fbpx

Türkiyenin En Çok İthal Ettiği Ürünleri Hangileri

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Ülkemizin en önemli sorunlarından birisi de ithalattır çünkü başta üretim olmak üzere günlük hayatımızın içerisinde onlarca ithal girdi vardır ve bu girdiler ülke ekonomisi açısından ciddi birer sorun anlamına gelmektedir. Hiçbir ülke bir şekilde üretebileceği ya da ikame edebileceği malı ithal etmek istemez ve bununla ilgili çeşitli teşvik mekanizmaları kurar ya da devlet olarak kendisi o alanda üretim yapmaya başlar. Bu kapsamda çeşitli konularda ithal ettiğimiz ürünleri incelemek girişimciler başta olmak üzere yeni perspektifler kazanmakta yardımcı olacaktır. Türkiye’nin en çok ithal ettiği ürünler hangileri, geçtiğimiz yıl itibariyle ithalat ilişkimizin olduğu ülkeler ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

İthalatı Yasak Olan Ürünler

En çok ithal ettiğimiz ürünlere geçmeden önce ülkemize sokulması yasak olan ürünlere değinmek yararlı olabilir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı şu ürünlerin ithalatını yasaklamıştır:

  • Esrar ve müstahzar afyon,
  • İpek böceği tohumu,
  • Zirai amaçla kullanılan toprak, yaprak, sap vb.
  • Oyun aleti ve oyun makinaları,
  • Sahte menşeli eşyalar,
  • Ozon tabakasının incelmesine neden olan ürünler,
  • Kimyasal silahlar,
  • Çevre koruma kanunu kapsamında kontrol altında tutulan atıklar,
  • Çevreye zararlı kimyasal maddeler,
  • Çevreye zararlı metal hurdalar.

En Çok İthal Edilen Ürünler

Ülkemiz başta enerji olmak üzere onlarca farklı ürünü ithal etmektedir. Bazı konularda dışa bağımlı olmamız anlaşılabilir olsa da, çoğu ürünün ülkemizde de üretilmesi aslında mümkündür.

Doğalgaz ve Petrol

Başta Rusya ve İran olmak üzere çeşitli ülkelerden doğalgaz ve petrol satın alınmaktadır. Üretimin neredeyse her aşamasında kullanılan bu enerji kaynakları en önemli ithalat kalemidir ve dış açığın büyümesinde oynadığı önemli bir olumsuz rol vardır.

Otomotiv

Otomotiv ve otomotiv yedek parça ürünleri de yurt dışından ithal ettiğimiz ürünler arasındadır. Her ne kadar otomotiv sektöründe dış ticaret açığı az olsa da ithalatın düşürülmesi için çeşitli adımların atılması gerekmektedir.

Elektronik Aletler

Bilgisayar, cep telefonu, tıbbi cihazlar ve türevi akla gelebilecek çeşitli elektronik aletler ithalatımızda çok ciddi bir yer kaplamaktadır. Başta Çin, Almanya ve ABD olmak üzere Fransa, İtalya, Singapur ve dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce farklı elektronik alet ithal edilmektedir.

En Çok İthalat Yapılan Ülkeler

Önceki yıla ilişkin yayımlanan rapora göre Türkiye sırasıyla Çin, Almanya, Rusya, ABD, İtalya, Fransa, İran ve İsviçre’den ithalat yapmaktadır.

Çin

Önceki yıl içerisinde ithal ettiğimiz mallara karşılık Çin’e 23.3 milyar dolar ödeme yaptık. İthal edilen malların çok büyük bir kısmı elektronik aletlerden oluşuyor, arasında oyuncak ve televizyon alıcıları da bulunuyor.

Almanya

Geçtiğimiz yıl içerisinde Almanya’ya yaptığımız ithalat karşısında 21.3 milyar dolar ödeme yaptık. Almanya’dan özellikle otomotiv ve otomotiv yedek parçaları konusunda alım yapıyoruz. Buna ek olarak kimyasal madde ve tarımsal aletler de ithalatta ciddi yer tutuyor.

Rusya

Yaptığımız ithalatlara karşın Rusya’ya 19,5 milyar dolar ödeme yaptık. Rusya’dan yaptığımız ithalatın önemli bir kısmı enerjiye istinaden gerçekleşiyor. Türkiye, AB’den sonra Rusya’nın enerji ihraç ettiği en büyük ülke.

ABD

Son yılda toplamda yaptığımız ithalatlara karşın ABD’ye 12 milyar dolar ödeme gerçekleştirdik. Yaptığımız ithalatın çok büyük bir kısmı elektronik aletlere istinaden gerçekleşti. Buna ek olarak hava araçları konusunda da ABD’nin önemli bir müşterisiyiz.

İtalya

Son yılda yaptığımız ithalatlara karşın İtalya’ya 11.3 milyar dolar ödeme yaptık. İtalya ile yapılan ithalatın önemli bir kısmını otomotiv, elektronik aletler ve telekomünikasyon harcamaları oluşturuyor.

Fransa

Son yıllarda yaptığımız ithalata karşılık Fransa’ya 8 milyar dolar ödeme yaptık. Fransa ile yaptığımız ithalatın önemli bir kısmını otomobil, uçak ve uçak motorları oluşturuyor.

turkiyenin ithal ettigi urunler

İran

Son yıllarda yaptığımız ithalata karşın İran’a 7.4 milyar dolar ödedik. Bu ithalatın çok büyük bir kısmı doğalgaz ve petrole istinaden gerçekleşti.

İsviçre

İsviçre’ye yaptığımız ithalat karşılığında toplamda 6.8 milyar dolar ödeme yaptık. Yapılan ithalatın önemli bir kısmı bilgi işlem sistemleri, matbaa makineleri ve uçak yedek parçalarına istinaden gerçekleşti.

Tarımsal Ürünler

Gündemin en sık tartışılan konularından birisi olan tarımsal ürünler konusunda da ciddi bir ithalat söz konusu. Türkiye son yılda tarımsal ürünler için yurt dışına 5 milyar 174 milyon dolar ödeme yaptı. En çok ithal ettiğimiz tarım ürünleri ise ayçiçeği, arpa, buğday, mısır, çeltik, çay, kuru fasulye, nohut, incir, üzüm ve domates oldu.

Türkiyenin En Çok İhracat Yaptığı 8 Ülke Hangileri konulu yazımızı da buradan okuyarak dış ticaret konusunda alternatif bilgilere ulaşabilir bunun yanı sıra Ticaret bölümümüzü inceleyerek ticari konulara ilişkin diğer konuları da inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku