fbpx

Ziraat Katılım Döviz Kar Payı Hesabı Açma Anında

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faizsiz yatırım araçlarına yönelmek isteyen yatırımcıların istifade edebileceği en değerli ve karlı ürünlerden birisi de döviz cinsinden açılan kar payı hesaplarıdır.. Kısa süre içerisinde açılıp, katılım bankası faaliyetlerine ortak olmayı mümkün kılan bu hesaplar sayesinde yüksek oranlarda gelir elde edilebilir. Hali hazırda yararlanılabilecek en karlı yatırım araçlarından birisi olmasına ek olarak döviz cinsinden açılması itibariyle dövizle tasarruflarını saklama eğiliminde olan yatırımcıların tüm istekleri karşılanabilmektedir. Bu denli önemli bir konuma sahip olan yabancı para cinsinden katılım hesaplarının açılmasını mümkün kılması nedeniyle kamu sermayeli Ziraat Katılım Bankası döviz kar payı hesabı açma, getiri hesaplama ve türevi çeşitli ayrıntılara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kar Payı Nedir?

Katılım bankaları faaliyetlerine devam edebilmek için sürekli olarak fon arayışı içerisindedir. Bu katılım bankaları fon arayışı içerisindeyken aynı süreçte tahsis ettiği ihtiyaç finansmanı, taşıt finansmanı, konut finansmanı gibi ürünleri açılan kar payı hesaplarına tasarruf sahipleri tarafından yatırılan paralarla fonlar. Bu finansman tahsisinden sonra murabaha usulüyle gerçekleştirdiği alım-satım işleminden elde ettiği karın da % 80’ini fon yatırımcısına teslim edip, kalan % 20’lik kısmı da kar olarak kendisi alır. Bu açıdan oldukça standart ve karlı bir çözüm üreten katılım bankaları, kar payı hesaplarının içerisine yatırılan paranın miktarı arttığında ve vadesi uzatıldığında kendi % 20’lik kar oranının bir kısmından daha vazgeçerek bunu da fon yatırımcısına teslim eder.

Vadeli mevduat hesapları yani faizle çalışan bankalar yatırılan parayı sadece zaman boyutuna göre değerlendirip faiz verirken, katılım bankaları satılacak mal ya da hizmetin fiyatıyla maliyeti arasında kalan farkı kar olarak nitelendirir. Fark edileceği gibi satılacak malın fiyatı ve maliyeti arasındaki fark dönemsel bazda değişiklik gösterebilmektedir, bu açıdan faiz sadece sabit bir değişkenle yani zamanla boyutlandırılıp önceden belirlenebilirken, satılacak malın fiyatıyla ilgili bir bilgi olmadığından dolayı katılım bankası da geleceğe yönelik kar payı getirisi için oran garantisi verememektedir. Bu getiri beklenenin üzerinde olabileceği gibi beklenenden düşükte olabilir.

Ziraat Katılım Kar Payı Hesaplaması

Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla kar payı hesabı açtıracak tüketicilerin bunu döviz cinsinden yapması mümkündür. Yabancı para cinsinden katılma hesabı olarak isimlendirilen bu ürün sayesinde döviz cinsinden olan yatırımlar yapmak ve tasarrufları değerlendirmek mümkün olur.

50 bin USD yatırım yapılması halinde:

  • 1 ay vade için 78 USD,
  • 3 ay vade için 229 USD,
  • 6 ay vade için 441 USD,
  • 12 ay vade için 959 USD gelir elde edilebilir.

50 bin EUR yatırım yapılması halinde:

  • 1 ay vade için 73 EUR,
  • 3 ay vade için 221 EUR,
  • 6 ay vade için 427 EUR,
  • 12 ay vade için 934 EUR gelir elde edilebilir.

Bu hesaplamalar güncel kar payı oranları dikkate alınarak yapılmıştır, ancak kar payı oranları günlük bazda güncellendiği için yatırımcının vade geldiğinde ne kadar getiri sağlayacağı ancak o gün belli olabilecektir. Yine de yıl içerisinde kar payı oranlarının ciddi şekilde değişmemesi nedeniyle güncel kar payı oranlarını baz alarak hesaplama yapılması mantıklı olacaktır.

Ziraat Katılım Döviz Katılım Hesabı Özellikleri

Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla döviz katılım hesabı açacak yatırımcıların bunu 250 USD ya da EUR gibi düşük bir yatırımla yapması mümkündür. 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl vadeli açılabilen katılım hesaplarına ek olarak 32 günle 1095 gün arasında değişen esnek vadeli katılma hesabı da açılabilir. Talep eden yatırımcılar vade sonu geldiğinde ve kar payları dağıtıldığında aynı gün içerisinde kar payının tekrar katılım hesabına dahil edilmesini ve bileşik kar payı elde edilmesini isteyebilir.

Bilindiği gibi geçtiğimiz dönemde yapılan bir değişiklik sonrasında 1 yıldan uzun vadeli hesaplar için stopajın sıfırlandığı belirtildi. Bu açıdan 1 yıl vadeli hesap açmak yerine 366 günlük esnek vadeli hesap açarak stopaj vergisi vermeden daha yüksek miktarda gelir elde edebilirsiniz.

ziraat katilim doviz kar payi hesap açmak
ziraat katilim doviz kar payi hesabi

Ziraat Katılım Kar Payı Hesabı Nasıl Açılır

250 USD ya da EUR, nüfus cüzdanı ve adres belgesiyle birlikte en yakın Ziraat Katılım Bankası şubesine giderek katılım hesabı açılabilir. Katılım hesabının açılışı aynı gün içerisinde yapılacak ve yatırım değerlendirme başlanacaktır. Eğer 250 USD ya da EUR’dan çok daha yüksek miktarda yatırım yapılacaksa ve hesap açılışı sırasında nakit para taşınmak istenmiyorsa yapılması gereken tek şey banka yetkilisine bunu söylemek ve EFT ya da havale yapılabilmesi için sizinle hesabınızın IBAN numarasını paylaşmasını istemektir. Vadeli hesaplardan farklı olarak katılım hesaplarının da kendi IBAN numarası bulunur ve farklı banka hesaplarından yatırım yapılabilen günler içerisinde doğrudan EFT yapılabilmektedir.

En Yüksek Kar Payı Veren Bankalar konulu yazımızı da bu bölümden okuyarak, katılım bankaları arasında getiri anlamında bir kıyaslama yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku