fbpx

Ziraat Katılım Bankası Kime Aittir (Kuruluş Aşamaları)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Kamu sermayeli ilk katılım bankası olma özelliği taşıyan Ziraat Katılım Bankası 675 milyon TL’lik sermayeyle 12.05.2015 tarihinde kurulmuştur. Kısa süre içerisinde müşterilerine ciddi kolaylıklar sağlamaya başlayan Ziraat Katılım Bankası, geçtiğimiz yıllarda en yüksek miktarda kar payı dağıtan katılım bankası olmayı başarmıştır. Kısa süre içerisinde çeşitli başarılara imza atmaya başlayan Ziraat Katılım Bankası’nı daha yakından tanımak için Ziraat Katılım Bankası kime ait, kuruluş aşamaları neler ve türevi detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Katılım Bankası’nın tamamı devlete aittir ve sermayesinin tümü T.C. Hazinesi tarafından finanse edilmiştir. Bu kapsamda kendisinin % 100 yerli ve milli olduğundan söz etmek doğrudur. 2016 yılında gerçekleştirilen genel kurul toplantısında sermayesini 1 milyar 250 milyon TL’ye yükseltme kararı alan Ziraat Katılım Bankası bu sayede daha fazla müşteriye daha yüksek hacimle hizmet verebilmektedir.

Perakende bankacılık ürünlerine ek olarak KOBİ’lere de ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri ulaştırmak konusunda başarılı işlere imza atan Ziraat Katılım Bankası, geçtiğimiz yıl en yüksek miktarda kar payı dağıtan banka olmuştur.

Ziraat Katılım Bankası Kimin

Ziraat Katılım Bankası tamamıyla devlete aittir ve ortaklık yapısında herhangi farklı bir kurum bulunmamaktadır. Ziraat Katılım Bankası’nın yöneticileri ise değerli ekonomist ve iş adamlarından bazılarına bırakılmıştır. Bu kapsamda bankanın yöneticiliğini Hüseyin Aydın, Yusuf Dağcan, Metin Özdemir, Feyzi Çutur, Cemalettin Başlı, Salim Alkan gibi isimler üstlenmiştir.

Her biri İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olan yöneticilerin çoğu onlarca yıldır sektörün içerisinde ve çeşitli yöneticilik mercilerinde zaten görev almıştı. Ziraat Katılım Bankası, kısa süre içerisinde başarılı olmasını özellikle yetişmiş personel istihdam etmesine borçlu.

Ziraat Katılım Bankası Hizmet Kanalları

Ziraat Katılım Bankası’ndan hizmet alan tüketiciler mobil bankacılık uygulaması, internet bankacılığı uygulaması, şube, ATM ve çağrı merkezi gibi hizmet kanallarından yararlanabilmektedir. Hangi hizmet kanalından yararlanıldığı fark etmeksizin yüksek standartlarla müşteri hizmeti veren bu kanalların bir kısmı 7 gün 24 saat kullanılabilir durumdadır.

Ziraat Katılım Bankası İş Başvurusu

Ziraat Katılım Bankası sektörün en nitelikli ve donanımlı personellerini istihdam etmeye gayret etmektedir. Bu kapsamda müşterilerin ihtiyaç ve isteklerini analiz edebilecek nitelikte herkesin Ziraat Katılım Bankası’nda çalışması mümkündür. Hızlı ve kesin hatlara sahip bir işe alım politikası bulunan Ziraat Katılım Bankası kurumsal kimliğini işe alım prosedürlerinde de yansıtmaktadır.

Rekabetçi ücret politikası ve sağladığı yan haklarla her geçen gün daha fazla personel tarafından tercih edilen Ziraat Katılım Bankası çoğu kadro için işe alım sınavı yapmaktadır.

ziraat katılım kimin
ziraat katilim kime ait devletin mi

Ziraat Katılım Bankası’nın Kuruluşu

Ziraat Katılım Bankası 29 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın katılımıyla ilk şubesini Eminönü’nde açtı. Faize karşı olduğunu her fırsatta dile getiren Erdoğan, açılışta paradan para kazanılmasının yanlış olduğunu ve ekonomiyi gerçek anlamda kalkındıran katılım bankalarına ilgi gösterilmesi gerektiğini söylemişti.

Kısa süre içerisinde yüksek miktarda şube açılışı gerçekleştireceğinin de sözünü veren Ziraat Katılım Bankası bu hedeflere bağlı kaldı ve aradan geçen 3 yıla rağmen her geçen gün şube sayısını artırmakta.

Sizler için daha önceden yayımladığımız Ziraat Bankası Kar Payı Hesaplama konulu yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

4 Yorumlar
 1. Huseyin diyor

  Ziraat bankasiyla ziraat katılımın butceleri kazanclari ayrimi?

  1. Hikmet Ilgaz diyor

   Merhaba Hüseyin bey, her ikisi de ayrı kurumlardır. Her şeyi ayrıdır.

 2. Zeki Alpay diyor

  Merhaba Edirne’ye de Şube açılacakmı acaba

  1. Hikmet Ilgaz diyor

   En yakın zamanda tüm Türkiye geneline Ziraat Katılım şubeleri açılacaktır Zeki Bey.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku