fbpx

Faizsiz Devlet Tahvili Var mı Nasıl Alınır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tasarruflarıyla faizsiz devlet tahvili satın almak isteyen yatırımcıların bunu yapması mümkündür. Faizsiz devlet tahvilleri genellikle altın ya da muadili bir değerli madene endekslenir veya sukuk şeklinde ihraç edilir. Bu kapsamda tasarrufların yatırıma dönüştürürken, faizden uzak durmak isteyen kişiler için faizsiz devlet tahvili var mı, nasıl alınır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Aşağıda yer alan bilgiler, tavsiyeler ve türevi yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım tavsiyelerini gerekli sertifikalara sahip yatırım uzmanlarından almanız gerekir.

Faizsiz Devlet Tahvili Nedir?

Faizsiz devlet tahvili devlet iç borçlanma senetlerinden bir tanesidir ve devletin ihtiyaç duyduğu parayı tasarruf sahiplerinden alması, buna karşın belirli bir vade sonunda da bedel ödemesi anlamına gelmektedir. Faizliyle faizsiz devlet tahvili arasındaki fark, faizli devlet tahvilinin borç verme ilişkisinden doğan kazançtan elde edilen faizle getiri sağlaması nedeniyle caiz değildir, faizsiz devlet tahvilinin içeriğini ise paranın gerçek yatırımlarda kullanılması sonucu elde edilen kardan alınan pay oluşturur.  Bu kapsamda faizsiz devlet tahvillerinin kar payına ortaklık gibi düşünülmesi mümkündür ve bu da faizden uzak durmak isteyen, yatırımcılar için önemli bir fırsattır.

Faizsiz devlet tahvilleri çok sık ihraç edilmez, hatta halihazırda yararlanılabilecek herhangi bir faizsiz devlet tahvili yoktur fakat önümüzdeki günlerde çıkarılacağı ile ilgili çeşitli tartışmalar mevcuttur. Bu açıdan yatırımlara aracılık eden şirketleri faizsiz devlet tahvili talebinizle ilgili bilgilendirmeniz, ihraç edilmesi halinde bilgilendirilmeniz için oldukça önemlidir.

Devlet Tahvili Ne Kadar Kazandırıyor?

Devlet tahvilinin banka kredisi faiz oranları karşısında cazip olması gerekir, geleceğe ilişkin beklentiler devlet tahvilinden maksimum getiri elde edilmesini mümkün kılar. Devlet tahvili üzerinde sabit bir faiz yazar ve bu tahvil üzerinde yazan bedel, vade geldiğinde o faiz oranıyla hamile ödenir.

Bu kapsamda devlet tahvilinin banka faiz oranları düştüğünde değerlendiğini, banka faiz oranları yükseldiğinde ise değersizleştiğini söylemek mümkündür. Yatırımcıların geleceğe ilişkin beklentileri daha olumlu ise, banka faiz oranlarının düşeceği düşünülüyorsa bu durumda tahvil satın alınması mantıklı olabilir.

Nominal olarak ne kadar kazandıracağı ise tahvilin üzerinde yazan faizdir. Fakat devlet tahvilini değerli kılan şey üzerinde yazan nominal faiz oranı değil, yukarıda da bahsedildiği gibi ekonominin geleceğine ilişkin beklentilerdir. Örneğin mevcut dönemde banka faizleri % 20, devlet tahvilinin % 15 olduğunu, devlet tahvilinin 5 yıl vadeli ihraç edildiğini varsayalım. Devlet tahvilini alan Ali, 3 yıl sonra banka faizleri % 10’a düşerse elindeki devlet tahvilini piyasanın çok üzerinde bir faiz vaadi olduğu için mevcut değerinin katbekat üzerine satışa çıkarabilir ve alt piyasalarda rahatlıkla bunu satabilir. Hatta aracı şirket bunun satışı için gerekli olan tüm enstrümanları Ali’ye sağlayacaktır.

Aksi durum gerçekleşirse yani faiz oranları % 20’den % 10’a düşmezde % 22’ye çıkarsa Ali’nin zararı artacak, mantıksız bir yatırım yapmış olacaktır. Devlet tahvillerinin faiz oranlarının banka faiz oranlarından daha düşük olmasının nedenlerinden birisi budur, çünkü bu sayede ekonominin geleceğine ilişkin beklentilerin iyi yönde geliştirilmesi amaçlanır.

Devlet Tahvili Haram Mı?

Faizli devlet tahvilinin yani standart borç senedinin haram olduğu konusunda herhangi bir açıklama yapmaya gerek yok. Fakat faizsiz devlet tahvilinin neden caiz olduğunu anlamak önemlidir.

Faizli devlet tahviline yatırım yapan kişinin devlete verdiği para farklı kişilere kredi olarak gider ve bu kredinin geri ödemesinde elde edilen faiz geliri de tahvil sahibi yatırımcıya faiz geliri olarak verilir, işte standart devlet tahvili bu yüzden haramdır.

Buna karşın faizsiz devlet tahviline yatırım yapan bir kişinin devlete verdiği para devletin reel yatırımlarında kullanılır, işlere aktarılır ve buradan elde edilen karın bir kısmı da faizsiz devlet tahvili sahibi yatırımcıya kar payı olarak dağıtılır. Konuyla ilgili spesifik sorular sormak isteyen kişilerin Diyanet İşleri Başkanlığı’yla iletişime geçmesi tavsiye olunur.

faizsiz devlet tahvili var mi
Devlet tahvili

Peki Ben Şimdi Ne Yapayım?

Yatırımcılar yukarıda da bahsettiğimiz gibi şu dönemde faizsiz devlet tahvili bulmakta zorlanabilir, buna karşın yapılabilecek yatırımlar bitmiş değil hatta oldukça karlı farklı alternatifler de vardır.

Bu noktada yatırım yapmak isteyen yatırımcıların sukuk, spot döviz işlemleri, katılım hesapları, hisse senedi ağırlıklı yatırım fonları vb. araştırması tavsiye olunur. Yapılacak araştırma sonucunda görüleceği gibi çeşitli yatırım fonları geçtiğimiz yıl içerisinde yatırımcısına % 40’lara varan oranlarda getiri sağlayabilmiştir.

Sukuk (Kira Sertifikas) Nedir?

Faizsiz devlet tahvilinin en önemli ikamesi sukuk yani kira sertifikasıdır. Kira sertifikasına yatırım yapan bir kişi yatırımı devam eden bir taşınmazın bir kısmına sahip olduğunu, sahip olduğu kısımdan elde edilecek getirinin de sahibi olduğunu belgelemiş olur.

Farklı web sitelerinde çok kafa karıştırıcı açıklamalar olduğu için olayı daha basit bir şekilde anlatmak istersek: bir alışveriş merkezi inşa edildiğini, bu AVM için de kira sertifikası çıkarıldığını düşünelim. Kira sertifikası AVM inşa edilmeden çıkarılır ve bu AVM’nin yapımına yatırım yapmak isteyen kişiler kira sertifikası alarak proje yüklenicisi firmanın inşaatı yapmasını mümkün kılar.

Proje yüklenicisi firma satın alınan kira sertifikaları sonrasında AVM’yi inşa eder ve dükkanlar kiraya verilmeye başlanır. Bu noktadan itibaren kira sertifikası sahibi yatırımcılar kira geliri elde etmeye başlar.

Daha detaylı bilgi ve teknik sorular için Kuveyt Türk Yatırım, Türkiye Finans Yatırım, Albaraka Türk Yatırım, Ziraat Katılım Yatırım, Vakıf Katılım Yatırım gibi kurumlarla iletişime geçmeniz mümkündür.

Ayrıca merak edilen diğer konu Hazine Bonosu ile ilgili ayrıntılı bilgilere https://sifirfaizli.com/hazine-bonosu-nedir-ve-nasil-yatirim-yapilir-puf-noktalar/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku