fbpx

Düşük Faizli Traktör Kredisi (Hangi Bankalarda Var)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Çiftçilerin mutlaka sahip olması gereken traktör de devlet desteklerine konu olan araçlardandır ve bu kapsamda çiftçilikle uğraşanların devlet destekli traktör kredisi çekmesi mümkün olur. 2’nci el veya sıfır olmasına göre değişmeksizin Ziraat Bankası traktör kredisi için başvuru iletilebilir ve uygun geri ödeme koşullarıyla ihtiyaç duyulan traktör satın alınabilir.

Devlet destekli Traktör Kredisi

Sıfır faizli traktör kredisi imkanından yararlanmak isteyen çiftçilerin kapsamı içerisinde traktör alımının da bulunduğu finansmanlara başvuru iletmesi gerekir. Bilindiği gibi devlet desteğiyle sunulan kredilerin tümü için Bakanlar Kurulu kararıyla birlikte çeşitli mevzuatlar hazırlanır ve desteğin hangi harcamalar için kullanılabileceğine ilişkin sınırlamalar getirilir.

Hali hazırda uygulamada olan faizsiz devlet desteklerinin içerisinde sıfır faizle traktör de alınabileceğine ilişkin bir mevzuat yoktur, ancak Ziraat Bankası tarafından yalnızca traktör alımları için kullanılabilecek oldukça cazip bir ürün ortaya çıkarılmıştır.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Aylık % 0,5 faiz oranıyla kullanılabilen Ziraat Bankası traktör kredisi, tarımsal mekanizasyon başlığı altında sunulur. Özellikle tarım işçilerinin çok daha verimli çalışabilmesi amacıyla çıkartılan “Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle İlgili Tebliği” kapsamında kredilendirme belgesi olan sıfır traktörlerin ya da en fazla 5 yaşında olan ikinci el traktörlerin kredilendirilmesi kararlaştırılmıştır.

Ziraat Bankası’na traktör kredisi için başvuru ileten tüketiciler söz konusu finansmanı sabit faizli, değişken faizli ve ikinci el olmak üzere üç farklı şekilde tahsis edebilir.

Sabit faizli traktör kredisi kullanmak isteyen kişiler;

 1. Ziraat Bankası ile protokol imzalayan firma ya da traktör satışı yapan bayilerde satılan,
 2. Daha önce kullanılmamış ve yeni olması koşuluyla,
 3. Yılda bir ödeme avantajıyla,
 4. Vade bitimine kadar sabit faiz avantajıyla satın alacağı traktörü kredilendirebilir.

Değişken faizli traktör kredisi kullanmak isteyen kişiler:

 1. Kullanılmamış ve yeni olması koşuluyla,
 2. Yılda bir ödeme avantajıyla,
 3. Traktörün proforma fatura değerinin en fazla 4’te 3’ü kadar kredi kullanabilir. 

İkinci el traktör kredisi kullanmak isteyen kişiler:

 1. En fazla 5 yaşında olan traktörler için,
 2. Yılda bir ödeme avantajıyla,
 3. KASKO değerinin 4’te 3’ü kadar,
 4. Sabit ya da değişken faiz seçenekleriyle traktör kredisi kullanabilir.

Traktör Kredisi için Gerekli Belgeler

Yukarıda da değinildiği gibi Ziraat Bankası tarafından sunulan traktör kredisi bir tebliğ sonucu oluşturulmuştur ve kredinin amacına yönelik olarak kullanılacağının ispati için çeşitli belgeler ibraz edilmesi gerekir. Kredi başvuruları Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaktadır.

 1. Nüfus cüzdanı,
 2. Çiftçi Kayıt Sistemi üyeliği ve çiftçilik belgesi,
 3. Üretime konu tarımsal alanların tapuları ya da kira kontratları,
 4. Son 3 yıla ait bilanço,

Traktör kredisi için kefil veya teminat göstermek gerekebilir. Bu nedenle ipotek ettirilebilecek mal varlığının tapularının ya da kefil gösterilebilecek kişilerin gelir belgelerinin de hazır bulundurulması faydalı olacaktır.

dusuk faizli traktor kredisi

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Hesaplaması

Ziraat Bankası aracılığıyla tahsis edilen krediye konu traktör için sigorta yaptırılması gerekir ve sigorta ücretleri traktörün maddi değeriyle kredinin vadesine bağlı olarak değişeceği için hesaplamaya dahil edilmeyecektir. Mevzuat gereği traktörün KASKO ya da proforma fatura değerinin % 75’i kadarının kredilendirileceğini hatırlamakta fayda var.

Bu kapsamda 40 bin TL’lik traktör kredisi çeken ve bu kredi için yılda bir defa ödeme yapmak isteyen kişi toplamda 5 taksit ödemesi yapacaktır. Yapacağı her taksit ödemesi ise aşağı yukarı 10 bin 400 TL olacaktır. Vade sonunda toplamda yapılan geri ödeme 52 bin TL civarındadır.

Sitemiz üzerinden Ziraat Bankası Sıfır Faizli Krediler ile ilgili daha bir çok bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku