fbpx

ATO (Ankara Ticaret Odası) Faizsiz Kredi İmkanları

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Esnaf ve sanatkarlar özelinde düzenlenen kredi kampanyaları sayesinde kısa süreli nakit ihtiyaçlarının karşılanması ve likitide probleminin giderilmesi mümkündür. Bu ve buna benzer sorunların çözümü için geliştirilen kredi paketlerinden birisi de nefes kredisidir. Nefes kredisi sayesinde nakit ihtiyacınızı karşılamanın yanı sıra çeşitli mal ya da hizmet alımlarının da finanse edilmesi mümkündür.

Bu açıdan ATO faizsiz kredi, ATO nefes kredisi 2019 düzenlemesi, ATO kredisinin hangi bankalardan alınabileceği, ATO faaliyet belgesi ve krediden yararlanabilmek için aidatın ödenip ödenmediğini anlamak adına ATO aidat sorgusunun nasıl yapılacağını açıklamak yararlı olacaktır.

ATO Kredi Veriyor Mu?

Ankara Ticaret Odası (ATO) aracılığıyla kredi başvurusu yapmak mümkndür. ATO aracılığıyla yapılan başvuru sonrasında ATO çeşitli değerlendirmeler yapmakta ve yaptığı değerlendirmeleri bankaya iletmektedir. Yapılan bu değerlendirme ilgili esnafın faaliyette olup olmadığı, finansal bilançosunun ne durumda olduğu vb. ile ilgilidir.

ATO tarafından yapılan değerlendirme sonrasnda banka bir de kendi açısından değerlendirme yapmakta, ilgili esnaf ya da sanatkarın krediyi geri ödeyip ödemeyeceğini kestirmeye çalışmaktadır.

Bankadan da onayı alan esnaf  ve sanatkarlar NEFES kredisine kısa süre içerisinde erişebilmekte ve avantajlarından yararlanabilmektedir.

Nefes Kredisi Özellikleri

KOBİ Destek/Nefes Kredisi sayesinde ayda % 1.85 faiz ödemesine razı olunması halinde 200 bin TL’ye kadar kredi çekilmesi mümkündür. TOBB desteğiyle tahsis edilen bu kredinin toplam bütçesi 475 milyon TL’dir.

İlgili krediyi çeken üyeler krediyi çektiği tarihten itibaren 6 ay süresince herhangi bir ödeme yapmak durumunda değildir.

Nefes/KOBİ destek kredisinin toplam vadesi en fazla 18 ay olabilir. 12 ay süresince ödeme yapacak olan esnaf ve sanatkarlar bu krediyi ATO ile anlaşması olan bankalardan çekebilir. Bu bankalara aşağıda farklı bir başlık altında değinilecek, konuyla ilgili bilinmesi gerekenler aktarılacaktır.

Bu krediyi çekmek isteyen esnaf ve sanatkarların mutlaka krediyi geri ödeyebilir durumda olması gerekmektedir. Krediyi geri ödeyebilecek durumda olduğunu ispat etmekte zorlanacak esnaf ve sanatkarlar kredi çekimlerinde teminat vermesi için Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) yararlanabilir.

Kredi garanti fonu teminatıyla ve desteğiyle kredi çekecek olan esnaf ve sanatkarlar kredi toplam tutarının % 0,03’ü kadar bedeli KGF’ye ödemeyi kabul etmek durumundadır. Krediye uygun olduğu tespit edilen esnaf ve sanatkarlar söz konusu krediye hemen erişim sağlayabilmektedir.

Bu krediden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarların ATO üyesi olması, gecikmiş aidat borcunun bulunmaması gerekmektedir bu sorgulamaların nasıl yapılacağı da yazının ilerleyen bölümlerinde açıklanacaktır.

ATO Nefes Kredisi 2019

Nefes ve KOBİ destek kredisi 2019 yılında da verilecek. Takvim takibinin yapılması adına ATO ile iletişim halinde kalmak ve söz konusu krediye talepte bulunulduğunun ATO’ya bildirilmesi gerekecektir.

Nefes/KOBİ destek kredisinin 2019 yılında da 2018 yılındaki şartlarla tahsis edileceği bilinmektedir.

ATO Faizsiz Kredi Veriyor Mu?

ATO henüz faizsiz kredi vermemektedir. ATO’nun faizsiz kredi verdiği, vereceğiyle ilgili haberler dönemin Yönetim Kurulu Bakanı Salih Bezci ve ekibinin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı ziyaret etmesi sonrasında ortaya çıkmıştır. Söz konusu dönemde faizsiz kredi berileceğiyle ilgili açıklama yapılmış, ancak söz konusu proje henüz hayata geçmemiştir.

ATO Kredisi Veren Bankalar

ATO aracılığıyla nefes kredisi başvurusu yapmaya karar veren esnaf ve sanatkarların ilgili krediyi şu bankalar aracılığıyla kullanması mümkündür:

  • Ziraat Bankası,
  • Halk Bankası,
  • Vakıflar Bankası,
  • Garanti Bankası,
  • Yapı Kredi Bankası,
  • İş Bankası,
  • Ziraat Katılım.

Bu kredi için söz konusu bankalara talepte bulunmadan önce ATO’ya giderek başvuru formunun doldurulması gerekecektir. ATO’ya iletilen kredi başvurusu değerlendirildikten sonra otomatik olarak bankaya devredilecektir. Banka da kendi değerlendirmesini yaptıktan, bankacılık mevzuatına uygun şekilde hareket edildiğinden emin olduktan sonra söz konusu krediye onay verecek ya da sebep belirterek ret yanıtı verecektir.

ATO Faaliyet Belgesi

ATO aracılığıyla nefes kredisi kullanmak isteyen esnaf ve sanatkarların bankaya “KOBİ Destek/Nefes Kredisi Başvurusu İçin” ibares iyer alan faaliyet belgesini ibraz etmesi gerekmektedir. Bu açıdan faaliyet belgesi talep etmek isteyen üyelerin ATO’ya başvuru yapması gerekir. Eğer ATO’ya giderek talepte bulunulmayacaksa https://www.atso.org.tr/icerik/7/321/e-atso-online-hizmetler.html bağlantısına tıklandıktan sonra Belge Hizmetleri altında yer alan Faaliyet Belgesi bağlantısına tıklanarak faaliyet belgesi talebinde bulunulabilir. Yapılan başvuru sonrasında e-hizmetler kapsamında belgenin temini mümkün olacaktır. Bu uygulamadan yararlanabilmek için daha önceden hesap oluşturulmuş ve şifre belirlenmiş olmalıdır.

ATO Aidat

ATO aidatının ödenmemesi durumunda söz konusu krediye başvuru imkanı olmayabilir. Bu açıdan aidat borcunun tamamen ödendiğinden emin olunması gerekmektedir. Aidat borcunu tamamen ödeyip ödemediğinden emin olmayan üyeler sorgu ve tahsilat için aynı hizmeti kullancaktır, söz konusu bağlantıya aşağıdan erişebilirsiniz.

ATO Aidat Sorgu ve Ödeme

ATO aidatını sorgulamak ve ödeme yapmak isteyen üyelerin ATO e-Hizmetler kapsamında sorgulama yapması ve internet üzerinden borcunu ödemesi mümkündür, söz konusu sayfaya erişmek isteyen üyelerin giriş yapması gereken bağlantı şu şekildedir:

https://e-tahsilat.atonet.org.tr/

İlgili hizmetten yararlanmak ve internet üzerinden ödeme yapmak isteyen üyelerin daha önceden hesap oluşturmuş olması ve şifre edinmesi gerekmektedir.

ATO Ankara Ticaret Odası Faizsiz Kredi
ATO (Ankara Ticaret Odası) Faizsiz Kredi İmkanları

ATO Nefes Kredisi Nasıl Başvuru Yapılır?

ATO nefes kredisine başvuru yapmak isteyen üyelerin öncelikle KOBİ Destek/Nefes kredisi başvurusu için ibaresi yer alan bir faaliyet belgesini ATO’dan teslim alması gerekmektedir. Bu belgeyi aldıktan sonra Ziraat bankası, Halk Bankası, Vakıf Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Ziraat Katılım Bankası veya Vakıf Katılım Bankası’na gitmesi gerekmektedir.

Bankaya giderek kredi başvurusu yapan üyeler kredi uygunluğu tespit edildikten sonra kredisini hemen kullanabilmektedir.

Faizsiz Esnaf Kredisi konulu yazımızı buradan https://sifirfaizli.com/sifir-faizli-esnaf-kredisi/ okuyabilir, bunun yanı sıra Faizsiz Kredi bölümümüzü inceleyebilir ve genel olarak verilen faizsiz krediler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku