fbpx

Türkiyedeki Katılım Bankaları 2020 Sıfır Faizli Bankalar

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Katılım Bankacılığı her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilmekte ve giderek daha fazla katılım bankası şubesi sokaklardaki yerini almaktadır. Bu kapsamda hızla gelişen İslami Bankacılık sektörüne ve sektörde faaliyet gösteren bankaların istatistiksel verilerine değinmek yararlı olacaktır. Türkiyede faaliyet gösteren katılım bankaları bu yıl itibariyle güncel olarak aşağıda paylaşılmıştır.

Türk Finans Sisteminde Katılım Bankacılığı

Hali hazırda Türk Bankacılık Sistemi içerisinde faaliyetlerine devam eden 3 farklı tipte bankalar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Kalkınma ve Yatırım Bankaları,
 • Mevduat Bankaları
 • Katılım Bankaları’dır.

Söz konusu bankaların yaptığı işlemlerin hacmi ve amacı birbirinden tamamen farklıdır. Bu kapsamda birkaç istatistiksel veriye değinilmesi gerekirse hali hazırda faaliyetine devam eden 33 mevduat bankası, 5 katılım bankası, 13 Kalkınma ve Yatırım Bankası bulunmaktadır.

Mevduat bankaları bankacılık sektörünün % 89’luk payını elinde tutmaktadır. Buna karşın 5 bankadan oluşan katılım bankaları ise sektörün neredeyse % 5’lik kısmını elinde tutmaktadır.

Katılım Bankaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hali hazırda faaliyetlerine devam eden katılım bankaları Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası’dır. Bank Asya, geçmiş dönemlerde katılım bankacılığı faaliyetlerine devam etse de BDDK tarafından bankacılık lisansları iptal edilmiştir.

Katılım Bankaları:

 • Türk bankacılık sisteminin içerisinde yer alan alternatif kurumlar değil var olması zorunlu hale gelen tamamlayıcı kurum niteliğindeki bankalardır.
 • Tıpkı mevduat bankası veya kalkınma ve yatırım bankaları gibi kendi prosedürleri ve amaçları vardır. Bu nedenle üçüncü farklı tipte bir banka olduğundan söz etmek yanlış değildir.
 • Bankacılık prosedürleri ve kredi tahsis süreci mevduat bankalarıyla benzerlik gösterse de fon toplama ve fonu kullandırma yöntemleri mevduat bankalarından çok farklıdır.

Katılım Bankacılığı Prensipleri

 • Sistemin içerisindeki hiçbir ticari veya farklı nitelikteki işleme faiz konu edilemez, faiz yasaktır.
 • Borcun finansmanlandırılması mümkün değildir ve reel sektöre bağımlı bir şekilde hareket edilmelidir.
 • Sağlanan kredilerden ve toplanan fonlardan edinilen riskler eşit şekilde paylaştırılır.
 • Aşırı belirsizlik ve ön görüsüzlük yasaktır.
 • Borsa ya da bankacılık sistemini speküle etmek yasaktır.
 • Alkollü içeceklerin, kumarın, bahsin, silahın, tününün vb. finansmanlandırılması yasaktır,
 • Tüm işlemler şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmeli ve yapılan yatırımlar ortaklarla açık şekilde paylaşılmalıdır.

Katılım Bankaları Nasıl Fon Toplar

Katılım Bankaları’nın finansman tahsis edebilmesi için fon toplaması gerekmekte fakat mevduat bankalarının aksine faiz yasağı nedeniyle bunu çok daha fazla çaba sarf ederek yapabilmektedir. Katılım bankaları özel cari hesaplar ve katılım hesapları olmak üzere iki üründen fon toplayabilir.

Özel cari hesap sahiplerinden hesap işletim ücreti alınmaz, istenildiğinde herhangi bir ceza ödenmeden hesabın kapatılması mümkündür fakat elde edilen fonlardan doğan ortaklık getirisi bu hesaplar için ödenmemektedir.

turkiyedeki katilim bankalari sifir faizli bankalar
turkiyedeki katilim bankalari sifir faizli bankalar

Katılım hesapları ise fon toplaması için bankaya sermaye sağlamayı mümkün kılan ürünlerdir. Bu hesapların içerisindeki paranın yatırımlarda kullanılması nedeniyle elde edilen karın % 80’i müşteriye % 20’si bankaya ayrılır. Ne kadar getiri elde edileceği vade sonunda belli olabilir ve önceden tahmin edilmesi mümkün değildir. Yapılacak işin karlılığına ve mevcut ekonomi konjonktürüne bağlı olarak değişkenliklerin ortaya çıkması mümkündür.

Sitemizde Katılım Bankaları Kredi seçenekleri ile ilgili bir çok ödeme planı ve bilgilendirme yazımızı bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku