fbpx

Şubeye Gitmeden Kredi Finansman Kapatma İşlemi

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Kredi borcu olan ve bunu vadesinden önce kapatmak isteyen tüketiciler başta olmak üzere son borç ödemesini gerçekleştireceği için de kredi kapatması gereken tüketiciler olabilmektedir. Bu kapsamda her iki durum için de geçerli olabilecek şekilde şubeye gitmeden kredi kapatma işlemi ve bu süreçle ilgili bilinmesi gereken çeşitli detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

Son Kredi Taksidini Ödeyecekler

Eğer yapacağınız kredi borç ödemesi son taksite istinaden yapılması gereken bir ödemeyse ve bu ödemeden sonra borcunuzun kapanmış olması gerekiyorsa şubeye gitmeden internet üzerinden ödemeyi gerçekleştirerek kredi borcunuzu kapatabilirsiniz. Kredi borcunuzu kapattığınızdan emin olmak için dilediğiniz zaman bankadan borcu yoktur yazısı talep edebilirsiniz. Ücretsiz olarak alacağınız bu belge, banka ile borç ilişkinizin kalmadığını tesciller niteliktedir, önemli evraklarınızın arasında saklanması tavsiye edilir.

Kredi Borcunu Erken Kapatacaklar

Eğer kredi borcunuzu vadesinden önce kapatacaksanız çoğu durumda bunu bankaya çağrı merkezi aracılığıyla bildirmeniz tavsiye edilir. Bunun sebebi bankanın erken ödeme cezası ya da indirimi kapsamında ödeme planında bir değişiklik yapabilme ihtimalidir. Bazı bankalar internet üzerinden otomatik olarak hesaplama yapıp herhangi bir an şubeye gitmeden kredi borcunun erken kapatılmasına imkan verirken, bazı bankalar çağrı merkeziyle yapılan görüşme sonrasında borcun erken kapatılmasını mümkün kılabilmektedir.

Erken Ödeme Cezası Hesaplaması?

Erken ödeme cezası yalnızca konut kredisi ürününe ilişkin geçerlidir. Konut kredisi haricinde ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ya da benzeri herhangi bir kredi kullanan tüketiciler ya da işletmeler erken ödeme cezası ile karşılaşmaz. Bu kapsamda erken ödeme cezasının hesaplaması da yönetmeliklerle belirlenmiştir.

Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği uyarınca erken ödeme tazminatının kalan vade sayısına göre hesaplanacağı açıklanmıştır. Eğer kredi vadenizin tamamlanmasına yani borcunuzun bitmesine 36 aydan daha fazla bir süre varsa borcunuzun % 2’sine kadar tazminat ödemeniz gerekebilir. Eğer kalan taksit sayınız 36’dan azsa veya 36’ysa ödemeniz gereken tazminat kalan ana para borcunuzun % 1’i ile sınırlıdır.

Bazı bankalar önce faizi daha sonra ana para borcunu tahsil ettiği için bankadan bankaya hesaplama yöntemleri değişmektedir. Bu kapsamda banka çağrı merkezini arayıp detaylı ödeme planı ve heasplama sonucuyla ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Şubeye Gitmeden Kredi Kapatma

Şubeye gitmeden kredi kapatmak bazı bankalar tarafından mümkün kılınan bir uygulama. Fakat mümkün olmadığı söylense de banka çağrı merkezleri üzerinden talepte bulunulması halinde ödeme planının yeniden oluşturulması ve borcun tek seferde internet üzerinden kapatılması da mümkün olabiliyor.

Yani bankanız herhangi bir şekilde borç kapatma işleminin internet üzerinden yapılamayacağını söylerse çağrı merkezini arayarak ödeme planının tek bir borç haline getirilmesini, indirim yapılmasını ve bu borcun da gelecek ay size yansıtılmasını talep edebilirsiniz. Yapılandırma işlemine benzer şekilde gerçekleştirilecek bu uygulama sonunda internet, mobil şube ya da herhangi bir hizmet kanalı üzerinden şubeye gitmeden kredi kapatmanız mümkündür.

Fakat kredi borcunuzun kapandığına ilişkin sözlü bilgilendirme yapılmış olsa dahi mutlaka uygun bir zamanda bankaya uğrayarak borcu yoktur yazısı almanız tavsiye ediliyor. Bu belgeyi ücretsiz şekilde aldıktan sonra önemli evraklarınızla birlikte saklamanız iyi olacaktır.

1 – Akbank Kredi Erken Kapama

Akbank Direkt mobil uygulaması ya da internet bankacılığı aracılığıyla kredi kullanan tüketiciler kredi borcunu erken kapatmak için yine bu dijital hizmet kanallarından istifade edebilmektedir. Çok kısa bir süre içerisinde bakiyenin yeterli olması halinde kalan borcun tamamını ödeyebilirsiniz. Akbank çağrı merkezini arayarak erken ödeme hesaplaması yaptırabilir ne kadar indirim alacağınızı da öğrenebilirsiniz.

2 – Albaraka Türk Kredi Erken Kapama

Albaraka Türk Katılım Bankası aracılığıyla kredi kullanan tüketicilerin kredi kapatma işlemi için çağrı merkeziyle görüşme yapması gerekmektedir. Çağrı merkeziyle yapılan görüşme sonrasında ödeme planı tek bir borç haline getirilecek ve taksit olarak yansıtılacaktır. Bu borcun ödenmesi sonrasında kredi borcu kapatılmış olacaktır.

3 – Ziraat Bankası Kredi Erken Kapama

Ziraat Bankası aracılığıyla kredi kullanan tüketiciler eğer henüz gelen dijital kredi ürününden istifade ettiyse bu ürün için internet üzerinden ödeme yaparak kredi borcunu erken kapatabilir, ancak diğer tüketici kredisi ürünlerinden yararlanılması halinde çağrı merkezinin aranması ve erken ödeme yapılacağının bildirilmesi gerekmektedir.

4 – İş Bankası Kredi Erken Kapama

İş Bankası aracılığıyla kredi kullanan tüketiciler kredi borcunu kapatmak istemesi halinde dijital hizmet kanallarından yararlanabilmektedir. Ne kadar indirimden yararlanılacağı ve erken ödeme tazminatı ödemesinin yapılıp yapılmayacağı çağrı merkeziyle yapılacağı görüşme sonrasında öğrenilebilir.

5 – Garanti Bankası Kredi Erken Kapama

Garanti Bankası aracılığıyla kredi kullanan tüketicilerin dijital hizmet kanalları yardımıyla kredi borcunu kapatması mümkündür. Bunun için kredi borcunun ödendiği ekranda beliren erken ödeme seçeneğini seçerek detaylı bilgi alınabilir. Daha ayrıntılı bilgi ve yaşanan sorunlar için Garanti Bankası çağrı merkeziyle iletişime geçilebilmektedir.

6 – Yapı Kredi Bankası Kredi Erken Kapama

Yapı Kredi Bankası aracılığıyla kredi kullanan tüketicilerin kredi borcunu şubeye gitmeden kapatması mümkündür. Bunun için dijital hizmet kanalları aracılığıyla borç ödemesinin yapıldığı ekrana erişilmeli ve erken ödeme hesaplaması yapılmalıdır. Kalan borcun tamamının ödenmesi halinde ne kadar indirim yapılacağını öğrenmek isteyen tüketiciler çağrı merkeziyle iletişime geçebilir.

7 – Vakıfbank Kredi Erken Kapama

Vakıfbank aracılığıyla kredi çeken tüketicilerin kredi erken kapama işlemi için çağrı merkeziyle iletişime geçmesi gerekmektedir. Ödeme planıyla ilgili talebini ileten tüketicilerin isteği değerlendirilecek ve bildirilecektir. Vakıfbank için çoğu durumda şubeye gidilmesi gerekmektedir.

8 – QNB Finansbank Kredi Erken Kapama

QNB Finansbank veya Enpara.com aracılığıyla kredi kullanan tüketiciler kredi borcunu kapatabilmek için internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasından yararlanabilir. Kredi borcunun ödendiği ekranda beliren erken ödeme seçeneğine tıklayarak kalan tüm borca ilişkin hesaplama otomatik olarak yapılabilir.

9 – Denizbank Kredi Erken Kapama

Denizbank aracılığıyla kredi çeken tüketiciler internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla borcunu kapatabilir. Ne kadar indirim yapılacağı veya erken ödeme tazminatına ilişkin bilgiler için Denizbank çağrı merkeziyle iletişime geçilmesi gerekmektedir.

10 – TEB Kredi Erken Kapama

TEB veya CEPTETEB aracılığıyla kredi çeken tüketiciler kredi borcunu kapatmak için internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasından istifade edebilir. İlgili hizmet kanalları aracılığıyla borcunu ödemek isteyen tüketicilerin tek yapması gereken kredi borcunun ödendiği ekranda erken ödeme butonuna tıklamak. Ayrıntılı bilgi için TEB veya CEPTETEB çağrı merkeziyle iletişime geçilebilir.

subeye gitmeden kredi kapama
subeye gitmeden kredi kapama işlemi nasıl olur

11 – Kuveyt Türk Katılım Bankası Kredi Erken Kapama

Kuveyt Türk Katılım Bankası aracılığıyla kredi çeken ve kredi borcunu kapatmak isteyen tüketicilerin öncelikle çağrı merkezini araması ve erken ödeme yapacağını bildirmesi gerekmektedir. Yapılan bildirim sonrasında bankanın ödemelerden sorumlu birimi tüketiciyi arayacak ve yapacağı ödemeyle ilgili bilgi sunacaktır. Aynı şekilde Seninbankan aracılığıyla finansman kullanan tüketiciler de kredi borcunu erken kapatabilir.

12 – Odeabank Kredi Erken Kapama

Odeabank aracılığıyla kredi kullanan tüketiciler internet şube veya mobil şube uygulaması üzerinden kredi borcunu kapatabilmektedir. Ne kadar indirim yapılacağı veya ödeme tazminatıyla iglili ayrıntılar Odeabank çağrı merkeziyle yapılacak görüşme sonrasında öğrenilebilir.

En Yüksek Kar Payı Veren Katılım Bankaları konulu yazımızı da bu bölümden okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku