fbpx

Vakıf Katılım Döviz Kar Payı Hesabı Nasıl Açılır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faizsiz yatırım araçlarıyla tasarruflarını değerlendirmek isteyen yatırımcıların yararlanabileceği en karlı ürünlerden birisi de katılım hesaplarıdır. Esnek vade, yüksek getiri ve düşük riskli yatırım gibi fırsatlar nedeniyle her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen katılım hesaplarının döviz cinsinden açılması TL’nin değer kaybına karşın yabancı para cinsiyle harcama yapan kişiler için önemli bir avantaj da sağlamaktadır; katılım bankaları döviz cinsinden açılan katılım hesaplarına getiriyi de döviz cinsinden ödemektedir ve ilgili günde ne kadar ödeme yapılacağı yüzdesel bazda karın oranına göre belirlendiği için TL cinsinden beklenenden çok daha fazla getiri elde edilmesi muhtemeldir. Bu kapsamda döviz cinsinden katılım hesabı açılmasını mümkün kılan bankalardan birisi olması itibariyle Vakıf Katılım Bankası döviz kar payı hesabı açma getiri hesaplama ve konuyla ilgili diğer ayrıntılara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kar Payı Nedir?

Vakıf Katılım Bankası kamu sermayeli olsa da bir katılım bankası olması itibariyle faaliyetlerine fon bulmak zorundadır. Faaliyetlerine fon arayışına giren bankanın bu süreçte istifade edebileceği en etkili ürünler katılım hesaplarıdır. Katılım Bankası’na tasarruflarını değerlendirmek isteyen kişilerin yatırdığı paralar Katılım Bankası’na finansman başvurusu yapan kişilere tahsis edilecek ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi gibi ürünler başta olmak üzere bankanın öncülük ettiği doğrudan yatırımlarda kullanılır. Faize bulaşmadan getiri sağlayan banka bu ürünlerin satışı sonrasında elde ettiği karın % 80’lik kısmını katılım hesabı sahibine, % 20’lik kısmı ise kendisi alır.

Kar payını anlamak için karın ne olduğunu iyi kavramak gerekir. Faiz ve kar arasındaki en önemli fark karın ürün ya da hizmetin satış fiyatıyla ürün ya da hizmetin maliyeti arasında kalan fark olduğu yani iki boyutlu bir mekanizma tarafından belirlendiği, buna karşın faizin paranın sadece zamansal boyutu dikkate alınarak hesaplandığıdır.

Bu açıdan satış fiyatıyla maliyeti birbirine eşit olan bir ürün ya da hizmet için kar payından söz edilemez hatta zarar edilir, dolayısıyla katılım hesabı açan tasarruf sahiplerinin de bu zarara ortak olması gerekir, ancak faizle çalışan özel mevduat bankalarına yatırılan tasarruflar zaman boyutu dikkate alınarak faiz ödemesi yapılmasına neden olur.

Vakıf Katılım Bankası Kar Payı Hesaplama

Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla kar payı hesabı açmak isteyen tasarruf sahipleri bunu aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık vadeyle yapabilir. USD ya da EUR cinsinden açılabilen döviz hesaplarının ne kadar getiriye sahip olacağı vadenin dolduğu gün bilinebilir. Geleceğe yönelik bir tahminde bulunulamayacak olsa da yıl içerisinde kar payı oranlarının çok ciddi değişiklik göstermemesi itibariyle bugünkü oranlar üzerinden hesaplama yapılması mantıklı olacaktır. Aşağıda güncel kar payı oranları üzerinden hesaplama yapılmıştır, sizin yatırdığınız paranın miktarına bağlı olarak daha yüksek ya da daha düşük oranlarda gelir elde edilmesi de olasıdır. Bunun tam hesaplamasını banka dahi yapamaz.

50 bin USD yatırım yapılması halinde:

  • 1 ay vade için 87 USD,
  • 3 ay vade için 249 USD,
  • 6 ay vade için 499 USD,
  • 12 ay vade için 1088 USD gelir elde edilebilir.

50 bin EUR yatırım yapılması halinde:

  • 1 ay vade için 70 EUR,
  • 3 ay vade için 214 EUR,
  • 6 ay vade için 432 EUR,
  • 12 ay vade için 919 EUR gelir elde edilebilir.

Vakıf Katılım Hesabı Özellikleri

Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla açılacak katılım hesapları yardımıyla tasarrufların karlı şekilde değerlendirilmesi mümkün olur. Basit şekilde oldukça kısa süre içerisinde açılabilen katılım hesabına yatırılan paranın 100 bin TL’lik kısmı TMSF güvencesi altındadır. Aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık açılabilen katılım hesaplarına ek olarak en az 32 gün olmak kaydıyla esnek vadeli katılım hesabının açılması ve gün bazlı vade belirlenmesi de mümkündür. Katılım hesabının içerisinden istenilen zamanda para çekilebilir, ancak sadece vade tarihleri içerisinde para yatırılabilmektedir.

vakif katilim doviz kar payi hesabi
vakif katilim doviz kar payi hesabi

Katılım Hesabı Nasıl Açılır?

Katılım hesabı açmak isteyen tasarruf sahiplerinin tek yapması gereken nüfus cüzdanı, adres belgesi ve 100 birim USD ya da EUR ile birlikte en yakın Vakıf Katılım Bankası şubesine gitmektir. 100 birim dövizin hesaba yatırılması sonrasında katılım hesabı aktif hale gelir ve daha yüksek miktarlarda paranın EFT, havale ya da ATM gibi kanallar üzerinden yatırılması da mümkün olur.

En Yüksek Kar Payı Veren Bankalar konulu yazımızı da buradan okuyarak, katılım bankaları arasında getiri anlamında bir kıyaslama yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku