fbpx

Sıfır Faizli Ev Kredisi Nasıl Çekilir (Tüm Yöntemler)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Katılım Bankacılığı faaliyetlerine devam eden İslam bankaları faizin haram olduğu temelinden hareketle çeşitli prosedürlerle murabaha usulüyle alım satım yapabilmekte ve bu sayede Sıfır faizli konut kredisi kullandırtabilmektedir.

Katılım bankalarının hizmetlerini en basit haliyle tanımlamak gerekirse murabaha usulüyle gerçekleştiğini söylemek yeterli olacaktır. Yani finansman kullandırılırken 2 ticaret gerçekleşir; ilk olarak banka söz konusu konutu satın alır daha sonra ise konutu talep eden tüketiciye kar payı ekleyerek satar. Dolayısıyla nakit sermaye paylaşımı gerçekleşmez ve anlık dahi olsa faiz, ticari işleme bulaşamaz.

Sistemin katılım bankacılığı olarak isimlendirilmesinin sebebi de tam olarak ticari faaliyete katılım sağlaması ve yalnızca para satılıp kenara çekinilmemesinden dolayıdır. Katılım bankaları reel sektöre yatırım yapar ve kar ya da zararını da yaptığı bu yatırımlar sonucu elde eder. Dolayısıyla faizle çalışan bankalara nazaran çok daha sürdürülebilir ve sağlam bir ekonomiye sahip olur.

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Son 5 yıl içerisinde katılım bankası sayısının hızla artmasına istinaden tüketicilerin faizsiz konut kredisi kullanmak için çalışabileceği bankaları şu şekilde sıralamak doğru olacaktır:

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Emin Evim
 • Fuzulev

Emin Evim ve Fuzulev aslında bir banka değil, imece usulü grupların konut satın almak için bir araya geldiği ve faiz ödemesi yapılmadan ev alınabilen girişimlerdir. Fakat faize bulaşmadan konut satın almak isteyen tüketicilerin yararlanabileceği güvenilir kurumlardır.

Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu

Krediye uygun konut satın almak isteyen tüketiciler bu satın alma işlemini katılım bankalarına ilettiği konut finansmanı başvurusu aracılığıyla karşılayabilme imkanına sahiptir. Faizsiz konut kredisinin tahsis süreci şu şekilde gerçekleşecektir:

 1. Satın alınması planlanan konuta karar verilmesi ve net değerinin hesaplanması,
 2. Bankaya giderek başvuru formu doldurulması,
 3. Nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi ve tapu fotokopisi gibi evrakların bankaya teslim edilmesi,
 4. Ekspertiz ücretinin ödenmesi ve konuta ekspertiz gönderilmesi,
 5. Konutun ekspertiz değerinin belirlenmesi ve peşinatın netleşmesi
 6. Bankadan ipotek evraklarının alınması ve tapu dairesine iletilmesi,
 7. Ev sahibiyle birlikte bankaya gidilmesi ve tapu devir işlemlerinin tamamlanması,
 8. Konut kredisi açılışı için sözleşmenin imzalanması ve ödemenin banka tarafından tapu sahibine doğrudan yapılması.

Sıfır Faizli Konut Kredileri

Faizsiz konut kredisiyle sık sık karıştırılan bir durum fakat halen terminolojik bir ayrım yapılmış değil. Bazı tüketiciler faizsiz konut kredisi terimiyle herhangi bir kar payı ödemesi ya da komisyon ödemesi yapmadan doğrudan  bedelin taksitlendirilmesini kast ederken bazı tüketiciler faize bulaşmamak için faizsiz konut kredilerini kullanmaya yönelmektedir.

faizsiz ev kredisi nasıl çekilir
sifir faizli ev kredisi nasil cekilir

Herhangi bir kar payı, faiz ya da komisyon ödemesi yapmadan konut bedelinin taksitlendirilmesi usulüyle kredi kullanmak isteyen tüketicilerin hali hazırda yararlanabileceği bir kampanya yok fakat EMLAK GYO ve KONUTDER gibi gayrimenkul ortaklıkları bahar aylarında çeşitli kampanyalar düzenleyerek 5 yıl vadeyle faizsiz kredi kullandırtabiliyor.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında başlatılan bir Emlak GYO kampanyası kapsamında Mart ayının sonuna kadar çeşitli  sıfır faizli konut projelerinden yararlanmak isteyen tüketicilere 5 yıla kadar faizsiz, komisyonsuz konut kredisi kullanma imkanı verilmişti ve önümüzdeki yıl içerisinde de aynı dönemde bu projenin tekrarlanması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku