fbpx

Türkiye Finans Kar Payı Hesaplama 50 bin TL – 100 bin TL

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faizsiz yatırım enstrümanlarından birisi de katılma hesaplarıdır. Katılma hesapları katılım bankalarının yaptığı yatırımlara katılımın sağlanabilmesi adına geliştirilen bir bankacılık ürünüdür. En basit haliyle vade sonunda elde edilen kardan hisse oranınca pay almayı mümkün kılan bu hesapların kendine has bazı ayrıntıları da vardır. Bu kapsamda katılım hesabı açılabilecek bankalardan birisi olarak Türkiye Finans Katılım Bankası kar payı hesaplaması (50 bin TL – 100 bin TL) ve katılım hesaplarının bazı özelliklerine değinmek yararlı olacaktır.

Kar Payı Nedir?

Faize bulaşmadan tasarruflarını yatırıma dönüştürmek ve değerlendirmek isteyen kişiler için yapılacak yatırımlardan hisse sahibi olunabilmesini mümkün kılan kavrama kar payı denilmektedir. Kar payı sayesinde tasarrufların kişi adına banka tarafından yatırımlarda kullanılması mümkün olur, özel mevduat bankalarının sunduğu vadeli hesaplardan en büyük farkı ise zarara da ortak olunmasıdır.

Kar Payı Faize Girer Mi?

Kar payı hem kara hem zarara ortak olunmasıyla ve reel sektöre endeksli yatırımlar sonrasında elde edilen karın dağıtımı usulüyle gerçekleşmesiyle caizdir. Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetvası da katılım bankalarının katılım hesaplarında birikimlerin değerlendirilmesinin herhangi bir sakınca doğurmayacağını tasdikler niteliktedir.

50 bin TL için Kar Payı Hesaplaması

50 bin TL’lik yatırım yapılması halinde ne kadar kar elde edileceği vadeye yani gün sayısına bağlı olarak değişecektir. Yılın 365 günü için de ayrı hesaplamalar yapılamayacağı için aşağıda yalnızca sık tercih edilen dönemlere istinaden hesaplamalara yer verilmiştir.

  • 1 ayın sonunda 527 TL,
  • 3 ayın sonunda 1509 TL,
  • 6 ayın sonunda 2841 TL,
  • 12 ayın sonunda 5455 TL kar elde edilebilir.

100 bin TL için Kar Payı Hesaplaması

Hesaplama tıpkı yukarıdaki gibi sadece sık tercih edilen dönemler için yapılmıştır. Talep edilmesi halinde gün bazlı vade (Örneğin: 67 gün vb.) belirlenmesi de mümkündür.

  • 1 ayın sonunda 1055 TL,
  • 3 ayın sonunda 3018 TL,
  • 6 ayın sonunda 5698 TL,
  • 12 ayın sonunda 11186 TL kar elde edilebilir.

Kar Paylaşım Oranları

Katılım bankaları katılım hesapları aracılığıyla elde edilen karı tasarruf sahipleriyle paylaşır. Bu paylaşımın ne oranda olacağı hesap açılışı sırasında imzalanan sözleşmede belirtilmektedir, ancak yine de Türkiye Finans’ın kar paylaşım oranlarına değinmek yararlı olabilir.

turkiye finans kar payi hesaplama
turkiye finans kar payi hesaplama 50 bin 100 bin
Türkiye Finans Kar Payı Hesaplama
Türkiye Finans Kar Payı Hesaplama (50 bin TL – 100 bin TL)

Türkiye Finans Katılım Bankası 1 ay vadeli katılım hesapları için 80/20, 3 ay vadeli katılım hesapları için 81/19, 6 ay vadeli katılım hesapları için 86/14, 12 ay vadeli katılım hesapları için 88/12 olarak belirlenmiştir.

1 yıldan daha uzun vadelerle ya da sık tercih edilenin dışında bir gün vadesiyle açılacak katılım hesapları için kar paylaşım oranlarının ne oranda olacağını öğrenmek için Türkiye Finans Katılım Bankası şubelerinden destek alınabilir. Alışılagelmişin dışındaki vadelerde açılacak katılım hesaplarına kırık vadeli hesap denilmektedir.

Bir diğer katılım bankası olan Kuveyt Türk 50 bin TL 100 bin TL Kar Payı Hesaplama konulu yazımızı da buradan okuyarak bir kıyaslama yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku