fbpx

Türkiyedeki Faizsiz Bankalar Hangileri 2020

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Bugünkü yazımızda genel itibariyle her vatandaşın merak ettiği sorulardan birisi olan 2019 yılı itibariyle Türkiyedeki Faizsiz Bankalar hangileri konusu üzerine eğilmeye çalışacak ve bu anlamda sizlerle bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

İslam Bankaları olarak da bilinen Katılım Bankaları, faizsiz bankacılık faaliyetlerine her geçen gün daha da büyüyerek devam etmektedir. Sağlanan krediler ve dağıtılan kar paylarının zarara da uğrama ihtimali olmasından dolayı isminde Katılım kelimesini barındıran bu bankalar yatırım ve mevduat bankalarının aksine gelirlerini faiz havuzundan değil reel sektöre yaptığı yatırımlardan elde eder. Bu sayede ülke ekonomisi ve istihdama da ciddi katkı sağlayan Katılım Bankacılığı’nın islami prensipler doğrultusunda hareket etmeyen kişiler tarafından dahi tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden birisi budur.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz çalışan bankalar olarak da tasvir edilebilen bu bankalar kurulduğu günden bu yana Katılım Bankacılığı faaliyeti sürdürmektedir. Bu kapsamda bankacılık işlemlerinde hiçbir şekilde faiz usulüyle gelir elde etmeyen ya da edilmesini sağlamayan bu bankalar:

  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Emlak Katılım Bankası’dır.

Banka olarak değerlendirilemese de katılım bankacılığı faaliyetlerine ve islam hukukuna uygun şekilde ticaret gerçekleştirmesi nedeniyle Eminevim, Birevim, Fuzulev vb. finans kurumlarının da bu listeye dahil edilmesi mümkündür. Söz konusu finans kurumları sadece taşıt ve konut satın almak isteyen tüketicilerin bir araya gelerek ortak fon kurmasını sağlamakta ve bankacılığın tüm fonksiyonlarını karşılamamaktadır.

Faizsiz Kredi Başvuruları ve Tahsis Edilen Krediler

Katılım Bankaları’nın genel itibariyle kredi yerine finansman kelimesini kullanmasının sebebi kişiyi değil satın alınacak malı kredilendirmesidir. Katılım Bankacılığı faaliyetlerine devam eden bir banka nakit sermaye paylaşımı yapmaz fakat satıcıya peşin ödeyerek satın aldığı malı müşterisine vadeli olarak satabilir. İşte Katılım Bankaları’nı diğer bankalardan ayıran en önemli özellik tam da budur.

Faizsiz kredi başvurusu yapmak isteyen tüketiciler için diğer bankalara yapılan kredi başvuru süreçlerinden farklı herhangi bir prosedürü yerine getirmeleri istenmez. Katılım Bankaları, yapılması gereken ödemeye kadar her şeyi yapar ve satın alınacak malı kredilendirir.

Katılım Bankaları’nın genel itibariyle online kredi başvurusu yapılmasını sağlamamasının en önemli nedeni satın alınacak ürüne göre kredi verilip verilememesidir. Katılım Bankaları’ndan kredi tahsis edecek kişi kullanacağı kredinin hangi kurum veya kişiye ne amaçla ödeneceğini bildirmek durumundadır. Gerektiğinde proforma fatura beyanı da isteyen Katılım Bankaları’na şubelerden yapılan kredi başvuruları çok kısa bir süre içerisinde değerlendirilip sonuçlanmaktadır.

Sıfır Faiz ve Faizsiz Bankacılık

Terminolojik bir ayrım yapılamamasından dolayı sık sık sıfır faizli kredi verdiği düşünülen katılım bankaları bu durumun üstesinden gelmek için kurdukları Türkiye Katılım Bankaları Birliği ile her geçen gün daha etkili bilinçlendirme çalışmaları yürütmektedir.

turkiyedeki faizsiz bankalar hangileri
turkiyedeki faizsiz bankalar hangileri

Katılım Bankaları tahsis ettiği kredilerden faiz almaz çünkü katılım bankaları aslında kredi vermez ve tüketicinin satın almak istediği malı onun yerine peşin parayla satın alarak vadeli olarak satışını gerçekleştirir. Bu satıştan elde ettiği gelire de kar payı der. Faiz ile kar payı arasında ciddi farklar vardır ve yalnızca isim farklılığı olduğundan söz etmek yanlış olacaktır.

Sıfır faizle kredi veren kurumlar ise genel itibariyle Bakanlar Kurulu kararıyla devlet bütçesinden yararlanarak bunu yapabilir. Aksi taktirde herhangi bir devlet desteği olmaksızın sıfır faizli kredi vermek zarar etmek anlamına gelecektir.

Sitemizde Katılım Bankaları Finansmanı ile ilgili örnek ödeme planları ve nakit destekleri hakkında daha geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku