fbpx

Sıfır Faizli Süt Sığırcılığı Kredisi 2020 Başvuru Şartlar

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın her yıl verdiği 30 bin TL’lik hibenin yetersiz olduğunu söyleyen süt sığırı yetiştiricileri bu nedenle hali hazırda üretim yapan girişimcilerin dahi iş yapmayı bıraktığını söyleyerek tepki göstermişti. Buna karşın, Ziraat Bankası aracılığıyla bir protokol imzalayan bakanlık, girişimcilerin ihtiyaç duyduğu miktarda finansman desteği bulabilmesi için faizsiz veya çok düşük faiz oranlarıyla kredi verilmesini kararlaştırdı. 

Faizsiz olarak verileceği duyurulan kredinin güncellenerek 750 bin TL ve üzeri için yıllık % 4 faize tabi olmasının ardındaki sebep ise Kredi Garanti Fonu ve Kredi Kefalet Kooperatifi aracılığıyla sağlanan finansmanların çok yüksek hacimlere ulaşması ve ülkemizdeki likidite azlığı. 750 bin TL’nin aşağısındaki miktarlar için iletilen kredi başvurularına ise sıfır faiz uygulanmaya devam ediyor.

Bakanlık ve Ziraat Bankası aracılığıyla sağlanan bu krediye ek olarak süt sığırı yetiştiriciliği yapmak isteyenler için TKDK kredileri de bulunuyor. Bilindiği gibi kırsal kalkınmanın desteklenmesi amacıyla faaliyetlerine devam eden TKDK, IPARD ve IPARD 2 gibi projeleriyle özellikle hayvancılıkla uğraşmak isteyen girişimcileri desteklemeyi amaçlıyor.

TKDK’nın desteklediği illerde ikamet eden girişimcilerin, süt sığırı yetiştiriciliği yapmak için kredi çekmeden önce mutlaka TKDK ile görüşmesi ve çağrı ilanlarını yakalayarak  bu finansmanlardan yararlanması gerekiyor.

Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kredisi Şartları

Süt sığırı yetiştirmek üzere kredi almak isteyen girişimcilerin mutlaka tahsis edeceği kredi kadar teminat göstermesi ya da kefil bulması gerekir. Kefil ya da teminat gösteremeyen girişimciler Kredi Garanti Fonu ya da Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla sağlanan finansmanlar için komisyon ödemesi yapmak durumunda kalabilir.

Süt sığırı yetiştiriciliği kredisinin üst sınırı 12.5 milyon TL’dir. 750 bin TL’ye kadar kredi ihtiyacı olan girişimcilerin faiz ödemesi yapması gerekmez, ancak 750 bin TL’nin üzerinde kredi başvurusu iletenler için yıllık % 4 faiz uygulanır.

Krediden yararlanmak için bölgeye bağlı olarak değişmekle birlikte minimum hayvan sınırlaması vardır. Bu kapsamda ilgili Ziraat Bankası şubesi ve bakanlığın bölge için ön gördüğü minimum hayvan şartının sağlanması gerekir.

Süt Sığırcılığı Kredi Başvurusu

Genel itibariyle bölgeye ve hayvan sayısına göre limiti belirlenen kredinin ana amacı modern teknolojilerin üretim sürecine entegre edilebilmesidir. Bu kapsamda hayvan alımına ek olarak iş teknolojisinin geliştirilmesi adına da harcamalar yapılabilir.

sut sigiri yetistirmek istiyorum diyenlere sifir faizli kredi imkani
sifir faizli sut sigirciligi kredisi basvuru ve sartlar

Süt sığırı yetiştiriciliği kredisi için başvuru iletecek tüketicilerin mutlaka Ziraat Bankası ile görüşme yapması gerekir. Başvurular Ziraat Bankası şubelerinden yapılır ve bankanın iş planı projesi isteme hakkı vardır. Buna bağlı olarak proforma fatura ve maliyetlerin yer aldığı bir raporun da sunulması gerekebilir.

Bazı kredi başvuruları yatırım projeleri kapsamında değerlendirilebilir. Eğer yapılan  başvuru yatırım projesi kapsamında değerlendirilirse yatırım döneminin beklenmesi ve finansmanın bu dönemde tahsis edilmesi gerekir. Yatırım projeleri de Kooperatifler tarafından sağlanan ve Ziraat Bankası aracılığıyla kullandırılan faizsiz kredilerdir.

Sitemiz üzerinden Sıfır Faizli Hayvancılık Kredisi ile ilgili daha bir çok bilgi, kredi çeşidi ve devlet desteği konusunda bilgilere bu bölümümüzden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku