fbpx

Sıfır Faizli Ev Kredisi Veren Bankalar

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Bankacılık sektörünün gelişmesi ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları başta olmak üzere çeşitli inşaat şirketleriyle artan iş birlikleri sonucu tüketicilerin sıfır faizli konut kredisi kullanması mümkün hale gelmiştir. 2019 yılında da Sıfır faizli konut kredileri katılım bankalarından kullanılabileceği gibi çeşitli protokollerin imzalanmasına istinaden özel mevduat bankalarından da rahatlıkla alınabilmektedir.

Tüketicilerin sıfır faizli konut kredisi kullanmadan önce karar vermesi gereken en önemli şey hangi konutu satın alacağıdır. Bu kararın verilmesi sonrasında doğrudan bankalarla görüşmeye başlamadan önce konutun satışını gerçekleştiren inşaat şirketine bir banka şubesiyle anlaşmanın olup olmadığı sorulmalıdır. Zira son dönemde konut sektörüne ilişkin atılan en önemli adım konut satışlarındaki banka kredilerinin otoritesini kırmak adına imzalanan protokoller ve şirket içi finansman yöntemleridir. Tüketicilerin bazı durumlarda banka kredisine dahi ihtiyaç duymadan vade farksız taksit ödemeleri yapabilmesi de mümkün olabilmektedir.

Sıfır Faizli Konut Kredisi Veren Katılım Bankaları

Sıfır faizli konut kredisi veren bankaların tümü katılım bankalarıdır. Ziraat Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası aracılığıyla sıfır faizli konut kredisi kullanabilen tüketiciler faize bulaşmadan kredi çekebilir.

Bu bankalar satın alınacak konutu tüketici adına satın alır ve anında tüketiciye satışını gerçekleştirir. Özel mevduat bankalarında yalnızca tek ticari işlem yapılırken katılım bankalarından kullanılan kredilerde en az iki ticari işlem gerçekleştirilir ve tüm süreç İslami prensiplere uygun şekilde tamamlanmış olur.

Bu bankaların kullandırdığı kredilerden tahsis ettiği kar payı aslında satışını gerçekleştirdiği konutun değeri üzerinden hesaplanır. Yani satışı gerçekleştirilecek konutu satın alan banka bunu belirli bir karla talepte bulunan tüketiciye satar ve dolayısıyla para satmamış, faiz tahsis etmemiş olur.

Söz konusu ticari işlem en basit haliyle toptancıdan özel bir ürün talebinde bulunulması ve o ürünün toptancı tarafından getirildikten sonra tüketiciye satılması olarak görülebilir.

Sıfır Faizli Konut Kredisi Veren Özel Mevduat Bankaları

Katılım bankaları haricinde kalan QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Garanti, Yapı ve Kredi Bankası, Odeabank, ING Bank, Akbank vb. bankaların tümü özel mevduat bankası olarak adlandırılmakta ve doğrudan para satışından kar elde etmektedir.

Söz konusu bankaların normal şartlarda faizsiz konut kredisi kullandırması akla pek yatkın gelmeyecektir fakat inşaat şirketlerinin konut kredileri özelinde attığı adımlar ve elde edeceği karın belirli bir kısmından vazgeçmesi sonucu bu bankaların da tüketicilere sıfır faizli konut kredisi tahsis etmesi mümkün hale gelmiştir.

Konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin satın alacağı konutla ilgili bir şube anlaşması olup olmadığını mutlaka sorması gerekir. Konutların satışıyla ve kredilendirilmesiyle ilgili imzalanan anlaşmalar banka ile inşaat şirketi arasında değil banka şubesi ile inşaat şirketi arasında imzalanmaktadır. Dolayısıyla bu yöntemle sıfır faizli konut kredisi çekecek tüketicilerin anlaşma imzalanan banka şubesine giderek kredi çekmesi gerekecektir.

faizsiz ev kredisi veren bankalar
sifir faizli ev kredisi veren bankalar

Sıfır Faizli Konut Kredisi Veren Yan Kuruluşlar

Fuzulev, Birevim, Emin Evim de sıfır faizle konut kredisi çekilebilecek kurumlar arasındadır. Bir bankanın tüm fonksiyonlarını karşılayamayan bu kurumların konut kredisi özelinde ciddi başarılara imza attığını söylemek yanlış olmaz.

Tüketiciler bu kurumlara yaptığı başvuru sonucunda yalnızca fon katılım bedeli ödeyerek sıfır faizle hayalini kurduğu konutu satın alabilir. Her kurumun sistemi kendine özeldir ve kredi kullanılmadan önce sistemle ilgili her türlü sorunun kuruma yöneltilmesi gerekir.

Sitemizde yer alan Faizsiz Ev Almak İsteyenler İçin Emin Evim Sistemi konulu yazımızı da ortalama 3 dk da buradan okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku