fbpx

Sıfır Faizli Besi Kredisi Başvurusu (Püf Noktaları)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Besiciliğin tanımı süt ya da et elde etmek için hayvan yetiştirmekle sınırlı değildir ve pek üzerine düşülmese de besicilik yapan bir girişimcinin pazarlama ve hayvan sağlığı gibi çeşitli konularda da bilgi sahibi olması gerekir. Çoğu zaman doğrudan hayvanla ilgilenmeyi gerektiren besicilik, kısa sürede para kazanılabilen bir girişim değil uzun vadeyle yapılması halinde kar elde edilebilecek bir faaliyettir.

Bununla doğru orantılı olacak şekilde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğiyle faizsiz kredi paketi oluşturulmuş ve besicilik yapmak isteyen girişimcilerin neredeyse ihtiyaç duyduğu her masrafı karşılayabileceği bir ürün ortaya çıkarılmıştır. Bu kapsamda besicilikle uğraşmak isteyen girişimciler hayvanın satın alınmasından beslenmesine ve işlenmiş etin satış giderlerine kadar her türlü maliyeti söz konusu faizsiz kredi ürünüyle karşılama imkanına kavuşmuştur.

Sıfır Faizli Besi Kredisi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uygulamaya 2010 yılında koyduğu bir yürütmelik sayesinde  süt sığırı yetiştiriciliği, damızlık etçi sığır yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ya da büyükbaş hayvan besiciliği yapmak isteyen çiftçilere 7.5 milyon TL’ye kadar faizsiz kredi desteği verilmeye başlamıştı. Bu kapsamda işletme kredilerine dahil olan besicilik ile ilgili faaliyette bulunmak isteyen çiftçilerin yararlanabileceği kredinin üst limiti ise 3 milyon TL olarak belirlenmişti.

Söz konusu proje on binlerce kişinin istihdam edilmesini ve üretime katkıda bulunmasını sağlarken ekonomiye yaptığı katkının rakamsal ifadesi de ortaya çıkmış ve yalnızca uygulamaya konduğu yıl içerisinde bu katkının 5 milyar TL’ye yakın olduğu duyurulmuştu.

Ülkemizde şimdiye kadar verilen en yüksek bütçeli teşvik kredisi olma özelliği taşıyan bu finansman ahır yapımı, ağıl yapımı, süt sağım tesisinin kurulması, hayvan satın alımı gibi harcamaları kapsıyor. Sıfır faizle verilen bu krediden yararlanan çiftçilerin geri ödemeleri ise 7 yıl vade de gerçekleşiyor.

Besicilik yapmak isteyen girişimcilerin kullanacağı kredi ise 2 yıl vadeyle geri ödenebiliyor. İşletme kredisi çatısı altında sunulan bu finansmanın amacı et talebini karşılanabilmesini sağlamak ve istihdam yaratmak. Tahsis edilen kredi ile hayvan alımına ek olarak yem satın almak da mümkün.

Besi Kredisi Şartları ve Başvurusu

Besicilik yapmak için kredi başvurusu yapmak isteyen çiftçilerin konuyla ilgili Ziraat Bankası şubeleri ya da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’yla iletişime geçmesi gerekiyor. Krediden yararlanmak isteyen girişimcilerin şu şartları sağlaması bekleniyor:

  • Süt sığırı ya da büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerin en az 10 büyükbaş hayvan ile işe başlayacak olması,
  • Damızlık etçi sığır ya da küçükbaş etçi hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerin en az 50 baş hayvan ile işe başlayacak olması,
  • Besicilik yapmak isteyen çiftçilerin en az 10 büyükbaş hayvan ile işe başlayacak olması gerekmektedir.

faizsiz besi kredisi başvuru

Tıpkı diğer desteklerde olduğu gibi faizsiz besicilik kredisinden yararlanmak isteyen çiftçilerin de iş planı projesi hazırlaması ve değerlendirilmek üzere Ziraat Bankası ya da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na teslim etmesi gerekmektedir. Değerlendirme sonucunda faizsiz kredi kullanmaya hak kazanan çiftçiler çok kısa bir süre içerisinde finansmanı tahsis edebilir. Kredinin geri ödemeleri konusunda sorun yaşanacağı tahmin edilen çiftçilerden teminat ya da ipotek istenebilir.

Sitemiz üzerinden Sıfır Faizli Hayvancılık Kredileri ile ilgili daha detaylı bilgi ve dökümanlara ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku