fbpx

TC ile Kömür Yardımı Sorgulama İşlemi Online

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

İhtiyaç sahibi, yakacak kömür ya da odun tedarik etmede sorun yaşayan ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak için devletin sosyal yardım programları kapsamında devam ettirilen projelerden birisi de kömür yardımıdır 2019 yılında da bu projeye devam edilmektedir. Bu proje kapsamında yakacak ihtiyacı olan ailelere talebine ve stoklara bağlı olarak odun ve kömür tedarik edilir, karşılığında herhangi bir ücret alınmaz. Bu yardımın verilip verilmeyeceği, ne zaman verileceği gibi çeşitli konular için de sorgulama yapılması gerekebilmektedir. Dolayısıyla TC ile kömür yardımı sorgulama işlemi ve kömür yardımıyla ilgili çeşitli detaylara değinmek yararlı olacaktır.

TC ile Kömür Yardımı Nasıl Sorgulanır?

Kömür yardımının diğer detaylarına geçmeden önce sadece sorgulama yapmak isteyen kişiler için bunun nasıl yapılacağını aktarmak iyi olabilir. Kömür yardımını TC kimlik numarasıyla sorgulamak isteyen kişilerin e-Devlet sisteminin kullanıcısı olması gerekmektedir. e-Devlet şifresi olan kişiler sisteme giriş yaptıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sekmesine girmeli ve Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama hizmetine tıklayarak sorgulama gerçekleştirmelidir.

e-Devlet Ne, Şifrem Yok?

Eğer e-Devlet hakkında henüz bilgi sahibi değilseniz bu sistem çeşitli devlet hizmetleri hakkında bilgi edinilmesi, bürokratik süreçlerin ilerleyebilmesi için web tabanlı bir sistem. Bu sistem sayesinde çeşitli devlet kurumlarından edinmek istediğiniz bilgileri edinebilir, başvurular yapabilir ve çeşitli sorumluluklarınızı evinizden ayrılmadan internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet kullanmaya başlamak için tek yapmanız gereken en yakın PTT şubesine gidip kimliğinizi beyan ederek bir şifre almak. Aldığınız şifre ve TC kimlik numaranızla turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden giriş yapabilir ve hizmetlerden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Şifre alma ücreti yalnızca 2 TL ve farklı hiçbir ödemenin yapılmasına da gerek yok.

Kömür Yardımı için Nereye Başvuru Yapılmalı

Devletin kömür yardımı projesine dahil olmak isteyen kişilerin en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ya da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapması gerekmektedir. Eğer bu iki kuruma da bir sebeple erişemeyecekseniz bulunduğunuz belediyeye de başvuru yapmanız mümkündür. Fakat tüm bunlardan önce bir defaya mahsus olmak üzere mahalle muhtarınızla iletişime geçerek ihtiyaç sahibi olduğunuzu beyan etmeniz yararlı olacaktır.

Mahalle muhtarları bulundukları bölgedeki ihtiyaç sahibi aileleri bir listede toplar ve devlet, ihtiyaç sahibi kömür yardımı da dahil olmak üzere çeşitli yardımlar yapacağı zaman bu listeden yararlanır. Yani bir defaya mahsus muhtara giderek sizi de listeye yazması için talepte bulunmanız çeşitli diğer yardımlardan da yararlanmanız için çok önemlidir.

Kömür Yardımı Gerekli Belgeler

Kömür yardımından faydalanabilmek için ibraz edilmesi gereken tek belge dilekçedir. Gerek muhtarlık, gerek doğrudan ilgili kurumlara yapılacak başvurularda yine oradan alınacak dilekçe formunun doldurulması başvuru için yeterlidir.

komur yardimi sorgulama
komur yardimi sorgulama

Buna ek olarak kimliğin ibraz edilmesi ve gerçekten ihtiyaç sahibi olunduğunun ispatlanabilmesi gerekmektedir. Bu ispat çoğu zaman muhtar aracılığıyla yapılmaktadır. Muhtarlar zaman zaman kişinin yaşadığı yeri ziyaret edebilmekte, kişi hakkında çevreden bilgi isteyebilmektedir. Bu gerekliliklerin yerine getirilmesi halinde kış aylarının başında kömür ve yakacak odun yardımından yararlanılabilir. Bu kömür ve yakacak odunların tamamı mühürlüdür, satışı gerçekleştirilemez sadece amacına hizmet eder.

İŞKUR Toplantılarına Katılanlara Günlük 50 TL Para konulu yazımızı da buradan okuyarak devlet yardımları konusunda alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku