fbpx

Sıfır Faizli Eğitim Kredisi Veren Bankalar

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Eğitimi süresince oluşabilecek maliyetleri karşılamak adına kredi kullanmak isteyen öğrencilere ve velilerine eğitim kredisi imkanı sağlanmaktadır. 2019 yılında da söz konusu kredi bankalar açısından da devlet açısından da büyük önem arz etmekte ve bu nedenle de özel bir mevzuata tabi tutulmaktadır.

Eğitim kredisine özel hazırlanan mevzuata göre eğitim giderlerinin karşılanması amacıyla verilen kredilerin 120 ay vadeyle geri ödenebilmesi mümkündür. Bu, konut kredisiyle birlikte tahsis edilebilen en yüksek vadeli kredi anlamına gelmektedir. Fakat çoğu banka 120 aya kadar vadelendirme yapabilecek olmasına karşın 36, 48 ya da 60 ay vadelendirmeyi tercih etmektedir.
Tüketicilerin en yüksek vadeyle kullanabileceği eğitim kredileri Odeabank ve Denizbank’a aittir.

Eğitim Kredisi Nasıl Alınır

Yukarıda da değinildiği gibi eğitim kredisi özel bir mevzuata tabidir ve bu açıdan başvuru prosedürleri diğer kredilere nazaran biraz daha farklıdır. Eğitim kredisi kullanmaya karar veren bir kişi öncelikle eğitim masraflarını belgelemenin yollarını bulmalıdır. Bu doğrudan proforma fatura ile ya da ödemenin yapılacağı kurumdan alınacak farklı bir belge ile üstesinden gelinebilecek bir prosedürdür.

Söz konusu belgenin temin edilmesi sonrasında bu belge, nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir belgesi ile birlikte bankaya başvurulması gerekir.

Öğrenciler doğrudan eğitim veren kuruma değil de kitap, seminer, kira vb. konulardaki nakit ihtiyacını karşılamak adına kredi kullanmak istiyorsa eğitim kredisindense ihtiyaç kredisi kullanmak daha mantıklı olabilir. Bu maliyetlerin belgelenmesi gerekmeyecektir.

Sıfır Faizle Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Kuveyt Türk Katılım Bankası yıllardır sıfır faizli eğitim kredisi  vermektedir. Kuveyt Türk Katılım Bankası’ndan ziyade Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası aracılığıyla da sıfır faizli eğitim kredisi kullanılması mümkündür.

Öğrenci Kredisi Başvurusu Nereye Yapılır

Eğitim kredisi, diğer bir deyişle öğrenci kredisi kullanmak isteyen kişilerin başvurularını banka şubeleri aracılığıyla yapması gerekir. Yukarıda da değinildiği gibi prosedürlerin diğer kredilerden farklı olması dolayısıyla eğitim maliyetini belgeleyen bir faturanın ibraz edilmesi gerekecek bu da ancak banka şubeleri aracılığıyla mümkün olacaktır.

Yine de bazı bankalar mail ya da faks aracılığıyla belgenin kendilerine ulaştırılması halinde istisnai olarak kredi tahsis edebileceğini belirtmektedir.

Öğrenciler Kredi Alabilir Mi?

Öğrenciler herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmadığı müddetçe eğitim kredisi alamaz. Veliler, öğrenci adına krediye kefil olabilir ya da doğrudan kendi adlarına kredi çekebilir. Eğitim kredisi alabilmek için sağlanması gereken şartlar şu şekildedir:

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • En az 3 aydır sigortalı olarak çalışmak,
  • En az 12 ay sigorta prim ödemesi yapmış olmak,
  • Krediden doğacak aylık taksit ödemelerinin en fazla gelirin % 50’sini oluşturması.
faizsiz egitim kredisi veren bankalar
sifir faizli egitim kredisi veren bankalar

Okulla Banka Arasındaki Anlaşmalar

Çoğu özel okul banka şubeleriyle anlaşma yoluna gitmekte ve eğitim maliyetlerini karşılamak konusunda zorlanacağını belirten ailelerin bu banka şubesinden kredi kullanmasını sağlamaktadır. Banka şubesi ve okul arasında imzalanan bu anlaşma vesilesiyle tüketicilerin çok daha avantajlı şekilde kredi kullanması mümkündür.

Sitemizde yer alan Öğrencilere Özel Sıfır Faizli Öğrenci Kredisi konulu yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku