Ziraat Bankası Engellilere Özel Konut Kredisi (Faiz İndirimli)

| | , ,

Sosyal devlet anlayışının bir ilkesi olarak ülke nüfusunun neredeyse % 13’ünü oluşturan engellilerin çeşitli konularda indirim ve muafiyetlerden yararlanmasına imkan tanınmaktadır. Bu kapsamda engellilere sağlanan desteklerden birisi de Ziraat Bankası’nın engellilere özel kredi imkanıdır.

Yalnızca engellilere hitap eden Engelsiz Destek Paketi kapsamında faiz indirimi ve cazip ödeme seçenekleri gibi ayrıcalıklar sunan Ziraat Bankası, bu kredi ürünüyle nakit ihtiyaçlarının karşılanmasını mümkün kılmaktadır. Tüketiciler talep etmeleri halinde çektiği krediyi satın alacakları konutun ödemeleri için de kullanabilmektedir.

Ziraat Bankası Engelli Kredisi Şartları

Ziraat Bankası tarafından engellilere özel olarak tahsis edilen Engelsiz Destek Paketi’nden yararlanmak isteyen engellilerin bazı gereklilikleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu gereklilikler;

 • C. vatandaşı olmak,
 • En az 18 yaşında olmak,
 • Kara listede bulunmamak,
 • Düzenli bir gelire sahip olmak,
 • Yüksek bir kredi notuna sahip olunması,
 • En az 6 ay SGK prim ödemesi yapmış olmak,
 • En az 3 aydır SGK’lı olmak,
 • En az % 50 engelli olmak ve bunu belgeleyebilmek.

Engelli Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası’nın Engelsiz Destek Paketi için başvuruda bulunmak isteyen tüketiciler gelir belgesi ya da geliri belgeleyen herhangi bir belge, nüfus cüzdanı, engelli olunduğunu gösteren belge, ikametgah ile birlikte en yakın Ziraat Bankası’na giderek kredi talebinde bulunmalıdır.

Yapılan kredi başvurusu çok kısa bir süre içerisinde değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır.

Konut Kredisini Bankadan Kullanmak Mantıklı Mı?

Ziraat Bankası söz konusu kredi ürünü için faiz oranlarını düşürmüş olsa da yine de faiz ödemesi yapılması gerekecek ve uzun vadede ciddi bir ek ödeme yapılması gerekecektir. Bunun yerine TOKİ veya farklı inşaat şirketlerinin sosyal sorumluluk kapsamında engellilere sağladığı faizsiz kredi ve indirim avantajlarından haberdar olmak gerekir.

İlgili Yazı  Sıfır Faizli Eğitim Kredisi Veren Bankalar 2019

Engellilere Özel TOKİ Konutları

TOKİ, geçtiğimiz yıl içerisinde bir duyuru yapmış ve emeklilerle birlikte engellilere ayrı kontenjan açılacağını duyurmuştu. Bu kontenjan dahilinde engellilerin payına düşen her konut projesi için % 5. Engelliler, engelli olduklarını belgeleyen bir belge ile TOKİ’ye başvuru ilettiğinde inşa edilen konutların % 5’lik kısmı için engellilere özel çekilen kuraya katılma hakkı elde etmektedir.

Yapılan kura sonucu konut sahibi olma hakkı elde eden engelli, ciddi anlamda kira ödermişçesine faizsiz bir şekilde konut sahibi olma imkanına sahip.

İlgili konutlardan edinmek isteyen engelliler en az 3 yıl süresince oturma taahhüdünde bulunmalı ve en az % 50 oranında engelli olduğunu belgelemelidir.

ziraat engellilere ozel faiz indirimli konut kredisi
ziraat bankasi engellilere ozel konut kredisi faiz indirimli

Engellilere Özel Konut Projeleri

Her inşaat şirketi tarafından her konut projesi için olmasa da bazı inşaat şirketleri zaman zaman engellilere özel konut projeleri hazırlamakta ve bu doğrultuda şirket için kredilendirme yapmaktadır. Bu imkandan yararlanmak isteyen engellilerin özellikle EMLAK KONUT GYO, GYODER gibi gayrimenkul ortaklıklarının proje duyurularını takip etmesi gerekir. İlgili ortaklıklar şirket için kredilendirme yaparak 20 yıla varan vadelerle konut sahibi olunmasını da mümkün kılabilmektedir.

Sitemizde yer alan Engellilere Özürlülere Sıfır Faizli Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/ozurlulere-ve-engellilere-sifir-faizli-kredi-2018-faizsiz/ ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.


Önceki Yazı

Faizsiz Kredi Oranları 2019 (Sürekli Güncel)

Kuveyt Türk ATM den Küçük Altın Alma Detaylı Tarif

Sonraki Yazı

“Ziraat Bankası Engellilere Özel Konut Kredisi (Faiz İndirimli)” üzerine 8 yorum

  • Durumun yerindeki bu yorumu yapıyosun heralde eğer böyleyse düşüncelerini kendine sakla herkes seninle aynı olanaklara sahip olamayabilir

 1. Ali efendidaire fiyatları 10 tl değil en az 300.000 tl den başlar, paran çok ise yardım et bizlere, ülkemizde fırsatçı ve yabacı uyruklu emlakçılar yüzünde ev alınamıyor, evler satılmasın diye fiyatları yüksek tutuyorlar ki piyasa kötü durumda olsun, ama olan bizlere oluyor.

Yorum yapın