fbpx

Sıfır Faizli Devlet Kredisi (Tüm Destekler Tek Başlıkta)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

İş kurmak, işini geliştirmek ve yeni istihdam sahaları oluşturmayı amaçlayan girişimciler devlet destekli faizsiz kredi ve hibe imkanlarından yararlanabilir. Söz konusu desteklerden yararlanmak isteyen girişimcilerin sağlaması gereken bazı şartlar ve bilmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Bu kapsamda tüm sıfır faizli devlet kredisi desteklerini tek başlık altında toplanması bir fikir oluşturmak açısından yararlı olacaktır.

KOSGEB Sıfır Faizli Genel Destek Kredisi

KOSGEB tarafından sağlanan Genel Destek Kredisi kapsamında yurt içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan fuarlar için 45 bin TL’ye kadar, yurt dışında gerçekleştirilecek tanıtımlar, iş gezileri ve eşleştirmeler için 75 bin TL’ye kadar, işçi istihdam ettiğini belirten işletmelere maliyetlerini karşılaması için 50 bin TL’ye kadar, danışmanlık için 20 bin TL’ye kadar, ulaşım giderlerinin yükünü hafifletmek isteyen girişimcilere ise 40 bin TL’ye kadar sıfır faizli destek verilmektedir.

Üstelik söz konusu desteklerin % 50 ve % 70 oranında geri ödemesiz olarak tahsis edilmesi de mümkündür. Yani onay alan genel destek yararlanıcısı KOBİ’ler yalnızca hibeden arta kalan % 30 veya % 50 için sıfır faizle geri ödeme yapmak durumundadır.

KOSGEB’in az bilinen fakat işletme için en kritik ödene sahip desteklerinden birisidir.

Yeni Girişimci Destek Kredisi

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılan ve 32 saatlik eğitimin sonunda Girişimci Sertifikası almaya hak kazanan girişimciler Yeni Girişimci Desteği kapsamında 50 bin TL’ye kadar hibe 100 bin TL’Ye kadar sıfır faizli kredi çekme imkanına sahiptir.

Söz konusu destekler işletmenin kuruluşu ya da makine alımı yapabilmek için verilmektedir.

Ar-ge ve İnovasyon Destek Kredisi

Araştırma ve geliştirme çalışmalarına başlayarak yeni teknoloji üretmek isteyen girişimciler KOSGEB tarafından sağlanan Ar-Ge ve İnovasyon Destek Kredisi’nden yararlanabilir. Söz konusu destek programıu kapsamında 20 bin TL’ye kadar geri ödemesi yapılmayacak şekilde başlangıç sermayesi desteği, 150 bin TL’ye kadar % 75’i geri ödemesiz makine, teçhizat ve donanım desteği, 150 bin TL’ye kadar % 75’i geri ödemesiz personel desteği, 100 bin TL’ye kadar ise proje geliştirme desteği verilmektedir. Girişimciler söz konusu desteklerin sadece % 25’ini geri ödemeli. Geri ödemeler ise sıfır faizle gerçekleştirilmektedir.

Endüstriyel Uygulama Desteği

Endüstriyel uygulama desteğiyle tahsis edilecek kredi ve hibenin herhangi bir sınırı bulunmuyor. Üretim mekanizması geliştiren ve bunu hayata geçirmek isteyen girişimciler projelerini hazırladıktan sonra KOSGEB’e başvuru ileterek giderlerine göre belirlenmek üzere sıfır faizli kredi ve hibe desteğinden yararlanabilmektedir.

Tematik Proje Desteği

KOSGEB belirli periyotlarla konu veya tema özelinde proje hazırlanmasını talep etmektedir. Söz konusu taleplerini çağrı ilanı olarak duyuran KOSGEB, konu hakkında proje geliştiren girişimcileri birimlerine çağırmaktadır. Projesi başarılı bulunan girişimcilerin personel masrafları, donanım, yazılım ve makine giderleriyle diğer masraf kalemleri karşılanmaktadır. Geri ödeme yapılmamaktadır.

KOBİ Gelişim Desteği

Proje çağrı ilanlarını yakalayan girişimciler KOSGEB’e konu özelinde hazırladığı projelerini sunduktan sonra 300 bin TL’ye kadar hibe alma imkanına sahiptir. Bunun için tek yapılması gereken KOSGEB duyurularını düzenli olarak takip etmek ve proje üretilmesi istenen konuyla ilgili çözüm niteliğinde bir proje hazırlamak.

KOBİ Proje Desteği

Üretim, yönetim, pazarlama veya ticaret gibi konularda yenilikçi bir projesi olan KOBİ ve girişimciler KOBİ Proje Desteği’nden yararlanabilir. Söz konusu destek kapsamında projenin hayata geçirilebilmesi için 150 bin TL’ye kadar % 50 ya veya % 60 oranında geri ödemesiz, kalanı sıfır faizli olmak üzere desteklerden yararlanmak mümkündür.

Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Desteği

Teknolojik bir girişimde bulunan KOBİ’ler ürettikleri ürünü yurt içerisinde pazarlayabilmek için 50 bin TL’ye kadar, yurt dışında pazarlamak için 100 bin TL’ye kadar hibe imkanından yararlanabilir.

İş Birliği – Güçbirliği Desteği

4’ten fazla şirket ortak tedarik hattı oluşturmak, tasarım üretmek, pazarlama faaliyetlerine devam etmek ve laboratuvar kurmak gibi isteklerde bulunursa KOSGEB’in İş Birliği – Güçbirliği Desteği kapsamında 300 bin TL’ye kadar hibe, 700 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi imkanından yararlanabilir.

İşletmeleri Hızlandırma Desteği

Kuluçka merkezlerinde faaliyetine başlayan KOBİ’ler yurt dışındaki pazarlara erişebilmesi ve ihracat yapabilmesi için 60 bin dolara kadar KOSGEB desteğinden yararlanabilir. Söz konusu desteğin % 80’i hibe niteliğindedir ve kalan % 20’lik kısım faizsiz olarak geri ödenir.

Teknogirişim Sermayesi Desteği (TGSD)

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca genç ve yenilikçi girişimcilerin teknolojik konulardaki projelerini gerçeğe dönüştürmesi amacıyla sağlanan bu destek kapsamında 100 bin TL’ye kadar hibe imkanından yararlanmak mümkündür. Herhangi bir sermaye ya da teminat şartı aranmamaktadır fakat yenilikçi  bir ürünün ortaya koyulması gerekmektedir.

faizsiz devlet kredisi tum destekler
sifir faizli devlet kredisi tum destekler

Jeotermal Enerji Geliştirme Kredisi

Türkiye Kalkınma Bankası tarafından verilen bu kredi desteğiyle 60 milyon dolara kadar kredi desteğinden yararlanmak mümkündür. Söz konusu kredinin kapsamı jeotermal enerjilerdir ve bu alanda yatırım yapmak ya da faaliyetlerine devam edebilmek için işini büyütmek isteyen girişimcilere sağlanmaktadır.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Destekleri

Yurt içerisinde faaliyetlerine devam eden KOBİ’lerin yurt dışında da bilinir olması ve uluslararası standartlara uygun şekilde üretim yapması için gerekli maliyetleri karşılamayı taahhüt eden Ekonomi Bakanlığı verilecek destekle ilgili herhangi bir sınırlama yapmamaktadır. Bu kapsamda ihracat yapmak isteyen KOBİ’ler uluslararası sertifikalara sahip olmak, yurt dışında birim kurmak, patent almak, tanıtım yapmak, danışmanlık yapmak ve genel idari giderlerini karşılamak amacıyla Ekonomi Bakanlığı’na başvurabilir.

Sitemiz üzerinden Sıfır Faizli Krediler hakkında daha fazla alternatif ve bilgilere bu kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku