fbpx

Sıfır Faizli TKDK Hayvancılık Destek ve Kredileri 2020

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen sıfır faizli hayvancılık kredileri Avrupa Birliği ekonomik iş birliği ve gelişmekte olan ülkelere finansal yardımlar yapılması ile ilgili yürütmeliklerine tâbi geri ödemesiz desteklerdir. Bu kapsamda hayvancılık faaliyetleriyle ilgilenmek isteyen girişimciler çeşitli prosedürlerden geçtikten sonra finansal yardımlardan faydalanma imkanına sahiptir.

TKDK Nedir?

Avrupa Birliği, AB üyesi olmak için gerekli yeterlilikleri sağlamaya çalışan ülkelere çeşitli finansal yardımlarda bulunmakta ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerle her alanda denk veya daha iyi olana kadar bu desteklere devam etmektedir. Bu yardımların tarımsal ve kırsal hayvancılık ile ilgili olan kısmı IPARD olarak bilinmektedir. IPARD programı kapsamında yeterlilikleri sağlamaya çalışan ülkenin yapması gereken harcamaların yükü hafifletilir ve amacına çok daha kısa süre içerisinde ulaşmasına yardım edilir.

Dolayısıyla IPARD ve TKDK destekleri yalnızca devletin değil Avrupa Birliği üyesi ülkelerin de finanse ettiği yardımlardır. Bu nedenle başvuru prosedürleri diğer desteklere nazaran daha uğraştırıcı ve daha sıkı denetime tabidir.

TKDK İlleri

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) faaliyet gösterdiği ve kalkınması için yardımlarda bulunduğu iller vardır. Bu iller, desteklerin amacına en kolay ulaşabildiği ve kalkınması için finansal yardıma ihtiyaç duyan şehirlerdir. TKDK hali hazırda 41 ilde destek vermektedir ve bu destekleri de 1’inci bölge ve 2’nci bölge olarak ikiye ayırmıştır.

 1. Bölge: Balıkesir, Hatay, Amasya, Isparta, Afyon, Konya, Erzurum, Malatya, Diyarbakır, Ordu, Kars, Samsun, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Trabzon, Çorum, Van, Sivas, Tokat, Yozgat.
 1. Bölge: Çankırı, Çanakkale, Denizli, Ankara, Ardahan, Manisa, Ağrı, Burdur, Aydın, Bursa, Karaman, Kastamonu, Muş, Nevşehir, Uşak, Elazığ, Giresin, Mardin, Kütahya, Denizli, Aksaray.

TKDK Destekleri ve Başvuru

TKDK desteklerinin ilk başvurusu çoğunlukla TKDK’nin internet sitesi aracılığıyla yapılmaktadır. Bu ön başvuru çağrı ilanlarının yayınlanmasından hemen sonra verilecek destek programının açıklanmasına istinaden aktif hale getirilmektedir. TKDK’nın başvuruları için hazırladığı yüzlerce sayfalık ayrıntılı dokümanlar vardır fakat prosedürleri basitçe ifade etmek gerekirse işleyiş şu şekilde olacaktır:

 1. TKDK çağrı ilanı yayınlar ve hangi illerde hangi sektörlerde faaliyet gösteren kişiler için destek verileceğini açıklar.
 2. Faaliyet  gösteren ya da göstermek isteyen çiftçiler çağrı ilanında belirtilen koşullar doğrultusunda TKDK’nın internet sitesi aracılığıyla ön başvuru iletir.
 3. Çiftçi ve faaliyetleriyle ilgili araştırma yapılır, ÇKS kaydı incelenir.
 4. Çiftçiden çeşitli belgeler istenir ve bunların TKDK ofisine elden teslim edilmesi beklenir.
 5. Çiftçi belgeleri TKDK ofisine elden teslim eder ve başvurusunun değerlendirilmesi için beklemeye başlar.
 6. TKDK değerlendirmesini tamamlar ve ödenek ile ilgili bilgilendirme yapmak üzere çiftçiye ulaşır.
 7. Çiftçi TKDK desteğini anlaşmalı bankalar aracılığıyla (Şekerbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, Halkbank, Garanti, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, İş Bankası vb.) tahsis eder.

Süt Üretimi Desteği (101-1 No)

101-1 numaralı destek kapsamında süt üretimi yapmak isteyen çiftçilere destek verilir. Bu desteğin nitelikleri şu şekildedir:

 • En az 10 inek ile işe başlamak,
 • En az 5 manda ile işe başlamak
 • En az 50 keçi ile işe başlamak
 • En az 50 koyun ile işe başlamak gerekir,
 • En az 20 bin EUR, en fazla 1 milyon EUR destek verilir.

Et Üretimi Desteği (101-2 No)

101-2 numaralı destek et üreticiliği yapmak isteyen çiftçilere yöneliktir. 101-2 numaralı desteğin nitelikleri şu şekildedir:

 • En az 30 büyükbaş hayvan ile işe başlamak,
 • En az 100 koyun ile işe başlamak,
 • En az 10 manda ile işe başlamak,
 • En az 100 keçi ile işe başlamak gerekir,
 • 20 bin EUR ile 1 milyon EURO arasında hibe verilecektir.
devletten faizsiz hayvancılık kredisi
devlet tarafindan hayvancilik icin faizsiz kredi veriliyor

Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği (102-2 No)

Tavuk, hindi vb. kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler 102-2 numaralı destekten yararlanabilir. Bu desteğin nitelikleri şu şekildedir:

 • En az 1000 hindi ile işe başlamak,
 • En az 5 bin broyler cinsi tavuk ile işe başlamak,
 • En az 350 kaz ile işe başlamak gerekir,
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapacaklara en az 20 bin EUR, en fazla 250 bin EUR destek verilir,

Bu desteklere ek olarak pazarlama faaliyetlerini de kendisi yapmak isteyen çiftçilere pazarlama giderlerinin karşılanabilmesi için de destek verilecektir.

TKDK Faizsiz Kredi ve Hibe Ödemeleri ile ilgili yazımızı buradan ortalama 2,5 dakika içerisinde okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku