar olan kısmı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) güvencesi altında yatırımlara konu edilir. Kişiler ne kadar kar payı elde edeceğini ancak vade sonunda öğrenebilecektir.

Vakıf Katılım Bankası Kar Payı Hesabı Açılışı

Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla kar payı hesabı açmak isteyen tüketicilerin nüfus cüzdanı ve ikametgah ile birlikte en yakın banka şubesine gitmesi yeterli olacaktır. Hesap minimum 250 TL bakiye ile açılmaktadır ve bu nedenle hesap açılışı sırasında hesaba para yatırılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla kar payı hesabı açmak isteyen tüketicilerin T.C. vatandaşı olmasına gerek yoktur. Tıpkı T.C. vatandaşı gibi yabancı uyruklu, yabancı ülkede ikamet edenler ya da yabancı uyruklu yurt içinde ikamet edenler de katılım hesabı açabilmektedir.

Yurt içerisinde yaşayan yabancı uyruklular pasaport, adres belgesi ile yurt dışında ikamet eden yabancılar pasaport, adres belgesi ve vergi numarasıyla birlikte başvuru yaparak hesap açılışını gerçekleştirebilmektedir.

Vakıf Katılım Bankası Kar Payı Hesaplama

Katılım bankacılığının prensipleri gereği kar payının ne oranda olacağı vade öncesinde belirlenememektedir. Tasarruf sahipleri yatırımlarının ne kadar kar ettiğini ancak vadenin sonlandığı gün öğrenebilir. Yine de geçmiş dönemlerde yapılan yatırımlar dikkate alınarak bir hesaplama yapmak ve ortalama bir değere erişmek mümkündür.

Bu kapsamda 50 bin TL yatırım yapan bir tasarruf sahibi:

  • 1 ay vade için net 359 TL,
  • 3 ay vade için net 1048 TL,
  • 6 ay vade için net 2068 TL,
  • 12 ay vade için net 4227 TL gelir elde edebilir.

Vakıf Katılım Bankası hesap açılışı sırasında vadeye konu bakiyeye göre hesapları farklı segmentlere ayırmakta ve tüketicilerin bu segmentlere göre daha yüksek kar paylaşım oranlarıyla gelir elde etmesini mümkün kılmaktadır. Dolayısıyla daha yüksek oranlarda gelir elde etmek isteyen tüketicilerin hesap açılışı sırasında daha fazla bakiye yatırması yararlı olacaktır. Katılım hesaplarıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak ya da çeşitli sorular sormak için 0850 202 1 202 numaralı Vakıf Katılım çağrı merkezi ile iletişime geçilebilir.

vakif katilim kar payi hesabi acmak
vakif katilim kar payi hesabi acmak

Sitemizde Faizsiz Kazanç ve yatırım konusunda bir çok yöntem hakkında bilgi içeren makale bulunmakta olup, bu yazılarımıza Faizsiz Yatırım bölümümüzden ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir Enine Boyuna Araştırdık konulu genel çaplı hazırlanmış yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku