fbpx

Yapay Zeka Nedir Ticarette Nasıl Kullanılabilir İş Fikirleri

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Yapay zeka veya robot denildiğinde akla fiziksel olarak insana benzeyen sağlam görünümlü bir yapı gelse de işler tam olarak öyle değildir. Yapay zeka teknolojilerinin ve hatta çığır açan birçok teknolojinin bilgisayar tarafında kaldığını yani fiziksel olarak var olmadığını en başta öğrenmek yazının geri kalanı için gereklidir.

Yapay zeka ve machine learning gibi teknolojileri fiziksel bir varlığa ihtiyaç duymaksızın kullanabilen insanlık bu sayede insanın tek başına çözmesinin karmaşık ve zaman alıcı olduğu çeşitli işleri kısa süre içerisinde zahmetsizce çözebilmektedir. Bu kapsamda yapay zeka nedir ve ticarette nasıl kullanılabilir kısaca değinmek yararlı olacaktır.

Yapay Zeka Nedir? (Basit Anlatım)

Yapay Zeka terimini ilk defa kullanan kişi ve bu terimin de sahibi 1956 yılında bilgisayar bilimi konusunda çalışmalar yapan Stanford araştırmacısı John McCarthy’dir. Carthy’e göre yapay zeka bir makine ya da bilgisayar programının düşünmesi ve düşünme sürecinin ardından da öğrenmesidir. Yapay zeka kavramının ortaya çıkışı insan gibi düşünebilen, hareket edebilen ve öğrenebilen makineler oluşturma fikrinden hareketle ortaya çıksa da şu an genel olarak insanların çözmekte zorlandığı problemleri çözmek için kullanılmaktadır.

Bazı insanlara göre tehlikeli ve hatta endişe verici bir teknolojik yenilik gibi görünse de yapay zeka teknolojisinin temeli etik davranan bir insanı temel almaktadır. Yani yapay zeka ile geliştirilmiş bir robot için profil alınacak kişi her açıdan mükemmel karakteristik özelliklere sahiptir. Fakat bu mükemmellik duygusal açıdan değil rasyonellik ve etik açıdan mükemmelliktir. Bulunulan durumda verebileceği en iyi kararı verebilecek bir yapay zeka işleri gerçekten kolaylaştırmaktadır.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi Aynı Şey Mi?

Makine öğrenmesi yapay zekanın düşünme sürecinde ortaya çıkmaktadır ve daha dar bir kümedir. Yapay zekayı oluşturan kümelerden birisi olan makine öğrenmesi bilgisayara sunulan veriler ya da bilgisayarın kendiliğinden edindiği veriler sonrasında istatistiksel modellerle çeşitli testler yapması ve bu testler sonucunda bilgiye ulaşmasıdır. Makine öğrenmesi olmaksızın düşünebilen bir yapay zekadan söz etmek mümkün değildir.

Yapay Zeka Nerelerde Kullanılıyor?

Yapay zekanın olduğu bir dünyada kendisine yer olmadığını düşünen insanlar yanılıyor, çünkü hali hazırda yapay zeka onlarca farklı iş kolunda ve problem çözme sürecinde kullanılıyor.

Siri ve Alexa gibi asistanlar dünya üzerinde milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Bu asistanlar yapay zekaya sahip birer donanım ve kullanıcılar tarafından yöneltilen emirleri ve çeşitli konuşmaları veri olarak kabul edip yorumladıktan sonra kullanıcı talepte bulunmaksızın öneriler ve ihtiyaçları giderme teklifinde bulunmasıyla ünlü. Bazılarına korkutucu gibi gelse de birlikte iki gün geçirdikten sonra kapıdan girer girmez ışıkların açılıp açılmaması konusunda fikrinizi soran bir sanal asistan işleri gerçekten kolaylaştırmaktadır.

Google da sanal asistan konusuna ciddi şekilde yoğunlaşmış gibi görünse de en yaygın kullanımı Spotify, Pandora, Apple Music, Associated Press, Yahoo, Nest akıllı ev cihazları, bilgisayar oyunları, kullanıcı segmentasyonu, risk analizi gibidir.

Küçük İşletmeler için Yapay Zeka Kullanımı

Hali hazırda sıfırdan başlayıp büyük başarılara imza atan işletmeciler gibi küçük dükkanınızı büyütme potansiyeli olan fikir ve stratejilere karşı hassas davranıyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Gelişen teknolojiler sanılanın aksine yalnızca bir zümre için gelişmiyor ve çoğu zaman da açık kaynak kodlu yani herkesin kullanımına açık şekilde sunuluyor.

Google, Amazon, IBM ve türevi şirketler yapay zeka hakkında yapılan tartışmaları domine ediyor olsa da yapay zekayla küçük şirketler arasında uçurum yok. Küçük şirketler de cüzi bütçe ve kaynaklarla yapay zeka teknolojilerinin imkanlarından faydalanabilir.

Tabii ki saatlerce yapay zeka için en iyi şekilde makine öğreniminin gerçekleştirilebileceği modeli bulmak adına çalışan veri bilimcilerin olması iyidir, ancak bunlar olmadan da çeşitli bilgisayar programları yardımıyla iş özelinde çözümler üretilebilir.

Basit Bir Müşteri Botu

Basit bir chatbot oluşturmak hem müşteri ilişkilerinizi geliştirmeye hem de çalışanların iş akışını düzenlemeye yardımcı olacaktır. İşiniz özelinde oluşturduğunuz bir chatbot 7 gün 24 saat aralıksız olarak binlerce kişiyle aynı anda konuşabilecek ve destek ekibinize yardımı olacaktır. Herkes tarafından en sık sorulan sorulara yanıt vermesi dahi çağrı merkezi üzerindeki gereksiz baskının kalkmasını mümkün kılacaktır. Ayrıca çağrı merkezine bağlanmayı ve müşteri temsilcisiyle konuşmayı beklemek istemeyen müşterileriniz bu hizmetten memnun kalacaktır, bunları isteyenler için ise çağrı merkezi numaranız ekranın alt kısmında zaten yer alıyor olacaktır.

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda 2020 yılına gelindiğinde müşteri ilişkileriyle ilgili iş kollarının % 85’inden fazlasının insan olmaksızın yönetileceği ifade ediliyor. Chatbot oluşturmak için küçük ücretler ödeyerek premium uygulamalardan yararlanabileceğiniz gibi ücretsiz seçenekler de mevcuttur. En sık kullanılan chatbot platformları ve sizin de istifade edebilecekleriniz şu şekildedir:

 1. ChattyPeople,
 2. MEOKAY,
 3. Smooch,
 4. Botsify,
 5. Beep Boop,
 6. Chatfuel,
 7. Facebook Messenger Platform,
 8. Telegram Bots,
 9. BotKit,
 10. FlowXO.

İş Fikri: Daha Fazla Kullanılabilir Veri

Hali hazırda faaliyette olan işinize yapay zekayı çeşitli açılardan entegre etmek kolaydır, ancak doğrudan yapay zeka temelinde bir iş oluşturulması da mümkündür.

Karmaşık veri analizi tekniklerinden sağ kurtulmayı başaracak kadar kaliteli ve fazla sayıda veri sağlamak başlı başına yapacağınız bir iş olabilir. Bu işi yapan bir kişinin zaten gerçekleşen eylemlerden daha fazla veri elde etmenin yollarını bulması gerekir. Ne kadar fazla veri elde edilebilirse o kadar fazla değer yaratılabilir ve bu da şirketiniz için daha fazla kar demektir.

yapay zeka ticari girişimlerde kullanmak
yapay zeka nedir ticarette kullanim imkani

Yapay Zekanın İşe Etkisi

Yapay zeka teknolojilerinin iş süreçlerinde doğru ve etkili şekilde kullanılması sayesinde:

 • Rutinleşen görevleri otomatik hale getirerek verimlilik artışı sağlayabilir,
 • Gizli işsizlik sorunundan kurtulabilir ve para tasarrufunu artırabilir,
 • Çok daha hızlı karar verebilir,
 • Müşteri tercihlerini tahmin edebilir ve kendisine yeni ürününüz hakkında teklifte bulunabilir,
 • Kaliteyi artırmak için veri kaynaklarını kullanabilir,
 • Satış fırsatlarını önceden görebilir ve gelirinizi artırabilirsiniz.

Ne iş yapıyor olursanız olun en az bir noktasında mutlaka yapay zeka teknolojisini kullanabileceğiniz bir iş süreci mevcuttur. Buraya yapay zekayı entegre etmek çoğu zaman maliyetlerinizin azalmasına katkı sağlar.

Çinde Vatandaşlar Kredi Notuna Göre Sınıflandırılacak ! konulu yazımızı da buradan okuyabilir ve alternatif bilgiler öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku