fbpx

TKDK Hayvancılık İçin Faizsiz Kredi Hibe Ödemeleri 2020

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliği ile müzakerelere başladığımız dönemde kurulmuştur ve yıllardır kırsal kesimin kalkındırılabilmesi için çeşitli hibe ve faizsiz kredi destekleri vermeye devam etmektedir. Avrupa Birliği’ne katılması planlanan ülkelerde çiftçilik ile uğraşan kişilere doğrudan Avrupa Birliği bütçesinden ayrılan para ile IPARD desteklerini aktaran TKDK’nın 2019 yılında kredi ve hibelerinden yararlanabilmek için sağlanması gereken şartlar ve yerine getirilmesi planlanan prosedürler vardır.

TKDK Hayvancılık Destek Kredisi Şartları

TKDK desteklerinden yararlanmak isteyen girişimciler talep ettiği yatırım sermayesini mutlaka hayvancılık ya da tarım sektörlerinde kullanmalıdır. Ek olarak TKDK’nın desteklediği 42 ilden birisinde faaliyet gösteriyor olmak ve proje onayı almak da gereklidir.

TKDK’nın değerlendirmeye alacağı projeler ve destekleyeceği konu başlıkları şu şekilde listelenebilir:

 1. Tarımsal ve su ürünlerinin işlenmesiyle ilgili projeler,
 2. Hayvansal üretim sürecinin iyileştirilmesi ve verimliliğin artırılmasıyla ilgili projeler,
 3. Çiftlik varlıklarının farklılaştırılması ve üretim süreçlerinin modern tekniklerle iyileştirilmesiyle ilgili projeler.

TKDK Başvurusu Nasıl Yapılır

TKDK’nın destekleyeceği faaliyet konuları 101-1 Süt Üretimi, 101-2 Et Üretimi, 102-2 Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği gibi farklı numaralara sahiptir ve her numara için farklı tarihlerde başvuru yapılabilmektedir. Bu kapsamda TKDK’nın internet sitesi takip edilmeli ve çağrı ilanı yayınlandıktan sonra aktif hale gelen başvuru sayfası yardımıyla başvuru iletilmelidir.

Çağrı ilanları belirli bir düzene ya da önceden oluşturulan bir şemaya bağlı olarak yayınlanmamaktadır, dolayısıyla TKDK ‘nın internet sitesini takip etmek ve TKDK şubeleriyle dirsek temasında olmak yararlı olacaktır.

 1. Çağrı ilanının yayınlanmasını bekleyin ve ilan yayınlandıktan sonra başvuru sayfasına giriş yapın,
 2. İlgili sayfada söz konusu desteğin kapsamı ve prosedürleriyle ilgili çok detaylı bir doküman paylaşılacaktır, bu dokümanı baştan sona okuyun,
 3. Kredi alabilmek için gerekli olan iş planı projesinin nasıl hazırlanacağıyla ilgili bir dokuman daha görülecektir, bu dokümanı da indirin ve bu dokümandan yardım alarak kendi faaliyet konunuza en uygun düşecek şekilde bir iş planı projesi hazırlayın,
 4. TKDK başvuru formunu doldurun ve size söylenen tarihte TKDK şubesine giderek hazırladığınız evrakları elden teslim edin.

Süt Üretimi için Hayvancılık Desteği (101-1 No)

Süt üreticiliği yapmak için TKDK’ya başvuru yapan girişimcilerin:

 • En az 10 süt ineği,
 • En az 5 manda,
 • En az 50 keçi,
 • En az 50 koyun ile işe başlaması ya da bu büyüklüğe sahip olacak şekilde işini büyütmek istemesi gerekir.

Et Üretimi için Hayvancılık Desteği (101-2 No)

Et üreticiliği yapmak için TKDK’ya başvuru yapan girişimcilerin:

 • En az 30 büyükbaş,
 • En az 100 koyun,
 • En az 10 manda,
 • En az 100 keçi ile işe başlaması ya da bu büyüklüğe sahip olacak şekilde işini büyütmek istemesi gerekir.

TKDK Hayvancılık İçin Faizsiz Kredi Hibe

TKDK Destek Ödemeleri Miktarı

TKDK, her farklı konu başlığı için farklı miktarlarda destekler vermektedir. Bu kapsamda:

 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapacak işletmelere en az 20 bin EUR, en fazla 500 bin EUR destek,
 • Kırmızı et üretimi yapacak işletmelere en az 20 bin EUR, en fazla 1 milyon EUR destek,
 • Süt üreticiliği yapacak işletmelere en az 20 bin EUR, en fazla 1 milyon EUR destek verilecektir.

TKDK desteklerinden yararlanabilmek için girişimcinin de sermaye sahibi olması gerekir. Kırmızı et üreticiliği için girişimci tarafından ödenen sermayenin % 60’ı kadar, süt üreticiliği için % 60’ı kadar, kanatlı hayvan yetiştiriciliği için de % 60’ı kadar destek verilecektir. Dolayısıyla bu şekilde ne kadar destek verileceği de belirlenmiş olacaktır.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilir, bunun yanı sıra sitemizde Faizsiz Tarım Kredileri ile ilgili de bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku