fbpx

Hazine Bonosu Nedir ve Nasıl Yatırım Yapılır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tasarruflarını yatırıma dönüştürmek isteyen kişilerin istifade edebileceği yatırım yöntemlerinden birisi de hazine bonolarıdır. Hazine bonoları sayesinde tasarruflarınızı kısa vadeli ve yüksek getirili devlet tahvillerini satın alarak değerlendirebilir, garanti gelir elde edebilirsiniz. Bu kapsamda hazine bonosu nedir ve nasıl alınır gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Hazine Bonosu Nedir

Hazine bonoları T.C. Hazine Bakanlığı tarafından ihraç edilir ve devletin kısa vadeli borç ihtiyacını karşılamak için vardır. Hazine bonoları sayesinde muhtemelen bono vadesi süresince elde edilebilecek en yüksek faizden daha yüksek bir oranda faiz getirisi elde edilir, çünkü hazine bonolarının cazip hale getirilebilmesi ve bankalardansa hazine bonosunun satın alınmasının cezbedilmesi için bu gerekir. Fakat bazı zamanlarda hazine bonolarının piyasa faizinden daha düşük bir getiri vaat etmesi de mümkün olabilir, çünkü bonolar bankalar aracılığıyla açılan vadeli mevduat hesaplarından farklı olarak alt piyasalarda satışa çıkarılması gibi bir imkana sahiptir. Bu sayede sahip olunan hazine bonosuna katma değer tahsis edilebilir.

Hazine Bonoları da tıpkı bankalara yatırılan 100 bin TL’ye kadar paranın sahip olduğu gibi devlet güvencesine sahiptir ve her ne halükarda olursa olsun hazine bonosu sahibi vadesi gelince parasını alır.

Sıfır risk ve yüksek getiriyle sahip olunabilen hazine bonoları ülkeler için oldukça büyük önem arz etmektedir çünkü ihraç edilen hazine bonoları sayesinde enflasyon, borç, yatırım ve türevi bir çok makro ekonomik konuda müdahalede bulunulabilir.

Hazine Bonosu Nasıl Alınır?

Hazine bonolarının 1 yıldan uzun vadeyi kapsaması mümkün değildir çünkü 1 yıldan uzun vadeli bonoların adı devlet tahvili olacaktır. Devlet tahvilleri 1 yıldan uzun vadeli bonolardır ve tıpkı hazine bonoları gibi onlar da risksiz yatırımdır.

Hazine bonosu sahibi olabilmek için T.C. Hazinesi tarafından 3 ay, 6 ay veya 12 aylık tahvil ihracı gerekmektedir. Hazine tarafından bu ihracın gerçekleşmesi halinde aracı kurumlardan herhangi birinde hesap açarak bu bonoların satın alınması mümkün olur.

Herhangi bir aracı kurumda hesabı olan yatırımcılar ihraç edilen hazine bonolarını ekranlarından yalnızca birkaç tıklamayla satın alabilir, eğer bu konuda teknik desteğe ihtiyaç duyarlarsa yatırım hesaplarının ait olduğu kurumla görüşerek yardım talep edebilir. Bu çoğu zaman yardım istemeye sebebiyet vermeyecek kadar basit bir kaç tıklama işinden oluşmaktadır.

Hazine Bonosu Ne Kadar Kazandırır?

Hazine bonolarının ne kadar kazandıracağı üzerinde açıkça yazmaktadır ve bu kazanç faizdir. Hazine bonosu faizleri Ağustos 2018 itibariyle % 17 ile % 22 arasında değişmektedir ve ihraç edilecek yeni bono olması halinde daha da yüksek faiz oranlarıyla sahip olunabilir.

Hazine Bonosunun Satılması

Eğer vadeli mevduat hesaplarının ya da alternatif yatırım araçlarının getisinin hazine bonosundan daha yüksek olduğuna karar verilirse ya da bu tarz bir durumun oluşulacağı düşünülürse hazine bonoları kolaylıkla nakte çevrilebilir ve bunun için vadesinin beklenmesine gerek yoktur.

hazine bonosu nedir yatirim
hazine bonosu nedir yatirim

Hazine bonoları oldukça likittir yani kısa süre içerisinde az değer kaybıyla nakte çevrilebilir, ancak bu her zaman için de mümkün olmayabilir. Eğer sizin gibi birçok kişi alternatif yatırım araçlarının daha yüksek oranda getiri sağlayacağı tahmininde bulunursa ve tasarruflarını hazine bonosundansa bu yatırım araçlarında kullanmayı tercih ederse sahip olunan hazine bonosunun değeri de azalacaktır. Dolayısıyla erken davranılması, konunun iyi araştırılması ve tahminlerin doğru olması ümit edilmelidir.

Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir Enine Boyuna Araştırdık konulu yazımızı da buradan okuyarak alternatif yatırım yöntemleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku