fbpx

Sıfır Faizli Hayvancılık Kredisi Ziraat Bankasında

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tarımsal ve hayvansal üretimin azalması, köyden kente göçün artması, tarım ya da hayvancılık yapmaya uygun olduğu halde ormana bırakılan arazi büyüklüğünün giderek çoğalması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na çeşitli konularda sorumluluk yüklemiştir. Bakanlık, bu sorumluluğu tahsis ettiği sıfır faizli kredi ve teşviklerle yerine getirmeye çalışmakta ve bu kapsamda hayvancılık yapmak isteyen kişilere ihtiyaç duyduğu neredeyse her türlü konuda yardımcı olmaktadır.

Bakanlar Kurulu’nca onaylanan 2016/9665 sayılı karar uyarınca Ziraat Bankası aracılığıyla sıfır faizli hayvancılık kredileri verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda tahsis edeceği kredi kadar mal varlığı olan ya da bu krediden doğacak taksit ödemelerini yapabileceğini bir şekilde ispatlayan kişilerin 750 bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullanması mümkün hale gelmiştir.

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kredi

Ziraat Bankası, sıfır faizli kredi tahsis etme konusunda devlet gişesi görevi üstlenmiştir. Sıfır faizli kredinin tüketicilere teslim edilmesiyle ilgili karar verici birim ise Tarım Kredi Kooperatifleri’dir. Bu kapsamda tüketicilerin sıfır faizli kredi kullanabilmek için Ziraat Bankası’na başvuru yapması gerekse de Tarım Kredi Kooperatifi’yle ilgili de çeşitli prosedürlerin yerine getirilmesi gerekeceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama ve onaylanan karar uyarınca sıfır faizli ve faiz indirimli kredi imkanı sağlanacak tarım ve hayvancılık faaliyetleri şu şekildedir:

 • Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere 12 milyon 500 bin TL’ye kadar kredi, söz konusu kredinin 750 bin TL’ye kadar olan kısmı sıfır faizli olarak arta kalan kısmı ise % 50 faiz indirimli olarak tahsis edilebilir.
 • Damızlık etçi sığır ve kombine sığır yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere 750 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi, 750 bin TL’den arta kalan kısım için ise % 50 faiz indirimi.
 • Damızlık düve yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere 750 bin TL’ye kadar faizsiz kredi, 750 bin TL’den arta kalan kısım için ise % 75 oranında faiz indirimi.
 • Büyükbaş hayvancılık yapacak kişilere 750 bin TL’ye kadar faizsiz kredi, işletme dönemi için % 50; yatırım dönemi için % 25 oranında faiz indirimi.
 • Küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen kişilere 750 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi, 750 bin TL’den arta kalan kısım için % 75 oranında faiz indirimi.
 • Arıcılık yapmak isteyen kişilere yatırım ve işletme dönemi içerisinde tahsis ettiği krediler için % 50 oranında faiz indirimi.
 • Hindi besiciliği yapmak isteyen kişilere yatırım döneminde % 50, işletme döneminde % 75 oranında faiz indirimi.

Üst Limitler

Verilecek kredilerin üst limiti de bulunmaktadır. Söz konusu krediden hangi oranda yararlanılabileceği kişinin mal varlığına bağlıdır. Tahsis edilen kredinin nominal değeri kadar arsa ya da hayvan sahibi olunması gerekir. Bazı durumlarda Ziraat Bankası, araziyi ipotek altına alabilmektedir. Verilecek kredilerin üst limitleri, destek özelinde şu şekildedir:

 • Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler 750 bin TL’ye kadar kredi kullanabilir.
 • Damızlık etçi ve sığır yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler 750 bin TL’ye kadar kredi kullanabilir.
 • Damızlık düve yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler 7 milyon 500 bin TL’ye kadar kredi kullanabilir.
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler 5 milyon TL’ye kadar kredi kullanabilir.
 • Küçükbaş hayvan besiciliği yapmak isteyen kişiler 1 milyon 500 bin TL’ye kadar kredi kullanabilir.
 • Su ürünleri yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler 5 milyon TL’ye kadar kredi kullanabilir.
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere 7 milyon 500 bin TL’ye kadar kredi kullanabilir.
faizsiz hayvancilik kredisi ziraat
sifir faizli hayvancilik kredisi ziraat bankasinda

Nasıl Başvuru Yapılır?

Yukarıda da değinildiği gibi söz konusu kredilerin tahsis edilmesi yani ödemenin yapılması konusunda yetkili kılınan kurum Ziraat Bankası olsa da kredinin tahsis edilip edilmeyeceğiyle ilgili karar verici merci Tarımsal Kredi Kooperatifleri’dir. Bu nedenle Ziraat Bankası’na kredi başvurusu yapmadan önce TKK temsilciliğine giderek dilekçeyle talepte bulunmak gerekir.

Sitemizde yer alan Sıfır Faizli Besi Kredisi Başvurusu konulu yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku