fbpx

Sıfır Faizli Esnaf Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır 2019

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Halkbank ve Kooperatifler iş birliği ile oluşturulan faizsiz kredi paketi sayesinde küçük esnafın işini büyütmesi ve daha fazla işçi istihdam etmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda faizsiz esnaf kredisinden yararlanmak isteyen işletmecilerin yerine getirmesi gereken bazı prosedürler ve sağlaması gereken şartlar bulunur.

Halkbank, 0 faizli kredi paketlerini 3 ayrı başlıkta toparlamıştır ve bu kapsamda kredi başvurusu ileten işletmecileri de ayrı değerlendirmelere tabi tutar.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredileri

Halkbank’ın hali hazırda sunmuş olduğu 3 farklı faizsiz kredi ürünü bulunmaktadır. Bu kredi ürünleri kaybolmaya yüz tutmuş meslekler, ustalık belgesi sahipleri ve genç girişimci esnaflar için oluşturulmuştur. Her ürünün ayrı şartları ve başvuru prosedürü vardır.

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekleri İcra Eden Esnaf

Gelir Vergisi kanunu uyarınca kendisine vergi muafiyet hakkı verilen ve Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi sahibi olan kişiler, bu faizsiz kredi desteğinden yararlanma imkanına sahiptir. Söz konusu destek kredisinden yararlanmak isteyen esnafın geçmiş 5 yıl içerisinde herhangi bir KOSGEB sıfır faizli işletme kredisinden ya da hibelerden yararlanmamış olması gerekir.

Esnaf  vergi muafiyet  belgesi olan esnaf, bu belge ile birlikte  herhangi bir Halkbank şubesine giderek kredi başvurusunu iletebilir. Vergi levhası, nüfus cüzdanı ve ikametgah da şubeye ibraz edilmesi gereken evraklardandır.

Ustalık Belgesi Sahibi Esnafa Faizsiz Kredi

Mesleki Eğitim Kanunu’nda kapsamı belirlenen herhangi bir meslek dalında ustalık belgesi sahibi olan ve en az 1 yıldır kendi işletmesini işleten esnafın faizsiz kredi imkanından yararlanma olanağı vardır. Faizsiz kredi desteğinden yararlanacak esnafın son 5 yıl içerisinde herhangi bir KOSGEB sıfır faizli işletme kredisinden ya da hibelerden yararlanmamış olması gerekir.

Ustalık belgesi, vergi levhası, nüfus cüzdanı ve ikametgah ile birlikte en yakın Halkbank şubesine giderek kredi başvurusunda bulunulabilir.

Genç Girişimci Esnafa Faizsiz Kredi

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayıp başarıyla girişimci sertifikasını alan  ve hazırladığı iş planı proje dosyası KOSGEB heyeti tarafından onaylanan genç girişimciler Halkbank aracılığıyla faizsiz kredisini kullanabilir.

Genç girişimcinin 30 yaşından küçük olması ve son 5 yıl içerisinde farklı bir KOSGEB faizsiz kredisinden ya da hibesinden yararlanmamış olması gerekir.

KOSGEB iş planı proje dosyası, onay belgesi, nüfus cüzdanı ve ikametgah ile birlikte Halkbank şubesine başvuru iletilebilir. Halkbank, KOSGEB ile iletişime geçerek veri tabanı sorgulamasını yapacak beyannamenin güncelliğini denetledikten sonra faizsiz krediyi tahsis edecektir.

faizsiz esnaf kredisine nasil basvuru yapilir
sifir faizli esnaf kredisine nasil basvuru yapilir

Yeni Girişimci Esnaf Kredisi

Eğer daha önce işletme kurulmadıysa ve ilk defa iş yeri açılacaksa KOSGEB’in Yeni Girişimci Destek Paketi’nden de yararlanılabilir. Söz konusu krediden yararlanmak isteyen kişilerin girişimci bir esnaf olabilmesi için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimine katılması ve girişimcilik sertifikasını alması gerekmektedir. Daha sonra KOSGEB duyuruları takip edilmeli ve başvuru tarihleri arasında KOSGEB’in internet sitesi aracılığıyla faizsiz kredi başvurusu iletilmelidir. Başvuru tarihleri duyurulmadan başvuru yapılamamakta, söz konusu kredi başvuru sayfası aktif olmamaktadır. Aktif olacak başvuru sayfasının önümüzdeki yıl içerisinde sifirfaiz2019.kosgeb.gov.tr olması beklenmektedir.

Sitemiz üzerinden daha farklı Sıfır Faizli Esnaf Kredisi ile ilgili daha detaylı bilgilere bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku