fbpx

Sıfır Faizli Hayvancılık Kredisi Şartları Neler (Liste Halinde)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tarım ve hayvancılık sektörünün son zamanlarda hakkında en sık konuşulan sektörlerin başında gelmesinin en önemli sebebi sektördeki arz eksiği, talep fazlasıdır. Devlet, söz konusu açığı yurt dışından ithal yöntemine başvurarak giderse de bunun geçici bir çözüm olduğunun ve üretimin teşvik edilmesi gerektiğinin farkındadır. Dolayısıyla hayvancılık yapmak için faizsiz kredi destekleri ve çeşitli hibe imkanları bulunmakta, bu imkanlardan yararlanmak isteyen girişimciler için de şartlar oldukça esnek tutulmaktadır.

Girişimcilerin ilgili hayvancılık desteklerinden yararlanabilmesi için bu şartları sağlaması ve başvuru prosedürlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.

Hayvancılık için Kredi Nasıl Alınır?

Çektiği krediden doğan taksit ödemelerini sorunsuz bir şekilde geri ödeyebileceğini belgeleyebilen her girişimci hayvancılık kredisi çekme imkanına sahiptir. Teminat göstererek, gelir belgesi ibraz ederek ya da hali hazırda sahip olduğu hayvanları belgeleyerek ödeme gücü hakkında  bankalara çeşitli veriler sunabilen girişimcilerin kullanabileceği kredilerin toplam tutarı 1 milyon TL’yi dahi aşabilmektedir.

Koyun Yetiştiriciliği

Koyun yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimciler Ziraat Bankası aracılığıyla tahsis edilebilen devlet destekli hibe imkanından yararlanabilir. 7 yıl süreyle tahsis edilebilen bu hibenin nominal değeri 30 bin TL’dir.

Büyükbaş Hayvan

15 ve aşağısında büyükbaş hayvanı olan, sürüsünü büyütmek isteyen girişimcilerin devlet desteğiyle 30 bin TL’ye kadar hibe alma imkanı bulunmaktadır. Söz konusu hibe için süt sığırı yetiştiriciliği ya da besicilik gibi sınırlamalar bulunmamakta, doğrudan sürüyü genişletmek maksadıyla tahsis edilebilmektedir. İlgili hibeden yararlanabilmek için iletişime geçilmesi gereken kurum Ziraat Bankası’dır.

Tavukçuluk

Salma ya da kapalı sistem tavukçuluk faaliyetlerinde bulunmak isteyen girişimciler en az 1000 tavuk ile işe başlama şartını yerine getirmeleri halinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca tahsis edilen hibe imkanlarından faydalanabilmektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları

Ziraat Bankası, devletin tarım ve hayvancılık konularında tahsis edeceği desteklerde gişe görevini üstlenmiş durumdadır. Yapılan başvuruları değerlendirmek, devlet tarafından tahsis edilen destekleri alıcısına ulaştırmak gibi görevler üstlenen Ziraat Bankası, bu kapsamda krediden yararlanmak isteyen kişiler için çeşitli şartlar belirlemiş ve bu şartları sağlamayanların taleplerini henüz bakanlığa iletmeden reddedeceğini duyurmuştur. Söz konusu şartlar şu şekildedir:

 • Yapılacak yatırımın projelendirilmesi,
 • Tahsis edilecek kredinin yatırımdan doğacak maliyetlerle örtüşmesi,
 • Krediden doğan taksit ödemelerinin sorunsuzca yapılabileceğinin belgelenmesi,
 • Teminat verilebilmesi,
 • Kredi notunun yüksek olması,
 • Kamu desteklerinden yasaklı olunmaması,
 • Daha önce tahsis edilen faizsiz bir kredinin taksit ödemelerine devam ediliyor olmaması.

TKDK Destekleri ve Şartları

Ziraat Bankası ve devlet desteklerinin yanı sıra AB’ye giriş sürecindeki ülkelerin kalkınabilmesi amacıyla AB bütçesinden aktarılan ödeneklerle kırsal kalkınmayı destekleme faaliyetlerine devam eden TKDK’nın da çeşitli hayvancılık destekleri bulunmaktadır.

TKDK’nın hibe ve faizsiz kredileri kapsamında 3 milyon TL’ye kadar hayvancılık desteği bulunabilir. Söz konusu desteklerden ne ölçüde yararlanılacağı hazırlanan projeye bağlı olarak değişecek fakat mutlaka sermaye bulundurulması gerekecektir.

TKDK’nın desteklerinden yararlanabilmek için sağlanması gereken şartlar şu şekildedir:

 • Hayvansal üretim konulu bir proje hazırlamak,
 • Hazırlanan proje ve başvurulan destek kapsamında minimum hayvan şartını yerine getirmek (her çağrı ilanında değişmekte)
 • Modern teknikleri benimsemek,
 • Kamu desteklerinden yasaklı olmamak,
 • Teminat bulundurabilmek,
 • Krediden doğan taksit ödemelerini yapabileceğini ispatlayabilmek.
faizsiz hayvancılık kredisi
sifir faizli hayvancilik kredisi sartlari nedir

TKDK Desteklerinden Nasıl Yararlanılır?

Süt, et ya da kanatlı hayvan yetiştiriciliği faaliyetlerinde bulunmaya karar veren girişimcilerin TKDK’nın düzenli olarak yayımladığı çağrı ilanlarını takip etmesi ve başvuru tarihleri arasında TKDK bürosuna başvuru yapması gerekir. Söz konusu başvuru için gerekli belgeler yapılacak çağrı ilanında belirtilecektir. Bu kapsamda TKDK’nın büro bulundurduğu yani destek verdiği şehirlerden birisinde ikamet ediyor olmak şarttır.

Sitemiz üzerinden Sıfır Faizli Süt Sığırcılığı Kredisi 2019 Başvuru ve Şartlar konulu yazımızı da buradan ortalama 2 dk içerisinde okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku