fbpx

Faizsiz Kredi Oranları (Sürekli Güncel)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faizsiz bankacılık anlayışıyla her geçen gün daha fazla müşteriye hizmet veren katılım bankaları gün geçtikçe kredi hacimlerini de artırmaktadır. Murabaha usulüyle finansman kullandıran katılım bankaları mal ya da hizmetleri kısa süre içerisinde finanse edebilmekte, tüketici ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir. Yine de katılım bankaları arasında kar oranı farklılıkları bulunur ve biraz araştırma yapılması halinde daha düşük kar payıyla kredi çekilmesi imkan dahilindedir.

Bu açıdan faizsiz kredi oranlarına değinmek, en uygun kar oranının hangi bankanın hangi kredisi için olduğunu bilmek yararlı olacaktır.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Kar Oranları

İhtiyaç finansmanı kullanmak isteyen tüketicilerin istifade edebileceği kar payı oranları ve 10 bin TL’lik bir kredi için aylık ödemesi gereken taksit tutarı şu şekilde sıralanabilir:

Banka Taksit (36 Ay Vade – 10 bin TL için aylık) Kar Oranı
Kuveyt Türk Katılım Bankası İhtiyaç Finansmanı 438 TL % 0,96
Albaraka Türk Katılım Bankası İhtiyaç Finansmanı 500 TL % 0,98
Türkiye Finans Katılım Bankası İhtiyaç Finansmanı 435 TL % 0,96
Ziraat Katılım Bankası İhtiyaç Finansmanı 446 % 0,99

Faizsiz Konut Kredisi Kar Oranları

Konut kredisi kullanmak isteyen tüketiciler katılım bankaları aracılığıyla faizsiz konut kredisi kullanabilir. Hali hazırda 6 bankadan faizsiz konut kredisi kullanılması mümkündür. Bu bankaların 100 bin TL’lik bir konut kredisi için 120 ay vadeyle aylık ödenmesini istediği taksit tutarı ve kar oranını şu şekilde tablolaştırmak mümkündür.

Banka Aylık Taksit (120 Ay, 100 bin TL için aylık) Kar Oranı
Kuveyt Türk Katılım Bankası Konut Finansmanı 2155 TL % 0,94
Albaraka Türk Konut Kredisi 2196 TL % 0,95
Türkiye Finans Konut Kredisi 2374 TL % 0,95
Ziraat Katılım Konut Kredisi 2272 TL % 0.99
Senin Bankan Konut Kredisi (Kuveyt Türk Dijital) 2155 TL % 0,99
Vakıf Katılım Bankası Konut Kredisi 2636 TL % 0.99

Faizsiz Taşıt Finansmanı Kar Oranları

Sıfır ya da ikinci el taşıt satın almak isteyenler katılım bankaları aracılığıyla aracın 100 bin TL’ye kadar olan kısmı için % 70, 100 bin TL’yi aşan kısmı için ise % 50 oranında kredi kullanabilir. Bu açıdan katılım bankalarının kar oranı tekliflerini ve 36 ay vade için 70 bin TL’lik krediye aylık ne kadar taksit talep ettiklerini tablo halinde görmek yararlı olabilir.

Banka Taksit (36 Ay – 70 bin TL için aylık) Kar Oranı
Ziraat Katılım Bankası Taşıt Finansmanı (Kaskolu) 2920 TL % 0.99
Kuveyt Türk Katılım Bankası Araç Finansmanı 2898 TL % 0.96
Albaraka Türk Taşıt Finansmanı 3499 TL % 0,95
Türkiye Finans Katılım Bankası Taşıt Finansmanı 2986 TL % 0.94
Vakıf Katılım Bankası Taşıt Finansmanı 3469 TL % 0.96

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

İslami prensiplere uygun olması için finansmanları murabaha usulüyle gerçekleştiren katılım bankaları hali hazırda faizsiz kredi için başvurulabilecek yegane kurumlardır.

Katılım Bankaları her geçen gün daha fazla bireysel müşteri tarafından tercih edilirken, dünya da ismi İslam Bankaları olarak anılmaktadır. Buna karşın günümüzde çeşitli vakalar incelendiğinde katılım bankalarının özel mevduat bankalarından daha cazip teklifler yaptığı çeşitli konular vardır.

Bu açıdan değişmesi gereken bir algı olarak artık katılım bankalarının sadece İslami esaslara uygun yaşamak isteyenlere ek olarak dünya geneline hitap ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Ülkemizde faaliyette bulunan 5 katılım bankası vardır, Kuveyt Türk Katılım Bankası kendisine bağlı olarak dijital bankacılık servisi Senin Bankan’ı da hayata geçirmiştir.

Kamu sermayeli Ziraat Katılım Bankası, geçtiğimiz yıl en yüksek kar payı dağıtan katılım bankası olmuştur. Giderek daha fazla bireysel ve tüzel müşteri tarafından tercih edilen Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla katılım hesabı açabilir, finansman ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Katılım Bankacılığı’nın öncü kurumu Kuveyt Türk Katılım Bankası yıllardır faaliyetlerine başarıyla devam etmektedir. Her geçen gün daha fazla tüketici ve KOBİ tarafından tercih edilen Kuveyt Türk, özellikle altın bankacılığı, konut kredisi ve taşıt kredisi için tercih edilmektedir.

Geçtiğimiz yıl el değiştiren Türkiye Finans Katılım Bankası ciddi bir reform gerçekleştirdi ve iş süreçlerini neredeyse baştan aşağı yeniledi. Her geçen gün daha fazla müşteriye erişen Türkiye Finans Katılım Bankası son dönemlerin teknolojiye en hızlı adapte olan kurumlarından birisi.

2018 yılının en başarılı katılım bankası seçilen Vakıf Katılım Bankası her geçen gün daha fazla müşteriye hizmet vermektedir. Bireysel ihtiyaçları çok kısa süre içerisinde karşılayan Vakıf Katılım Bankası, özellikle katılım bankacılığının hayata uyarlanması konusunda büyük başarılara imza atmıştır.

Altın katılım hesabı ya da döviz katılım hesabı cinsinden yatırımların en sık tercih edilen bankası Albaraka Türk Katılım Bankası geçtiğimiz dönem özellikle bireysel tüketicilerin kredi kartlarına ilişkin ciddi reformlar gerçekleştirdi. Konut, taşıt ve tüketici kredisi için tercih edilebilecek faizsiz kredi veren kurumlardan birisi olan Albaraka Türk Katılım Bankası da sektörün en eski kurumlarından.

Faizsiz Kredi Hesaplaması

Faizsiz kredi hesaplaması bireysel tüketiciler için çok kolay ve yalnızca internet sitesi üzerinden yapılacak birkaç tıklamayla yapılabilir gibi görünebilir, ancak KOBİ’ler için durum farklıdır.

KOBİ’ler faizsiz kredi hesaplaması yapmak için mutlaka bankayla görüşmek durumundadır, çünkü katılım bankaları işletmeyi ya da kişiyi değil projeyi finansmanlandırır.

Tahsis ettiği krediyle kar ya da zarara ortak olan ve elde ettiği kar ya da zararı yatırımcılara paylaştıran katılım bankaları bu açıdan ilgili proje hakkında çeşitli verileri dikkate alır ve proje özelinde bir hesaplama sonrasında ne kadar kar payıyla finansman tahsis edileceğini belirler.

Bu açıdan aynı miktarlı kredi ihtiyacı için iki farklı proje için kredi talep eden KOBİ’nin birbirinden farklı kar payı oranı teklifleri alması normaldir. Faizsiz kredi hesaplaması yaptıracak KOBİ’lerin en yakın katılım bankası şubesine giderek çeşitli hesaplamalar yaptırması gerekmektedir.

faizsiz kredi oranları

Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

Faizsiz kredi başvurusu yapacak tüketicilerin bilmesi gereken en önemli şey katılım bankalarının nakit para teslim etmediğidir. Bu açıdan satın almayı düşündüğünüz mal ya da hizmete ilişkin proforma faturayı satıcıdan almanız gerekir.

Proforma faturayı aldıktan sonra nüfus cüzdanınız, gelir belgeniz ve başvuracağınız krediye göre ihtiyaç duyacağınız diğer belgelerle birlikte katılım bankası şubesine giderek başvuru yapmanız gerekir. Katılım Bankaları henüz internet sitesi ya da SMS ile kredi tahsis edememektedir.

Konut kredisi için tapu, taşıt kredisi için ruhsat fotokopisi ibraz edilmelidir. İhtiyaç finansmanı kullanacak tüketiciler finansman kartı alacağı için proforma fatura ya da nüfus cüzdanı ve gelir belgesinden farklı bir belge ibraz etmeye ihtiyaç duymaz.

Faizsiz Kredi Kimlere Veriliyor konulu yazımızı da okuyabilir ve alternatif bilgiler edinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku