fbpx

Vakıf Katılım BES İptal İşlemi Telefon İletişim

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Geçtiğimiz yılın başında yasalaşarak yürürlüğe giren BES uygulaması 2 yıldır faaliyette ve sistem katılımcıları halen avantajları, ne olduğu, cayma hakkı gibi çeşitli konularda aydınlatılmış değil. Başta kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmesi ve yanlış pazarlama kampanyaları olmak üzere bazı nedenlerle vatandaşın tepkisini çeken BES uygulaması aslında hali hazırda ülkemizde istifade edilebilecek en mantıklı ve karlı yatırım araçlarından birisi.

Özellikle uzun vadeli ve risksiz yatırım aracı arayan kişileri yakından ilgilendiren BES’e kanunla belirlenen % 25 oranında devlet desteği verilmekte ki bu oran gerçekten de aylık bazda olması kaynaklı oldukça yüksek ve cazip. Cayma hakkının da var olduğu ve zorunlu kelimesinin yanlış lanse edildiği sistemin uygulayıcılarından birisi olarak Vakıf Katılım BES iptali ve iletişim bilgileri gibi çeşitli detaylara değinmek yararlı olacaktır.

BES Nedir, Avantaj ve Dezavantajları

BES iptaline karar veren tüketicilerin son kez düşünmesini sağlamak ve olabildiğince sade şekilde çeşitli ayrıntılara değinmek yararlı olabilir.

BES en basit haliyle her ay kişi adına açılan hesaba yatırılan paraya ek % 25 oranında devlet desteğinin verildiği bir sistemdir. Devlete en az 10 yıl boyunca ve 56 yaşından önce parasını çekmeyeceğinin sözünü veren kişilere devletin sözü her ay hesaba yatırdığı paranın % 25’i kadar destek vermektir.

Eğer bu süreçte hesabınıza yatırdığınız parayı çekmezseniz 56 yaşınıza geldiğinizde hesabınızda biriken paraya ek olarak her ay hesaba yatırdığınız paranın % 25’i kadar da devlet desteği eklenir. Örneğin her ay hesabına 100 TL yatıran bir kişi için her ay 25 TL devlet desteği verilecektir. Bu kapsamda bir yılda hesabına 1200 TL yatıran vatandaşın hesabında devlet desteğiyle birlikte 1500 TL olacaktır. 10 yılda hesabına toplam 12 bin TL yatıran vatandaşın devlet desteğiyle birlikte 15 bin TL’si olacaktır.

Prime esas kazancın en az % 3’ü ile katılım sağlanabilen BES’e daha yüksek miktarda para yatırarak daha yüksek miktarda devlet desteği de alınabilir. Yatırılabilecek paranın üst sınırına ilişkin bir sınırlama yoktur, ancak devlet her ay en fazla brüt asgari ücretin % 25’i kadar destek verir.

Sistemin tek dezavantajı BES’e katılım sağlandıktan sonraki ilk iki aydan sonra cayma hakkından yararlanılmak istenmesi halinde fon katılım bedeli ve hizmet bedeli adı altında çeşitli maliyetlerle karşılaşılmasıdır. Bu nedenle cayma hakkından yararlanılacaksa ilk iki ay içerisinde karar verilmesi ve aksiyon alınması tavsiye edilir.

Vakıf Katılım BES İptali Telefon

Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla BES yaptıran tüketicilerin poliçesi Vakıf Emeklilik A.Ş. tarafından düzenlenmektedir. Bu kapsamda poliçe, hesap detayları ve türevi konularda bilgi almak isteyen tüketicilerin Vakıf Katılım Bankası’na değil Vakıf Emekliliğe başvurması gerekmektedir.

Cayma hakkını kullanmak isteyen tüketiciler 0850 222 9 237 numaralı çağrı merkezini arayarak iptal talebinde bulunabilir ya da en yakın Vakıf Emeklilik A.Ş. acentesine giderek iptal dilekçesini doldurabilir.

Çağrı merkezi üzerinden yapılan iptal talebi sonrasında birkaç formun doldurulması ve bu formların da posta, faks ya da mail yoluyla şirkete iletilmesi istenebilir.

vakif katilim bes iptal çıkış telefon sms
vakif katilim bes iptal

Eğer sisteme katılımınızın üzerinden 2 aydan fazla süre geçtiyse cayma hakkı sonrasında hizmet bedeli ve fon katılım bedeli adıyla bazı maliyetlere maruz kalmanız muhtemeldir. Bu maliyetlerin ne kadar olacağını iptal talebinde bulunmadan önce öğrenmeniz tavsiye edilir.

Faizsiz BES Hangi Bankalar Var Başvuru Püf Noktaları adlı konumuzu da buradan ortalama 3 dk içerisinde okuyaral alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku