fbpx

Çinde Vatandaşlar Kredi Notuna Göre Sınıflandırılacak !

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

2018 yılında yürürlüğe giren Sosyal Kredi uygulaması kapsamında Çin’deki vatandaşların neredeyse her adımı takip edilmeye başlandı. 2020 yılında zorunluluk haline gelecek olan sosyal skor uygulamasının hali hazırda 700 milyon gönüllü katılımcısı var ve sayı her geçen gün artıyor. Mobil cihazlara yüklenen bir uygulama şeklinde çalışan sosyal skor sistemi gerçek hayatta olduğu kadar sanal dünya da da Çinli vatandaşların adımlarını izleyecek ve attıkları adımları puanlayacak. Puanlama sonrasında ise Çin’de vatandaşlar kredi notuna göre sınıflandırılacak.

Sınıflandırma Kategorik Olacak

Çin, vatandaşların sosyal skorlarını puan bazlı değil kategori bazlı sınıflandıracak. Çin’in Jiangu bölgesinde geçtiğimiz 8 yılda aralıksız test edilen sistem pilot uygulama olmaktan çıktı ve Çin genelinde uygulanacak bir sistem haline dönüştü.

Vatandaşlar aldıkları puanlara göre A, B, C ve D kategorilerinden herhangi birisine dahil edilecek ve bu kategoriye özgü muamelelerle karşılaşacak. 1050 puan ve üzeri notu olan örnek vatandaşlar A, 599 puan aşağısında notu olan vasat vatandaşlar ise D kategorisine dahil edilecek.

Puanlamalara sosyal medya uygulamalarındaki paylaşımlar da dahil edilecek ve internette yalan söylemek, uygunsuz açıklama yapmak vb. 50’şer puan kesinti anlamına gelecek.

Uygulama yaya geçidinden karşıya geçilip geçilmediğinden, faturaların zamanında ödenip ödenmediğine, günde kaç saat bilgisayar oyunu oynandığına kadar akla gelebilecek neredeyse her türlü spesifik konuda vatandaşları puanlamaya tabii tutacak.

Kredi notu güncellemeleri için ise beklemeye gerek olmayacak, vatandaşlar anlık olarak yaptığı hatalar sonrasında kredi notunun düştüğünü, yaptığı iyi şeyler sonrasında da kredi notunun yükseldiğini görebilecek.

İyi vatandaş ve kötü vatandaş ayrımını yapmak konusunda bir uygulamaya güvenilmesi açısından insanlık için farklı bir çağın başladığından söz edilebilir.

Kırmızı ve Kara Liste

Vatandaşlar A, B, C ve D kategorilerinden herhangi birisine dahil edilecek ve A sınıfındaki örnek vatandaşlar kırmızı listede olacak. D sınıfındaki vatandaşlar ise kara listede yer alacak.

Kırmızı listeye yer alan örnek vatandaşlar onlarca farklı sosyal hakla ödüllendirilirken kara listedeki vatandaşların yurt dışına çıkması, otelde kalması ve hatta tren yolculuğu yapması bile problem olabilecek.

Vatandaşların gerçek dünyadaki davranışlarının incelenmesi konusunda ise farklı veri kaynaklarından yararlanılacak. Video içerikleri başta olmak üzere sosyal medya hareketlerinden e-mail içeriklerine ve beğenip, paylaşılan gönderilere kadar her şey izlenecek, davranış biçimleri bu veriler arasından ayıklanacak.

Açıkçası vatandaşların sosyal mecra başta olmak üzere çeşitli ortamlarda takip edilmesi ve sınıflandırılması henüz ortaya çkan yeni bir şey değil. ABD ve AB’deki çeşitli şirketler başta olmak üzere devletin istihbarat kurumları da kullanıcı verilerini analiz ederek vatandaş bazlı sınıflandırma yaparak potansiyelleri keşfetmeye çabalıyor. Şirketler bunu finansal amaçlar için yaparken ve kişi özelinde teklif sunabilmeyi isterken, devlet kurumları daha çok güvenlik konusuna yoğunlaşıyor.

cin kredi notu
cin kredi notu

AB ve ABD’de de bu gibi faaliyetlerde bulunmak aslında yasak, ancak itirafçılar sayesinde bu gibi faaliyetlerin gayri resmi olarak yapıldığı ortaya çıkmıştı. Çin’in AB ve ABD’de yasak olan bu faaliyeti yapacağını resmen duyurması ise herkesin dikkatini çekti.

Rezerv Para Birimi Ne Anlama Geliyor konulu yazımızı da okuyabilir ve alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku