fbpx

Türkiye Finans Katılım Bankası Kar Payı Hesabı Nasıl Açılır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tasarruflarını yatırıma dönüştürmek ve faize bulaşmamak isteyen tüketicilerin istifade etmesi gereken yatırım enstrümanlarının başında kar payı hesapları gelmektedir. Katılım hesabı olarak bilinen bu ürünlerin aslında katılma diye nitelendirildiğini en baştan bilmek yazının ilerleyen kısımlarında değinilen bazı spesifik noktaları anlamak için önemlidir.

Kar payı hesabının açılabildiği bankalardan birisi olarak Türkiye Finans Katılım Bankası kar payı hesabı nasıl açılır, nelere dikkat edilmelidir, hesap özellikleri nelerdir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Katılım Hesabı Nedir

Bankanın yapacağı faizsiz yatırımlara katılmayı mümkün kılan türdeki vadeli mevduat hesaplarına katılım hesabı denilmektedir.

Katılım hesapları sayesinde bankanın yapacağı yatırımlar sonrasında elde edilen getirilere ya da zarara da ortak olunur. Bu, yani zarara da ortak olma durumu faizsiz bankacılık anlayışının en temel prensibi olsa da henüz zarar eden bir banka yatırımı olduğu görülmemiştir, dolayısıyla tüketiciler sürekli kar elde edebilmektedir.

Türkiye Finans Katılım Hesabı

Türkiye Finans Katılım Bankası aracılığıyla çok kısa bir süre içerisinde katılım hesabı açmak mümkündür. Katılım hesabına istinaden belirtilen özellikler şu şekildedir:

  • Katılım hesabı sayesinde kar-zarar ortaklığı çerçevesinde tasarrufların yatırıma dönüştürülmesi mümkün olur,
  • Türkiye Finans’ın yaptığı yatırımlar ticaret ve sanayi gibi reel sektöre endekslidir, dolayısıyla reel ekonomiye yatırım yapılması kaynaklı çok daha sağlam ve garanti gelir elde edilebilmektedir,
  • Katılma hesaplarını TL’nin yanı sıra USD, EUR, Altın ya da Gümüş gibi değerler üzerinden 1, 3, 6, 12 ay vadeyle açmak mümkündür,
  • Talep eden tasarruf sahipleri kırık vadeli hesap kapsamında 31 gün ile 364 gün arasında dilediği günü vade olarak belirleme imkanına sahiptir,
  • İhtiyaç duyulması halinde vade bozulmadan katılım hesabı içerisindeki bakiye çekilebilir ve hesapta kalan bakiye üzerinden yatırım yapılmaya devam eder.

Türkiye Finans Katılım Hesabı Başvurusu

Türkiye Finans Katılım Bankası aracılığıyla kar payı hesabı açılışı gerçekleştirmek isteyen tüketicilerin yapması gereken tek şey nüfus cüzdanı, ikametgah ve 250 TL hesap açılış bakiyesi tutarıyla birlikte en yakın banka şubesine gitmektir.

Hesap açılışı sırasında talep edilen 250 TL, vadeye konu olan bir bakiye gereksinimi nedeniyle istenmektedir ve bankaya yapılan bir ödeme değildir. Tüketiciler ilgili tutarı hesaplarına yatırmakta ve hesabın aktif olmasını sağlamaktadır, istenilmesi halinde çok daha yüksek miktarlarda para yatırılarak hesap açılışı gerçekleştirilebilir 250 TL alt limittir.

Türkiye Finans Kar Payı Hesaplama

Katılım bankacılığı prensipleri gereği yatırımın ne kadar getiri elde edeceğini söylemek mümkün değildir fakat yine de geçmiş dönemlerde elde edilen kar paylarını dikkate alarak gelecekte ortalama ne kadar gelir elde edilebileceği tahmin edilebilir. Türkiye Finans’ın kar paylaşım oranı % 25’e % 75’tir.

50 bin TL yatırım yapılması halinde:

  • 1 ay vade için net 346 TL,
  • 3 ay vade için net 1021 TL,
  • 6 ay vade için net 2446 TL,
  • 12 ay vade için net 4304 TL gelir elde edilebilir.
turkiye finans kar payi hesabi acmak
turkiye finans kar payi hesabi acmak

Kar payı oranları günlük olarak belirlenmektedir, bu nedenle kişinin hesaba yatırdığı parayla ne kadar gelir elde edeceği vadenin sonlandığı gün ortaya çıkacaktır.

Sitemizde Faizsiz Kazanç ve yatırım konusunda bir çok yöntem hakkında bilgi içeren makale bulunmakta olup, bu yazılarımıza Faizsiz Yatırım bölümümüzden ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir Enine Boyuna Araştırdık konulu genel çaplı hazırlanmış yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku