fbpx

Sıfır Faizli İlk Altı Ay Ödemesiz 18 Ay Vadeli Devlet Kredisi

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

İmalat ya da sanat ile ilgili faaliyetlerde bulunan esnaların başvuru iletebileceği sıfır faizli kredi desteği ile çeşitli harcamaların maliyetsiz bir şekilde finanse edilebilmesi mümkün hale gelmiştir. 25 bin TL ile sınırlı olan faizsiz kredi imkanından yararlanan esnafların ilk altı ayı ödemesiz dönem olmak üzere toplamda 18 ay vadeyle geri ödeme yapması gerekir.

Dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan tarafından yapılan açıklamada esnafa cansuyu kredisi olarak duyurulan söz konusu destekle toplamda 125 milyon TL’lik kaynak oluşturulduğu vurgulanmıştı. Desteğe başvuran 5 bin imalatçı esnaf ve sanatkarın kısa süre içerisinde ilgili sıfır faizli kredi desteğinden yararlanması mümkündür.

6 Ay Ertelemeli 18 Ay Vadeli Kredi

Söz konusu kredi desteğinden yararlanan imalatçı esnaf ve sanatkarlar kredi tahsisinden sonraki 6 ay süresince hiçbir ödeme yapmak durumunda değil. 6 ayın sonra ermesi sonrasında 12 ay süresince 3 ayda 1 taksit ödemesi yapılarak kapatılan kredi borcu için finansman tahsis ücreti, sigorta masrafı vb. maliyetlere katlanılması da gerekmiyor.

Kredi desteğinin % 25’i Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’ne özel, % 25’i kalkınma öncelikli bölgelerine özel olarak tahsis edilecektir. Arta kalan % 50’lik kaynak ise diğer şehirlere paylaştırılacaktır.

Sıfır Faizli İmalatçı Esnaf ve Sanatkar Kredi Başvurusu

Sıfır faizli kredi başvurusu yapmak isteyen esnaf ve sanatkarların irtibat kurması gereken kurumlar bakanlık ile protokol imzalayan anlaşmalı bankalardır. Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na ait sicil belgesi, TESK kapasite raporu ve bankanın talep edeceği diğer belgelerle birlikte bankaya yapılan kredi başvurusu kısa süre içerisinde değerlendirilip sonuçlandırılacaktır.

Bakanlığın hali hazırda protokol imzaladığı anlaşmalı bankalar Akbank, TEB, Garanti Bankası, Halkbank, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Yapı Kredi’dir.

Kadınlara Öncelik Verilecek

125 milyon TL’lik kaynağın bölgesel bazda çeşitli ayrıcalıklara konu olduğuna yukarıda değinilmişti. Buna ek olarak kadınlara da pozitif ayrımcılık yapılacağı duyuruldu. Hali hazırda imalat yapmakla meşgul olan esnaf ve sanatkar kadınlar 25 bin TL’lik faizsiz kredi imkanından erkeklere nazaran öncelikli olarak yararlanma imkanına sahip.

Kimler Yararlanabilir?

Söz konusu destek programından yararlanabilmek için KOSGEB’in desteklediği sektörlerden birisinde faaliyet gösteriyor olmak gerekir. KOSGEB’in sık güncellenen desteklenen sektörler listesine KOSGEB web sitesi ya da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın web adresi aracılığıyla erişilebilir.

Desteklenen sektörlerden birisinde faaliyet gösteriyor olmak desteğin şartlarındandır ve bu şartı sağlamayan esnafın desteklenmesi söz konusu değildir.

faizsiz İlk Altı Ay Ödemesiz 18 Ay Vadeli Devlet Kredisi
sifir faizli ilk alti ay odemesiz 18 ay vadeli devlet kredisi

Destek verilecek esnafın devam eden sıfır faizli kredi destek ödemesinin bulunmaması gerekir. Farklı bir kamu kurumundan aldığı faizsiz destek nedeniyle taksit ödemelerine halen devam eden tüketicilerin bu destekten yararlanması mümkün değildir.

Kara listede olan tüketiciler de destekten yararlanamaz. Kredi taksitlerinin geri ödenebileceğinin belgelenmesi şarttır.

En az 3 aydır sigortalı olarak çalışmak ve toplamda 12 ay SGK primi yatırmış olmak da kredi desteğinin şartları arasındadır.

Sitemizde yer alan Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir Belgeler Nedir konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku