fbpx

Türkiyenin En Çok İhracat Yaptığı 8 Ülke Hangileri

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Ülkemizin 2023 hedefleri arasında 500 milyar dolarlık ihracat da bulunmaktadır. Bu ihracat rakamına erişilir mi bilinmez, ancak geçtiğimiz yıl içerisinde 156 milyar dolarlık ihracat yapıldı ve ihracat oranları her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 8 ülke ve bu ülkelere ihraç ettiğimiz ticaret işlemlerine konu ürünlerle ilgili bazı detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

1 – Almanya

2011 yılından bu yana Türkiye’den Almanya’ya yapılan ihracatın miktarı hiç 13 milyar doların altına düşmedi. geçtiğimiz yıl Almanya’ya ihraç ettiğimiz ürünler karşısında ise 15.1 milyar dolar ödeme aldık. Almanya’nın en önemli ihracat müşterimiz olmasının nedenlerinden birisi ise ülke nüfusunun önemli bir kısmının Türk asıllılardan oluşması ve kültürel açıdan tanışıklık.

2 – İngiltere

İngiltere’ye önceki yıl içerisinde yaptığımız ihracat karşılığında 9,6 milyar dolar ödeme aldık. İngiltere’ye ihraç ettiğimiz ürünlerin büyük bir kısmı otomotiv sektörüyle ilgili. Buna ek olarak tekstil de ihracat kalemleri arasında ciddi yer tutuyor.

3 – Irak

Komşu Irak’a önceki yılda toplamda 9 milyar dolar değerinde ihracat yaptık. 2016 yılında 7.6 milyar dolar olan ihracat ciddi şekilde arttı, ihracat kalemleri arasında gıda ürünleri önemli bir yer tutuyor.

4 – ABD

Çimento, bakır vb. değerler başta olmak üzere çeşitli ihracat ürünlerini talep eden ABD, bu ürünler karşılığında Türkiye’ye 8.6 milyar dolar ödeme yaptı.

5 – İtalya

Önceki yıl içerisinde İtalya’ya ihraç ettiğimiz ürünler karşılığında 8.4 milyar dolar ödeme aldık. İtalya’ya en çok otomotiv ve tekstil ürünleri ihraç ediyoruz.

6 – Fransa

Fransa’ya yaptığımız ihracat karşılığında toplamda 6.5 milyar dolar ödeme aldık. Yaptığımız ihracatın önemli bir kısmı makine parçaları ve kimyasal ürünlerle ilgili.

7 – İspanya

İspanya’ya bir yıl içerisinde yaptığımız ihracat karşılığında 6.3 milyar dolar ödeme aldık. Yaptığımız ihracatın önemli bir kısmını otomotiv, zeytinyağı ve turunçgiller oluşturmaktadır.

8 – Hollanda

Otomotiv başta olmak üzere iletken madde ihracatı kapsamında geçen yıl itibariyle içerisinde toplamda 3.8 milyar dolarlık ödeme aldığımız Hollanda’da ülkemizin önemli müşterileri arasında yer alıyor.

En Çok İhraç Edilen Ürünler

Ülkemizin ihracat kalemleri arasında en önemli yeri otomotiv ve otomotiv yedek parça ürünleri tutuyor. 12 yıldır ihracat lideri olan otomotiv sektörü geçtiğimiz yılında toplamda 28.5 milyar dolarlık ihracat yaptı. Bu denli yüksek ihracat yapılmasının en önemli nedeni ise komşu ülkelere nazaran daha ucuz iş gücünden yararlanmak isteyen Ford, Toyota, Tofaş, Oyak Renault, Mercedes-Benz Türk, Bosch, Man Truck ve Goodyear gibi firmaların fabrikalarını Türkiye’de açması. Türkiye’de başta işçi ücretleri olmak üzere çeşitli giderler komşu ülkelere nazaran daha düşük ve AB’ye de oldukça yakın bir konumda.

Buna ek olarak tekstil ürünleri de ihracatta ciddi yer tutuyor. Ucuza yüksek kalitede tekstil ürünü satın almak isteyen yatırımcılar tekstil konusunda halen Türkiye’yi tercih ediyor. Önceki yıl içerisinde tekstil ürünlerinden toplamda 12.5 milyar dolar civarında gelir elde ettik.

turkiyenin en çok ihracat yaptigi ulkeler ve ürünler
turkiyenin ihracat yaptigi ulkeler

Ülkemiz beyaz eşya konusunda da ciddi ihracatlar gerçekleştiriyor. ÖTV’yle ilgili bazı teşviklerin gündeme gelmesinin ardından ihracatta % 6’lık artış gerçekleşti ve toplamda 25 milyon 700 bin adet beyaz eşya yurt dışına satıldı.

Ülkemiz tarımsal ürünlerin ihracatını da yapmaktadır, ülkemiz fındık ihracatında 10 yılda 10,3 milyar dolardan fazla gelir elde etmeyi başardı. Fındık, çay vb. bazı tarımsal ürün kalemlerinde dünyanın en büyük ihracatçıları arasında yer almaktayız.

Sıfır Faizli İhracat Kredisi Nasıl Alınır konulu yazımızı buradan okuyarak bu konuda destekler konusunda da detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku