fbpx

Engelliler Ev Kredisi Çekebilir mi Faiz İndirimi Var mı

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Sosyal devlet anlayışının bir ilkesi olarak engellilere çeşitli ayrıcalıklar sağlanıyor olsa da iş ticari kurumların egemen olduğu bankacılık sektörüne geldiğinde pek de beklenen sonuç alınamamaktadır. Bankalar, tahmin edilebileceği gibi duygularıyla hareket eden ya da ciddi sosyal sorumluluk güdüsü bulunan kurumlar değildir ve para satışıyla kar elde ederler. Dolayısıyla engellilere konut kredisi tahsis edilmesi satışı biraz riskli hale getirebilir ve bazı durumlarda yapılan kredi başvuruları olumsuz sonuçlanabilir.

Engellilere Özellikle Mi Konut Kredisi Verilmiyor?

Engellilere ayrıcalıklı olarak kredi tahsis edilmeyeceğini söylemek çok yanlış olacaktır. Bankalar, yapılan kredi başvurularını değerlendirirken krediyi kullanacak kişinin engel durumuna, cinsiyetine ya da kişisel özelliklerine bakmak yerine finansal verilerinden faydalanır ve kredi tahsis etmenin riskli olup olmayacağını saptamaya çalışır.

Ülkemizdeki çeşitli sorunlar nedeniyle istihdam konusunda sorunlar yaşayan ve engelli aylığı ile geçinmeye çalışan engellilerin ise bu gelirle konut kredisi kullanması ciddi manada zordur. Özellikle büyük şehirlerde konut satın almak isteyen engelliler gelirlerinin % 50’sini doğrudan kredi ödemelerine aktaracağını taahhüt ettiğinde dahi en fazla 70 bin TL’ye kadar konut kredisi çekebilmektedir ki bu da mevcut konut fiyatlarının yakınına dahi yaklaşamamaktadır.

Dolayısıyla direkt olarak engellilerin konut kredisi başvurusunun reddedileceğini söylemek yanlış olacaktır, ancak yapılan her başvurunun reddedileceğini söylemek de doğru değildir.

Engelliler, konut kredisi kullanmak istemeleri halinde kendilerine ayrıcalıklı teklifler yapan TOKİ ve inşaat şirketlerinden yararlanmalıdır.

TOKİ Engelli Konut Kredisi

Bilindiği gibi Başbakanlığa bağlı olarak hizmet veren kamu iktisadi teşebbüsü TOKİ, gelir düzeyi ortalamanın altında olan ve konut sahibi olmak isteyen tüketicilere çeşitli konut projelerine kura usulüyle ev satmaktadır. Yapılan satışlar sonrası toplam konut bedeli vadeye bölünmekte ve faiz alınmaksızın kira öder gibi ev sahibi olunması amaçlanmaktadır.

Bu doğrultuda geçtiğimiz yıl içerisinde bir açıklama yapan TOKİ, inşa ettiği her konut projesinde engelliler için % 5’lik kontenjan ayıracağını ve bu kontenjanın sadece engelliler tarafından doldurulabileceğini duyurmuştu.

Engelliler, TOKİ’nin % 5’lik kontenjan imkanından yararlanarak faizsiz bir şekilde konut satın alabilir. Kira öder gibi ev sahibi olmayı gerçekten de mümkün kılan bu imkandan yararlanmak isteyen engellilerin en az 3 yıl satın alacağı konutta oturacağını taahhüt etmesi, en az 25 yaşında olması ve en az % 50 engelli olduğunu sağlık kurulu raporuyla belgelemesi gerekecektir.

engellilere ev kredisi
engellilere ev kredisi

Engelliler Nasıl Konut Kredisi Kullanabilir?

Yukarıda da değinildiği gibi engelliler özelinde kredi kullanımın önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bankaların yapılan kredi başvurularını olumsuz yanıtlamasının tek sebebi tahsis edilecek kredinin, mevcut gelir düzeyiyle ödenemeyeceğinin düşünülmesi ve satışın riskli olmasıdır.

Dolayısıyla tahsis edeceği krediden doğan taksit ödemelerini yapabilecek kadar gelire sahip olduğunu belgeleyebilen ya da teminat, ipotek, kefil gibi yöntemlere başvuran engelliler rahatlıkla konut kredisi kullanabilir.

Sitemizde yer alan Özürlülere ve Engellilere Sıfır Faizli Kredi konulu yazımızı da okumanız ortalama 2 dk sürecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku