fbpx

BTSO (Bursa Ticaret Sanayi Odası) Faizsiz Kredi İmkanları

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Esnaf ve sanatkarların nakit sıkıntısını gidermek, yeni mal ve hizmet alımlarını mümkün kılmak için geliştirilen nefes kredisi kampanyası kapsamında 200 bin TL’ye kadar kredi çekilmesi mümkündür. Toplam 18 ay vadeli bu kredi piyasa koşullarına göre oldukça düşük faizli ve şartları itibariyle diğer desteklere nazaran çok daha ulaşılabilir durumda. Yapılan açıklamada 200 BTSO üyesi firmanın bu kredi desteğinden faydalanacağı duyuruldu.

Bu açıdan BTSO faizsiz kredi, nefes kredisi 2019, kredi başvurusu yapabilmek için borç sorgulama işleminin nasıl yapılacağı, faaliyet belgesi alabilmek adına randevunun nasıl yapılabileceğini açıklamak yararlı olacaktır.

BTSO Kredi 2019

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2019 yılı içerisinde tahsis edeceği kredilerden birisi Nefes Kredisi namı değer KOBİ Destek Kredisi’dir. Bu kredi destek programı kapsamında 200 bin TL’ye kadar kredi verilir ve kullanılan kredinin aylık faiz oranı % 0,98’tir. Bu faiz oranı piyasa ortalamasının oldukça altında olması itibariyle esnaf ve girişimciler için cazip bir fırsattır.

2019 yılı içerisinde tahsis edilecek bu kredinin ilk 6 ayı ödeme yapılması gerekmez, 12 ay süresince eşit taksitler halinde ödeme yapan esnaf ve sanatkarlar en fazla 18 ay vade talebinde bulunabilmektedir.

Bu krediye başvuru yapabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı prosedürler, sağlanması gereken şartlar vardır.

BTSO Nefes Kredisi 2019

Nefes kredisinden yararlanmak isteyen BTSO üyesi firmaların bankacılık mevzuatına uygun olarak kredi çekmesi gerekmektedir. Bunun anlamı BTSO’nun sadece aracı olduğu, işletmelerin standart kredi başvuru prosedürlerini sağlaması gerekmektedir. Bankacılık mevzuatına göre değerlendirme yapan banka, ilgili işletmenin kredi kullanıp kullanamayacağına karar vermektedir.

BTSO, bu süreçte sadece belgeleri tahsis etmek ve talepleri iletmekle yükümlüdür, kredinin anlaşmalı bankalar aracılığıyla kullanılması gerekmektedir. Nefes kredisinin kullanılabileceği anlaşmalı bankalar Ziraat Bankası, Vakıfbank, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım BAnkası, Denizbank ve Halkbank’tır

En fazla 200 bin TL’ye kadar kullanılabilecek olan kredinin firma özelinde değerlendirmeye tabi olması kaynaklı her firma bu üst limitle kredi kullanamaz. Maksimum ne kadar kredi kullanılabileceği bankanın yapacağı değerlendirme sonrasında ortaya çıkacaktır.

BTSO Borç Sorgulaması

BTSO aracılığıyla nefes kredisine başvuru yapmak isteyen esnaf ve sanatkarların aidat borcunun olmaması gerekmektedir. Bu açıdan BTSO borç sorgulamasının da yapılması gerekecektir.

BTSO borç sorgulaması yapmak isteyen esnaf, sanatkar ve sanayiciler https://www.btso.org.tr/?page=members/fee.asp sayfası üzerinden borç sorgulaması yapabilmektedir.

İlgili sayfaya girildiğinde ilk olarak ODA Sicil numarasının yazılması, daha sonra ekranın sağ tarafında yer alan doğrulama kodunun sol taraftaki kutuya girilmesi gerekmektedir.

Oda Sicil Numaramı Bilmiyorum

Oda sicil numarasını unutan ya da bilmeyen firmaların http://www.btso.org.tr/Default.asp?page=members/membersosno.asp bu sayfadan oda sicil numarasını öğrenmesi daha sonra borç sorgulaması yapması mümkündür. Oda sicil numarası sorgulaması yapılırken işletme vergi numarasından ya da TC kimlik numarasından yararlanılabilir.

Nefes Kredisi Başvuru Şartları

Nefes kredisi için başvuru yapacak esnaf ve sanatkarların BTSO üyesi olması, aidat borcu bulundurmaması, kara listede olmaması, yüksek kredi notuna sahip olması, faaliyette olması, krediyi ödeyebilecek olduğunu bilançosuyla ispat edebilmesi gerekmektedir.

Banka, kredi başvurusu yaparken teminat gösterilmesini talep ederse işletmelerin kredi toplam tutarının % 0,03’ü kadar bedel ödeyerek Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) kefalet talep etmesi mümkündür. KGF kefaletiyle kredi başvurusu yüksek ihtimalle onaylanacaktır.

BTSO Nefes Kredisi Başvurusu

BTSO nefes kredisi başvurusu iletmek isteyen üyelerin öncelikle BTSO’dan üzerinde Nefes Kredisi / Kobi Destek Kredisi içindir ibaresinin yer aldığı bir faaliyet belgesi talep etmesi gerekmektedir. Temin edilen bu belgeyle birlikte anlaşmalı bankalardan herhangi birisine giden üyeler kredi başvurusu onaylandıktan hemen sonra krediyi tahsis edebilir.

BTSO Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi

BTSO geçtiğimiz yıl içerisinde esnaf, sanatkar ve sanayicilerin nakit sıkıntısını gidermek adına 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği vermiştir. KOSGEB araclığıyla tahsis edilen bu kredinin 2 yıl aradan sonra 2019 yılı içerisinde de tekrarlanacağı düşünülse de konuyla ilgili net bir açıklama yapılmamıştır. KOSGEB’in sıfır faizli kredisinin yanı sıra diğer destek programlarından yararlanılması da mümkündür.

btso faizsiz kredi başvurusu
btso faizsiz kredi

KOSGEB destekleri arasında yer alan faiz desteği, yenilikçi ve pazarlanabilir ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi ya da uluslararası piyasalarda yer alması için yapılacak yatırımları finanse etmek amacıyla 300 bin TL’ye kadar faiz desteği sağlamaktadır.

Faiz desteği sayesinde girişimciler herhangi bir banka ya da finans kurumundan kredi çekmekte, bu kredinin faizini 300 bin TL’yle limitli olmak üzere KOSGEB ödemektedir.

Faizsiz Esnaf Kredisi konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/sifir-faizli-esnaf-kredisi/ okuyabilir, bunun yanı sıra Faizsiz Kredi bölümümüzü inceleyebilir ve genel olarak verilen faizsiz krediler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku