fbpx

Ziraat Katılım Bankası Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Katılım Bankalarının reel ekonomiyi finanse ediyor olması ve doğrudan ticari işlemlere aracılık edip ekonomiye can vermesi kamu sermayeli özel mevduat bankalarının da katılım bankası açmasını gerekli kılmıştır. Bu kapsamda hayata geçen bankalardan birisi olan Ziraat Katılım Bankası kısa süre içerisinde büyük bir müşteri portföyüne erişmeyi başarmış, ihtiyaçların en kısa süre içerisinde finanse edilmesini sağlayan kurumlardan birisi olmuştur. Bu kapsamda Ziraat Katılım Bankası şubeye gitmeden kredi başvurusu yapılır mı, kredi ürünleriyle ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu Yapılır Mı?

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi çeşitli dijital hizmet kanallarını sürekli güncellese ve müşteri ihtiyaçlarına bu açıdan tamamıyla yanıt verebiliyor olsa da katılım bankaları çalışma prensipleri yani iş akışı nedeniyle şubeye gitmeden kredi tahsisi yapamaz.

Bunun neden olduğunu merak eden kişiler en basit haliyle katılım bankalarının ticari işleme aracılık etme zorunluluğu olduğunu akla getirmelidir. Katılım bankası hiçbir şekilde para teslim etmez, tüketicinin satın almak istediği mal ya da hizmet için satıcıya ödeme yapar ve malı tüketiciye vadeyle teslim eder.

Dolayısıyla malın ya da hizmetin ilk sahipliği katılım bankasının olur, bu nedenle katılım bankasına başvurunun şubeden yapılması işlemin ne kadara mal olacağının net olarak bildirilmesi ve İslami prensiplere uygun olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Ziraat Katılım İhtiyaç Finansmanı

İhtiyaç finansmanı konusunda oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Ziraat Katılım Bankası tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için Filika Finansman Limitli Kart, Dayanıklı Tüketim Finansmanı, Hac-Umre Finansmanı, Eğitim Finansmanı gibi ürünlere sahiptir.

Bu ürünlerin her biri için farklı şekilde başvuru yapılır ve kar oranları ya da türevi özellikleri değişkendir.

İhtiyaç finansmanı için Ziraat Katılım Bankası’nın talep ettiği aylık kar oranı % 2.40’tır.

Filika Finansman Limitli Kart

Filika finansman limitli kartı yalnızca fiziksel pos cihazlarında harcanabilen bir ihtiyaç kredisi gibi düşünmek gerekir. Tüketici bankaya ihtiyaç duyduğu miktar için başvuru yapar ve bu başvuru banka tarafından değerlendirilir.

Yapılan değerlendirme sonrasında tüketicinin bu krediye erişimine olumlu yanıt verilirse para Filika karta tanımlanır. Filika kart tüketiciye teslim edilir ve sadece pos cihazları üzerinden bu kredinin kullanılması mümkün olur.

Filika kart ile 2 ay süresince alışveriş yapmanıza izin verilir. Bu süre içerisinde yaptığınız 120 TL üzeri tüm harcamalar kayıt edilir ve en az 2, en fazla 36 taksit olacak şekilde geri ödemeniz mümkün kılınır.

Filika kartın limiti tıpkı ihtiyaç finansmanı gibi yoktur, yani ipotek vererek ya da teminat göstererek bir konut değerinde olacak şekilde dahi Filika kart temin edebilirsiniz.

Filika kart ile ATM’den para çekemez, e-ticaret alışverişi yapamaz, mail order işlem gerçekleştiremez, yurt dışında harcama yapamazsınız. Bu kartı temin etmek için herhangi bir ücret ödemesi yapmanıza gerek yoktur.

2 aylık harcama süresi dolduğunda Filika karta tanımlanan limitin tamamını harcamadıysanız sadece harcadığınız kısım için geri ödeme yaparsınız ve harcamadığınız kısım bankaya iade edilir.

Bu karta başvuru yapmak için yapmanız gereken tek şey nüfus cüzdanınızla birlikte en yakın Ziraat Katılım Bankası şubesine gitmektir. Yapacağınız başvuru kısa süre içerisinde değerlendirilip yanıtlanacaktır.

Dayanıklı Tüketim Finansmanı

Dayanıklı tüketim mallarından satın almak isteyen tüketiciler için geliştirilen bu ürün kapsamında beyaz eşya, mobilya, televizyon, bilgisayar ya da türevi mal grubundan herhangi bir ürün satın almanız mümkün olur.

Peşin satın almanın avantajlarından yararlanmanızı mümkün kılmak için geliştirilen bu ürün sayesinde yaptığınız harcamayı 36 aya kadar vadelendirmeniz de mümkün olur.

Dayanıklı tüketim finansmanı başvurusu yapmak için nüfus cüzdanınız, söz konusu dayanıklı tüketim malına ait proforma fatura, gelir belgesiyle birlikte en yakın Ziraat Katılım şubesine gitmeniz yeterli olacaktır.

Eğitim Finansmanı

Yurt içi ya da yurt dışındaki eğitim harcamalarınızı finanse etmek için geliştirilen bu ürün kapsamında 36 aya varan vadeyle tüm harcınızı yatırabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ilgili öğretim kurumundan alınan proforma fatura, nüfus cüzdanı, gelir belgesi ya da kefil ile birlikte en yakın Ziraat Katılım Bankası şubesine gitmektir.

Eğitim finansmanı başvurusu olumlu yanıtlanan tüketicilerin okul harcını doğrudan Ziraat Katılım Bankası yatırır ve talep edilmesi halinde esnek bir ödeme planı imkanı da sağlanır.

Hac ve Umre Finansmanı

Ziraat Katılım Bankası, Hac ya da Umre ziyareti gerçekleştirecek kişilerin bunun için ihtiyaç duyduğu sermayeyi 36 aya varan vade imkanıyla karşılamaktadır. Başvuru formu, harcamalara ait proforma fatura, nüfus cüzdanı, gelir belgesi ya da kefil ile birlikte en yakın Ziraat Katılım şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

İhtiyaç Finansmanı Örnek Hesaplama

En çok başvuru yapılan miktar olduğu için 20 bin TL’lik ihtiyaç finansmanı başvurusu adına örnek bir hesaplama yapılması gerekirse:

 • 12 ay vade için her ay 1994 TL, toplamda 23.938 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1165 TL, toplamda 27.977 TL,
 • 36 ay vade için her ay 899 TL, toplamda 32.391 TL

Ziraat Katılım Taşıt Finansmanı

Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla tahsis edilebilecek kredilerden birisi de taşıt kredisidir. Sıfır ve ikinci el araçların finansmanını mümkün kılan bu ürün sayesinde harcamalar için bankayı aracı kılıp geri ödemeyi 48 ay vadeyle yapmak mümkün olur.

Araç kasko değerinin 100 bin TL’ye kadar olan kısmı için % 70 oranında, 100 bin TL’yi aşan kısmı için % 50 oranında finansman sağlayan Ziraat Katılım Bankası’nın taşıt finansmanı ürününe başvuru yapmak için en yakın Ziraat Katılım şubesine nüfus cüzdanı, gelir belgesi, sıfır km araçlar için proforma fatura, ikinci el araçlar için ruhsat fotokopisi ile gidip başvuru yapabilirsiniz.

Kar Oranı ve Masraflar

Ziraat Katılım Bankası taşıt finansmanı ürününün aylık kar oranını kaskolu ve kasko diğer olmak üzere ikiye ayırmıştır. Eğer satın alacağınız aracın kaskosunu Ziraat Katılım aracılığıyla yaparsanız aylık % 2.30 kar oranıyla, kaskosunu farklı bir acente yardımıyla yaparsanız aylık % 2.35 kar oranıyla kredi kullanabilirsiniz. Buna ek olarak ipotek tesis ücreti ve tek seferlik kredi toplam değerinin % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti ödemesi yapmanız da gerekmektedir.

Örnek Ödeme Planı

En çok başvuru yapılan taşıt finansmanı miktarı olduğu için 70 bin TL adına örnek bir hesaplama yapılması gerekirse:

 • 12 ay vade için her ay 6931 TL, toplamda 83.183 TL,
 • 24 ay vade için her ay 4027 TL, toplamda 96.652 TL,
 • 36 ay vade için her ay 3092 TL, toplamda 111.329 TL,
 • 48 ay vade için her ay 2649 TL, toplamda 127.152 TL ödeme yapılması gerekir.

Ziraat Katılım Konut Finansmanı

Ziraat Katılım aracılığıyla kullanılabilecek finansman ürünlerinden birisi de konut finansmanıdır. Oldukça sık başvurulan Ziraat katılım konut finansmanı kapsamında hayalini kurduğunuz konuta 120 aya varan vade imkanıyla kavuşmanız mümkündür.

Satın alınacak konut değerinin % 80’ine finansman sağlayabilen Ziraat Katılım, bu finansman ürününe başvuru yapmak isteyen tüketicilerin şubeye gitmesini talep etmektedir. Başvuru formu, nüfus cüzdanı, gelir belgesi, tapu fotokopisi ve gerekli olması halinde kefille birlikte en yakın Ziraat Katılım şubesine gidip konut finansmanı başvurusu yapabilirsiniz.

Kar Oranı ve Masraflar

Konut finansmanı masraflı bir kredi ürünüdür. Tüketiciler kredi tahsisi sırasında bir defaya mahsus olmak üzere kredi toplam tutarının % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti ödemesi yapar. Buna ek olarak ipotek tesis ücreti ve DASK poliçesi gibi ücretlerin de tüketici tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Ziraat Katılım Bankası 10 yıla kadar olan vadeli finansmanlar için aylık % 2.15 kar payı talep etmektedir. 10 yıl vadeli finansman için ise % 2.15 kar oranının ödenmesi gerekir.

ziraat katilim şubeye gitmeden kredi

Örnek Hesaplama

En sık başvuru yapılan konut finansmanı miktarı olduğu için 150 bin TL adına örnek bir hesaplama yapılması gerekirse:

 • 12 ay vade için her ay 14271 TL, toplamda 172.672 TL,
 • 24 ay vade için her ay 8021 TL, toplamda 193.917 TL,
 • 36 ay vade için her ay 5980 TL, toplamda 216.693 TL,
 • 48 ay vade için her ay 4990 TL, toplamda 240.953 TL,
 • 60 ay vade için her ay 4420 TL, toplamda 266.636 TL,
 • 72 ay vade için her ay 4115 TL, toplamda 297.664 TL,
 • 84 ay vade için her ay 3874 TL, toplamda 326.818 TL,
 • 96 ay vade için her ay 3706 TL, toplamda 357.179 TL,
 • 108 ay vade için her ay 3585 TL, toplamda 388.642 TL,
 • 120 ay vade için her ay 3497 TL, toplamda 421.101 TL ödeme yapılması gerekir.

Bir alternatif olarak Kuveyt Türk Katılım Bankası Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu konulu yazımızı da buradan okuyabilir ve bu katılım bankasının da finansman tekliflerini değerlendirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku