fbpx

Engellilere Konut Kredisi İndirimi (Tüm İmkan ve İndirimler)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Geçtiğimiz dönemde yayımlanan bir istatistik uyarınca Türkiye nüfusunun yaklaşık % 12’lik kesimini engelli bireylerin oluşturduğu tespit edilmişti. Bu kapsamda nüfusun ciddi bir bölümünü oluşturan engellilere sağlanan ayrıcalıklar ve teşviklerin ne derece etkin olduğu tartışmaya açık bir konu, ancak konut kredisi çekmek isteyen engelliler için çeşitli muafiyet ve indirimler yapılması söz konusu.

Engellilere Konut Kredisi

Aslen engellilere özel olarak tahsis edilen bir konut kredisi bulunmamaktadır, ancak Ziraat Bankası tarafından engelli bireylere kredi ürünlerinde çeşitli indirimler uygulanmakta ve bu indirim programıyla kullanılan kredilere de engelsiz destek paketi denilmektedir. İlgili kredi ürünü sayesinde bireyler daha düşük faiz oranlarıyla ve daha esnek şartlarla kredi tahsis etme imkanına sahiptir.

Oldukça kısa süre içerisinde tahsis edilebilen konut kredisini kullanabilmek için engelli olunduğunun belgelenmesi, en az 6 ay SGK priminin yatırılmış olması, kredi notunun iyi düzeyde olması, düzenli bir gelir bulunması ve kara listede olmamak gerekmektedir.

TOKİ Engelli Evleri

TOKİ, inşa ettiği konut projeleriyle konut sahibi olmak isteyen kişilerin engelli olması durumunda kendilerine öncelik tanımaktadır. TOKİ’nin konut listesinde öncelikli olarak yer alan engelliler faizsiz bir şekilde konut satın alabilmektedir. Bilindiği gibi TOKİ konutları peşin fiyatına vadelendirilmekte ve herhangi bir faiz ödemesi söz konusu olmamaktadır.

TOKİ konutlarına ek olarak bazı inşaat şirketlerinin de engellilere özel indirimler sağladığı ve faiz oranlarını düşürdüğü bilinmektedir. Örneğin Bulut İnşaat, Evviva Home projesi kapsamında engellilere ciddi indirimler yapmaktadır.

Bu ve buna benzer engellilere yönelik konut projeleri sensörlü aydınlatma, fotoselli musluklar ve yükseltmelerle inşa edilmekte, bu yönüyle de engelliler için hayatı biraz daha kolaylaştırmaktadır.

TOKİ Engelli Evlerine Başvurma Şartları

Bilindiği gibi TOKİ’nin öncelikli amacı dar gelirli aileleri ev sahibi yapmaktır. Bu kapsamda bir adım daha öteye giden TOKİ yaptığı duyuruda aynı anda engellilere ve emeklilere de öncelik verileceğini açıklamıştır.

Kira öder gibi konut sahibi olunabilmesini sağlayan TOKİ, engellilerin başvuru şartlarını şu şekilde sıralamıştır;

  • Satın alınacak konutta en az 3 yıl ikamet etmek,
  • 25 yaşından büyük olmak,
  • En az % 50 engelli olmak ve bunu belgeleyebilmek,

TOKİ, yaptığı açıklamada inşa edilen konutların % 5’lik kısmının engellilere ayrılacağını açıklamıştır. Bu doğrultuda % 5’lik kısım için engelli harici herhangi birisi kuraya katılamayacak ve engelliler kendilerine ayrılan % 5’lik kısım için kura çekilişine dahil olacaktır.

engellilere konut kredisi faiz indirimi
engellilere konut kredisi indirimi

Engellilere Emlak Vergisi Muafiyet

Yönetmelik uyarınca belediye sınırları içerisinde 200 metrekareden daha düşük bir konuta sahip olan engellilerin emlak vergisi ödeme gerekliliği bulunmamaktadır. Söz konusu muafiyetten ilk defa haberi olan engelliler 200 metrekarenin daha küçük olan konutlarına vergi ödememek için en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak engel raporu almalı ve belgeyi de belediyeye teslim etmelidir. Yazlık ya da kışlıklar vergi muafiyetine dahil değildir.

Özürlü ve Engellilere Sıfır Faizli Kredi ile ilgili konumuzu da buradan https://sifirfaizli.com/ozurlulere-ve-engellilere-sifir-faizli-kredi-2018-faizsiz/ ortalama 2,5 dk da inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku